Správy a komentáre

B. Gröhling: Škrty v návrhu rozpočtu v rámci vysokých škôl sú pre nás neakceptovateľné

Budúcoročné škrty v návrhu rozpočtu v rámci vysokého školstva sú pre nás neakceptovateľné. Vyhlásil to v piatok minister školstva.

B. Gröhling: Reforma prinesie kvalitnejšie a otvorenejšie vysoké školy

K novele vysokoškolského zákona prebiehala diskusia rezortu školstva s rektormi a ďalšími aktérmi vo vzdelávaní zhruba rok a pol.

Aliancia: Lekári by mali po štúdiu zostať pôsobiť aspoň šesť rokov na Slovensku

Lekári by mali po absolvovaní štúdia na slovenskej vysokej škole pôsobiť minimálne šesť rokov na Slovensku, aby tak vrátili spoločnosti a štátu vzdelanie a edukáciu, ktorú získali. Navrhuje to mimoparlamentná strana Aliancia.

Ministerstvo školstva pripravilo stratégiu internacionalizácie vysokého školstva do roku 2030

Stratégia poskytuje koncepciu pre rozvoj internacionalizácie vysokého školstva ako efektívneho nástroja na zvyšovanie kvality vzdelávania a výskumného prostredia vo vysokých školách v SR do roku 2030. Vyplýva to z materiálu z dielne rezortu školstva predloženého v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

STU má záujem o spoluprácu s čínskymi partnermi

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave podporuje zintenzívnenie spolupráce s čínskymi partnermi. Privítala by viac spoločných vedeckých projektov či zvýšenie počtu čínskych študentov STU.

Zástupcovia vysokých škôl a študenti budú podporovať zodpovedné reformy, ale očakávajú viac peňazí na verejné vysoké školy

Reprezentácie vysokých škôl (VŠ) budú podporovať zodpovedné reformy, ale očakávajú navyšovanie výdavkov z národných zdrojov na verejné vysoké školstvo.

SAAVŠ: Krátenie rozpočtu vysokých škôl znižuje atraktívnosť Slovenska pre mladých

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) upozorňuje na vážne hospodárske a sociálne riziká znižovania rozpočtu pre vysoké školy.

Za obchodovanie so záverečnými prácami navrhujú pokutu 10 až 50-tisíc eur

Nadácia Zastavme korupciu a Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) chcú spoločne zakročiť proti obchodovaniu so záverečnými prácami. Preto navrhujú, aby sa v rámci novely vysokoškolského zákona zaviedli nové pojmy, ako sú akademický podvod či účasť na akademickom podvode.