Obsah kurzu
Vecné bremená predstavujú obmedzenie vlastníckeho práva a v praxi skutočnosť, keď je vlastník nehnuteľnosti povinný strpieť určité obmedzenia alebo konať v prospech oprávnenej osoby. Ich zriadenie upravuje Občiansky zákonník a uskutočňuje sa na základe vkladu do Katastra nehnuteľností a zápisu na liste vlastníctva. Zriadením vecného bremena sa často používa pri riešení sporných otázok alebo sporov v oblasti vlastníctva a užívania rôznych druhov nehnuteľností.
Čo treba vedieť o vecných bremenách, akým spôsobom zostaviť zmluvu a ako postupovať ak povinná strana so zriadením vecného bremena nesúhlasí? Ako je to so zriadením vecného bremena zo zákona? Kedy ho môže zriadiť súd? Aké sú práva zodpovedajúce vecným bremenám?
Obsah:
1. Charakteristika a rozdelenie vecných bremien
2. Vznik a zánik vecných bremien
3. Práva a povinnosti vyplývajúce z vecných bremien
4. Tzv. "zákonné" bremená a ich ústavná konformita
5. Zápis vecných bremien do katastra nehnuteľností
6. Aktuálne otázky a ich riešenia
7. Diskusia
JUDr. Jana Dráčová: právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach ukončila v roku 1984. Úspešne ukončenou rigoróznou skúškou získala v roku 1986 titul JUDr. Po absolvovaní čakateľskej praxe a justičnej skúšky vykonávala od roku 1987 funkciu sudkyne Mestského súdu v Košiciach. Od roku 1991 pôsobí ako advokátka. Počas prerušenia výkonu advokátskeho povolania zastávala aj funkciu riaditeľky legislatívnoprávneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Okrem advokácie sa venuje aj publikačnej a lektorskej činnosti, najmä v oblasti vecného, pozemkového a katastrálneho práva.
Cieľová skupina:
Seminár je pripravený pre širokú právnickú verejnosť.
Lektori:
JUDr. Jana Dráčová
Kurz je spojený s pobytom:
nie