Správy a komentáre

Slovenská republika pokračuje aj v programe CEEPUS IV

Slovenská republika sa svojím podpisom oficiálne pripojila k pokračovaniu Stredoeurópskeho výmenného programu pre univerzitné štúdiá (CEEPUS IV). Ten podporuje akademické mobility aktuálne v 17 európskych krajinách a umožňuje rozvíjať spoluprácu slovenských a zahraničných vysokých škôl.

UK čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolí Slovenska

Univerzita Komenského (UK), dlhodobo považovaná za najlepšiu slovenskú vysokú školu, čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajinách Slovenska. V rokoch 2016 - 2018 sa ešte umiestňovala medzi 601. a 800. miestom v rebríčkoch Times, no dnes slovenské vysoké školy už nepatria ani medzi 1000 najlepších.

UMB: Volebný kompas pomôže ľuďom pri rozhodovaní sa v parlamentných voľbách

Do pomoci slovenským voličom pri informovanom rozhodovaní sa v predčasných parlamentných voľbách v posledný septembrový deň sa zapojila aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici v spolupráci s Európskym univerzitným inštitútom (EUI) vo Florencii. Spustili aplikáciu na poradenstvo pri hlasovaní Volebný kompas.

Po útoku bodnou zbraňou v univerzitnom austrálskom areáli sú zranení traja ľudia

Traja ľudia utrpeli v pondelok popoludní zranenia pri útoku bodnou zbraňou v areáli Austrálskej štátnej univerzity v Canberre, informovala polícia.

ŠRVŠ: Nová vláda by mala riešiť odchod mladých ľudí do zahraničia

Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzývajú budúcu vládu, aby zabezpečila plnenie plánu na zmiernenie odchodu mladých ľudí do zahraničia a stanovila si ho ako prioritu. Slovensko je totiž na druhom mieste v počte odchodu mladých ľudí do zahraničia z krajín OECD.

Prešovská univerzita obnovila tri átriá a vytvorila terasu za takmer 220.000 eur

Prešovská univerzita (PU) v Prešove obnovila tri átriá a vytvorila zelenú terasu vo svojom areáli. Do najväčšieho z átrií bol osadený aj altánok so stoličkami s možnosťou nabíjania elektroniky s využitím solárnej energie. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Zákon o uznávaní dokladov o vzdelaní má prejsť zmenami

Zákon o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií má prejsť novelizáciou. Návrh reaguje na žalobu Európskej komisie proti Slovenskej republike z 20. decembra 2022. Vyplýva to z návrhu novely zákona z dielne ministerstva školstva, ktorú v stredu schválila vláda.

Ekonomická univerzita v Bratislave a mesto Levice podpísali Memorandum o spolupráci a porozumení

Ekonomická univerzita v Bratislave zastúpená rektorom prof. Ing. Ferdinandom Daňom, PhD. a mesto Levice zastúpené primátorom RNDr. Jánom Krtíkom podpísali 2. júna 2023 Memorandum o spolupráci a porozumení.