Koronavírus

B. Gröhling: Nevidím žiaden dôvod, aby boli vysoké školy na online vzdelávaní

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) nevidí absolútne žiaden dôvod, aby boli vysoké školy na online vzdelávaní. Vysokoškolskí študenti budú môcť podľa opatrení, ktoré v stredu (12. 1.) schválila vláda, chodiť prezenčne do školy iba v režime OP.

Študenti medicíny budú pomáhať v núdzových nemocniciach pri triedení pacientov

Do konca januára 2022 má byť vytvorený systém núdzových zdravotníckych zariadení pre pacientov s ochorením COVID-19. Nemá ísť o poľné nemocnice, ale o lôžka, kde by sa poskytovala základná starostlivosť a triedili pacienti.

Väčšina fakúlt UK prechádza od pondelka na dištančnú formu výučby

Výučbu na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave budú od pondelka 29. novembra realizovať na väčšine fakúlt dištančnou formou. V súvislosti so zavedením núdzového stavu, ktorého súčasťou je aj zákaz vychádzania, o tom informuje vedenie univerzity.

ÚVZ vydal usmernenie pre VŠ a univerzity k prezenčnej a dištančnej výučbe

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vydal usmernenie k prezenčnej a dištančnej výučby študentov vysokých škôl (VŠ) a univerzít počas trvania pandémie ochorenia COVID-19. Platné je od pondelka (6. 9.).

Krízový štáb UK odporúča, aby sa výučba v zimnom semestri realizovala hybridne

Výučba v blížiacom sa zimnom semestri akademického roka 2021/2022 sa má na Univerzite Komenského v Bratislave realizovať hybridne, to znamená časť prezenčne a časť dištančne.

B. Gröhling vyzýva k očkovaniu študentov, podporili ho i mládežnícke organizácie

K výzve sa pripojili Aliancia stredoškolákov a predstavitelia mládežníckych organizácií viacerých politických strán.

Srdcové bunky vytvorené v laboratóriu umožnili vedcom identifikovať potenciálny liek na prevenciu poškodenia srdca pri ochorení Covid-19

Vedci z Cambridgeskej univerzity v laboratóriu vypestovali srdcové bunky a ukázali, ako sú zraniteľné voči infekcii SARS-CoV-2. V štúdii publikovanej v Communications Biology použili tento systém na to, aby ukázali, že experimentálne peptidové liečivo s názvom DX600 môže zabrániť vstupu vírusu do srdcových buniek.

B. Gröhling: Oceňujem, že sa mladí ľudia očkujú

Minister školstva povedal, že veľmi oceňuje, že mnohí mladí ľudia odolávajú hoaxom, dezinformáciám, ktoré sa v súčasnosti o očkovaní šíria.