Písanie záverečnej práce je náročná činnosť. Nezáleží pritom či ide o bakalársku alebo diplomovú prácu. Prinášame zopár tipov, ako zvládnuť napísať záverečnú prácu čo najefektívnejšie.
Niektorí školitelia okrem vopred vypísaných tém umožňujú svojim študentom priniesť návrh na vlastnú tému záverečnej práce. Výber témy záverečnej práce, či už ide o bakalársku alebo magisterskú prácu sa môže zdať ako náročná úloha, no výhodou je, že máte možnosť pracovať na téme, ktorá vás naozaj veľmi zaujíma alebo sa v nej vyznáte. Písaním záverečnej práce na danú tému máte možnosť ponoriť sa naozaj hlboko do témy a prispieť novým pohľadom na skúmanú problematiku. Ak chcete nájsť tú správnu tému, spíšte zoznam potenciálnych tém, ktoré vás oslovili. Potom zúžte tieto témy na základe uskutočniteľnosti a vašich možnosti. Ak máte problém vybrať jednu, môžete svojmu školiteľovi priniesť niekoľko tém a možnosť výberu prenechať jemu. Prečítajte si viac informácií v článku Tipy, ktoré vám pomôžu nájsť vlastnú tému záverečnej práce.
Vždy musíte vedieť, aká je vaša hypotéza, alebo aké otázky má vaša práca zodpovedať. Môže sa to zdať zrejmé, ale veľa študentov si pred začatím práce nedefinuje svoju celkovú hypotézu. Musíte byť schopní zhrnúť svoju prácu do jednej vety, a to: „Cieľom tejto práce je….“
Ak neviete, aká má byť vaša hypotéza, a čo je jej cieľom, stretnite sa radšej so svojím školiteľom a ujasnite si detaily. Vaše čiastkové otázky sa pravdepodobne budú časom vyvíjať, ale čím jasnejší vám je cieľ vašej práce, tým ľahšie sa vám práca bude písať.
Písanie záverečnej práce je proces s viacerými fázami. Etapy sa môžu mierne líšiť v závislosti od témy a vášho odboru, ale pre väčšinu autorov záverečných prác platia nasledovné kroky:
Ak sa práve nachádzate na začiatku písania svojej záverečnej práce možno sa vám zídu detailnejšie informácie z článku Ako napísať záverečnú prácu krok za krokom.
Úvod je prvou kapitolou vašej záverečnej práce a je uvedený hneď za obsahom. Správnym napísaním úvodu dokážete pritiahnuť čitateľa, či už ide o vášho školiteľa, oponenta alebo človeka, ktorého zaujíma téma vašej práce. Úvod by mal obsahovať nasledovné informácie
Záver je úplne poslednou časťou vašej záverečnej práce. Jeho hlavným účelom je:
Záver by mal byť stručný a pútavý. Snažte sa čitateľovi umožniť jasné pochopenie hlavného objavu alebo argumentu, ku ktorým sa vaša práca dopracovala. Podrobne sa postupu písania úvodu a záveru venujeme s samostatnom článku Ako napísať pútavý úvod a výstižný záver.
Niektorí školitelia sú príliš zaneprázdnení na to, aby vám venovali toľko času, ako by ste naozaj chceli. Váš školiteľ vám nemôže poskytnúť všetky odpovede. Platí, že písanie záverečnej práce je len vašou prácou. Takže mnohé potrebné informácie od formálnej úpravy až po to, ako správne odcitovať použité zdroje si musíte nájsť sami. Aby ste sa vyhli chybám, ktoré školitelia svojim študentom neodpúšťajú, prečítajte si článok na túto tému.
Nezačínajte písať svoju prácu najskôr napísaním abstraktu. Abstrakt vašej práce by mal byť jednou z posledných častí, ktorú napíšete, keď už viete, o čom vaša práca je, a z akých častí pozostáva. Nezačínajte písať svoju prácu ani ponorením sa do tej najťažšej kapitoly. Namiesto toho začnite písať tej najjednoduchšej časti, pre niekoho to môže byť vypracovanie praktickej časti či spísanie metodiky a pre iného vypracovanie teoretickej časti. Správny postup neexistuje. Písanie práce často vyzerá tak, že napíšete jeden odsek, potom napíšete niekoľko viet k inému odseku, a potom zase niektoré časti vymažete, no nakoniec sa ani nenazdáte a máte prácu hotovú.
Vedieť správne citovať použité materiály a informácie je úplný základ, ktorý sa očakáva od autora záverečnej práce. Prečítajte si podrobný článok o tom, ako citovať v záverečných prácach.
Od schválenia témy záverečnej práci vám po odovzdanie vašej práce zostáva len obmedzený čas. Je preto dôležité rozvrhnúť si čas efektívne. V nasledovnom článku sa môžete dozvedieť bližšie informácie o tom, ako sa naučiť správny time manažment pri písaní záverečnej práce.
Aj keď svoju prácu budete čítať stále dokola, nenájdete všetky chyby ako druhý človek, ktorý vašu prácu bude čítať prvýkrát. Prečítajte si samostatný článok, ktorý uvádza dôvody, prečo by ste po dopísaní mali dať prácu niekomu prečítať.
Pri písaní takej náročnej a komplikovanej formy, akou je záverečná práca musíte byť maximálne pozorný a kritický. V hre je nielen vaša povesť, ale rovnako aj celé úsilie, ktoré môže byť nakoniec úplne zbytočné. Prečítajte si, čo patrí medzi najčastejšie chyby pri písaní záverečnej práce.
Pamätajte, že záleží len na tom ako vaša práca vyzerá po dokončení. A ako sa hovorí, najlepšia záverečná práca je hotová záverečná práca. Nápady na doplnenie informácií bude pravdepodobne pribúdať, no vy si s ohľadom na zostávajúci čas musíte v určitom momente povedať, že ste s vašou prácou dostatočne spokojný a zamerať sa ostatné etapy ako je písanie.
Po dopísaní práce máte pred sebou dve hlavné úlohy. Prvou je zrevidovať svoj prvý koncept po tom, ako si ju prečíta váš školiteľ alebo niekto z vášho okolia. A druhou úlohou je skontrolovať všetky detaily v celej práci. Prečítajte si viac o tom, čo všetko treba skontrolovať po dopísaní záverečnej práce.
Hoci existujú stále účinnejšie mechanizmy na odhaľovanie plagiátorstva a podvodov so záverečnými prácami, spoločností, ktoré ponúkajú napísanie záverečných prác je stále viac. Prečo odolať ponuke nechať si napísať záverečnú prácu niekým iným, a ako sa pri tom vyhnúť obvineniu z plagiátorstva si môžete prečítať v článku Ako sa vyhnúť plagiátorstvu alebo o rizikách podvodu.