Ako sa pripraviť na nový semester?

Úspešní študenti sa pripravujú na nástup do školy vždy skôr, aby tak predišli stresu a  kvalitne sa naladili na učenie.
Úspešní študenti sa pripravujú na nástup do školy vždy skôr, aby tak predišli stresu a kvalitne sa naladili na učenie. / Foto: Bigstock

Čoskoro začína nový školský rok. Ak chodíte na vysokú školu, na nový semester by ste mali myslieť aj niekoľko týždňov skôr, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu. Na čo všetko je potrebné myslieť?

 

Najdôležitejší krok spočíva v tom, že musíte včas stihnúť elektronický zápis do ďalšieho semestra a prihlásiť sa tiež do rozvrhu hodín na jednotlivé predmety. Keď máte tento zápis za sebou, zamerajte sa na nasledujúce kroky:

 

Poriadne si prezrite e-maily

Počas leta vám prišlo do e-mailovej schránky množstvo pošty zo školy, ktorú navštevujete alebo budete navštevovať. Možno ste práve na brigáde alebo pri mori a nemáte chuť čítať tieto správy. Po určitej dobe je však potrebné si ich prezrieť, pretože obsah ukrýva množstvo dôležitých informácií, napríklad:

  • podrobný zoznam študijnej literatúry,
  • dátumy skúšok alebo testov,
  • opis foriem hodnotenia,
  • konzultačné hodiny,
  • čísla miestností, v ktorých prebiehajú semináre a prednášky.

 

Je dobré si tieto informácie vytlačiť a priniesť na úvodné hodiny. Nebudete zbytočne v strese z toho, že niektorým informáciám nerozumiete.

 

Zapíšte si najdôležitejšie dátumy

Zapíšte si podstatné dátumy. Napríklad prázdniny, rektorské voľno, deň otvorených dverí, prijímačky, športové dni, skúškové obdobia a podobne. Budete mať lepší prehľad o školskom roku a na základe týchto dátumov sa vám budú jednoduchšie plánovať ďalšie aktivity. 

 

Zaplaťte potrebné poplatky

V dnešnej dobe existuje množstvo škôl, na ktorých sa platia rôzne poplatky. Väčšinou školné, ale aj rôzne iné poplatky. Zistite, čo všetko musíte zaplatiť a urobte to čo najskôr. Poplatkom sa aj tak nevyhnete, ale vyhnete sa prípadným ďalším problémom.

 

Zamyslite sa nad tým, ako si budete zapisovať poznámky

Vopred sa rozhodnite, ako si budete robiť poznámky. Do počítača? V tom prípade si všetko zálohujte. Do zošita? Zamyslite sa do akého. Čo vám najviac vyhovuje? Je dobré si všetko vopred pripraviť a na prvú hodinu ísť s potrebnými pomôckami, aby ste mali všetko  prehľadne po kope.

 

Pripravte si študijný materiál

Keďže vieme, ako to v univerzitných knižniciach chodí, mali by ste sa skôr pripraviť. Ak už viete, aký rozvrh predmetov vás čaká, spýtajte sa starších spolužiakov, ktoré knihy budete potrebovať. Zožeňte si ich skôr. Kto neskoro do knižnice chodí, väčšinou už žiadny dostupný materiál nenájde. Môžete si lacnejšie kúpiť aj použité knihy od starších spolužiakov. Keď budete mať k dispozícii študijný materiál, vo veľkej miere sa vám zredukuje stres. Vyhnete sa kolektívnemu ošiaľu pri zháňaní nedostupných zdrojov alebo ušetríte peniaze, ktoré by ste minuli na nové knihy. Zistite si, na ktorých sociálnych sieťach študenti medzi sebou komunikujú. Práve tam sa dozviete veľa vecí aj ohľadom štúdia. Starší spolužiaci vám určite radi poradia a poskytnú potrebné informácie.

 

