Ak ste práve napísali poslednú bodku v závere práce to, čo ste práve naozaj dokončili, je súbor kapitol podľa štruktúry, ktorú ste si vymysleli. Teraz máte pred sebou viaceré úlohy. Čo všetko musíte pri záverečnej kontrole prehodnotiť?
1 | Či všetky kapitoly logicky nadväzujú
Po konečnom dopísaní práce si ju prečítajte ešte raz a zamerajte sa na to, či majú naozaj kapitoly správnu následnosť. V prípade potreby si môžete kapitoly preskupiť tak, aby text pôsobil logickejšie a ucelenejšie. Po takejto zmene však nezabudnite aktualizovať svoj obsah.
2 | Či sa neobjavili ďalšie dôležité informácie, ktoré by ste mohli zaradiť do práce
Ak vám to dostatok času dovolí, prejdite si ešte najnovšie informácie z vašej oblasti. Nenašla sa niekde informácia, ktorá by vyvrátila niektorú časť vášho výskumu alebo by ho ukázala ako neaktuálny? V takom prípade máte dve možnosti, v prípade dostatku času sa môžete pokúsiť danú informáciu zapracovať do svojho výskumu. Ak však už čas nemáte, dajte do záveru najnovšie informácie s odporúčaním, ako by sa malo vo vašej téme pokračovať s aktuálnymi znalosťami.
3 | Skontrolovať gramatiku
Gramatické chyby ukazujú na nedostatočnú kontrolu práce a nedbalý prístup. Súčasťou vysokoškolského štúdia je naučiť sa písať a prezentovať svoju prácu i nápady. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste sa počas štúdia mali naučiť je napísať záverečnú prácu tak, aby ostatní porozumeli vašim myšlienkam.
4 | Zdokonaliť štylistiku práce
Štylistika je náuka o výbere a spôsobe využívania jazykových prostriedkov s ohľadom na tému a príjemcu. Je dôležité venovať pozornosť práve tejto časti práce. Práca musí byť napísaná odborným štýlom, aby zodpovedala náležitému vyjadrovaniu Základné znaky odborného štýlu sú:
- Adresnosť – zodpovedajúca a vecná slovná zásoba.
- Pojmovosť- väčšie množstvo podstatných mien oproti dejovým slovesám.
- Odbornosť – použitie odborných výrazov a cudzích slov.
- Jasnosť a jednoznačnosť – zrozumiteľne napísaný text.
- Prehľadnosť – logická štruktúra textu.
5 | Skontrolovať, či máte všade, kde je to potrebné uvedené zdroje a správne uvedené citácie
Prejdite si ešte raz svoju prácu a skontrolujte, či všetky informácie, ktoré ste do svojej práce prevzali majú uvedený zdroj, teda meno autora a rok vydania a či máte všetku literatúru uvedenú v zozname použitej literatúry. Vyhnete sa tak nepríjemnému obvineniu z možného plagiátorstva, ak by Centrálny register záverečných prác vyhodnotil použitie niektorého zdroja, ktorý v zozname literatúry chýba.
6 | Či je úvod a záver dostatočne výpovedný
Úvod práce by mal zodpovedať základnú otázku, prečo bola práca napísaná a záver by mal obsahovať informáciu, či sa podarilo dosiahnuť stanovené ciele v práci.
7 | Či sú názvy kapitol a podkapitol dostatočne presne pomenované
Vo svetle kompletnej práce si ešte raz prečítajte jednotlivé názvy kapitol a podkapitol a zhodnoťte, či naozaj dostatočne reflektujú všetky odseky, ktoré obsahujú.
8 | Či sa v práci nenachádzajú zbytočné odstavce
Pri kontrole textu sa zamerajte na to, či neobsahuje zbytočne opakujúce sa informácie alebo informácie alebo také, ktoré vyznievajú nezmyselne. Po finálnej úprave práce môžu niektoré časti ostať vytrhnuté z kontextu a vyznievať nesúvisiaco s témou.