Zabezpečte si bývanie

Čím skôr na ubytovanie myslíte, tým viac možností máte na výber. Pokiaľ máte kamarátku/kamaráta, s ktorým chcete bývať, väčšina internátov dáva možnosť si svojho spolubývajúceho zvoliť ešte pred nasťahovaním. Môžete tak urobiť už pri rezervácii, kde zadáte do poznámky alebo do adekvátnej kolónky meno a rovnako tak urobí aj váš budúci spolubývajúci/a. Následne to ubytovacie oddelenie spáruje a vy pri nasťahovaní už budete mať pridelenú spoločnú izbu. Pokiaľ sa sťahujete z pôvodného internátu do iného a neviete o rôznych možnostiach ubytovania, pokúste sa osloviť niekoho, kto má viac skúseností a väčší prehľad o ubytovacích kapacitách. Okrem internátov sa môžete ubytovať aj v podnájme. Väčšinou ide o študentské byty, ktoré zdieľa niekoľko študentov. V rámci nich majú buď svoju vlastnú izbu a zdieľajú kuchyňu a obývačku, alebo lacnejšia verzia môže byť aj zdieľaná izba. Väčšinou sú tieto byty už tradíciou a posúvajú sa medzi študentmi. Výhodou toho je, že sú už prenajímatelia na to zvyknutí. Takéto byty nemusia byť ale zverejnené na portáloch, kde väčšinou nájdete byty na prenájom, ale skôr v študentských skupinách či medzi už študujúcimi študentmi.

 

Premyslite si, čo budete robiť vo voľnom čase

Poriadne si premyslite, kedy sa budete učiť, kedy budete cvičiť, oddychovať,  kedy budete chodiť domov. Vytvorte si presný režim. Ak tak neurobíte, čas a iní ľudia pohltia vás. Zrazu sa ocitnete tam, kde ste nechceli a s ľuďmi, s ktorými ste určite nechceli prežívať voľné chvíle. Z tohto dôvodu je veľmi potrebné plánovanie všetkých aktivít. Ak  si chcete zarobiť peniaze na brigáde, poriadne si premyslite, koľko hodín budete pracovať a koľko hodín sa budete učiť. Veľa študentov nedokončilo vysokú školu kvôli tomu, že mali toľko aktivít, že sa vôbec nestíhali učiť. Skutočne si stanovte jasné a presné priority.

 

Zoznámte sa s efektívnymi technikami učenia

Mnoho študentov sa často učí technikami, ktoré nie sú práve najefektívnejšie, zaberajú veľa času a iba dodávajú ilúziu toho, že niečo vedia. Dokážu sa naučiť informácie na skúšku, avšak o týždeň si už nič nepamätajú, pretože všetky informácie boli uložené iba v krátkodobej pamäti. Medzi neefektívne techniky patrí napríklad učenie sa počas mnohých hodín, učenie sa jedného predmetu počas dlhej doby a opakovanie si informácii, čiže bifľovanie. Neefektívne je tiež aj opakovanie si jedného predmetu neustále dokola pred pohnutím sa na ďalšiu tému, opakované čítanie si textu, či podčiarkovanie a zvýrazňovanie toho dôležitého. Ešte pred novým semestrom sa zoznámte s efektívnymi metódami učenia. Je ich naozaj veľa. Určite si nejakú vyberiete.

 

Nezabúdajte tiež na to, že za každým úspechom stojí hlavne vytrvalosť a trpezlivosť

Úspešní študenti chápu, že učenie sa vyžaduje čas. Pre nich je vytrvalosť kľúčom k úspechu, pretože nič, čo stojí za to, aby sa poriadne naučili, sa nenaučia za deň alebo dva. Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že práve nedostatok vytrvalosti je to, čo väčšine bráni poriadne študovať a v mnohých prípadoch aj doštudovať. Takmer každý má v živote veľkolepé nápady a ambície. Ale iba niektorým ľuďom sa podarí splniť si stanovené ciele. Často si ich splnia práve preto, že sa nevzdávajú a aj napriek prekážkam vytrvajú vo svojom úsilí.

Vytrvalosť a trpezlivosť idú často ruka v ruke. A úspešní študenti sú majstrami v oboch. Ale vytrvalosť a trpezlivosť sa v niečom líšia. Ak plánujete dopredu a dôsledne na tom pracujete, je to vytrvalosť. V takom prípade neustále pracujete na dosiahnutí svojho cieľa a sledujete stanovený plán. Trpezlivosť si môžete overiť vtedy, keď váš plán zrazu zlyhá alebo sa vyskytne nečakaná prekážka. V tejto situácii veľa ľudí nepokračuje vo svojom úsilí. Úspešní študenti však vytrvajú, snažia sa prekážku odstrániť a trpezlivo čakajú na zmenu podmienok. Dobrým spôsobom, ako si vybudovať trpezlivosť, je akceptovať, že váš plán môže niečo narušiť. Ľudia, ktorí nedokážu akceptovať skutočnosť, že ich plány by mohlo aj niečo narušiť, zlyhávajú najviac. Úspešní študenti sa dokážu na túto skutočnosť pripraviť a nevzdávajú sa.

 


Zdroje:
Martin Krengel: Tajemství efektívního učení
What you should do right now prepare the new semeste

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Produktivita
Zdieľať na facebooku