5 spôsobov, ako naučiť deti meditovať

Meditácia prináša deťom veľké množstvo benefitov.
Meditácia prináša deťom veľké množstvo benefitov. / Foto: Bigstock

V posledných rokoch sa meditácii začínajú venovať aj deti. Pôsobí na ne vo viacerých smeroch pozitívne. Pomáha pri usmerňovaní ich myšlienok, znižuje stres, napätie a úzkosť, má vplyv na ich emócie, pozitívne formuje sebaovládanie a koncentráciu. Výskumy tiež odhalili, že u predškolákov v pozitívne ovplyvňuje mieru pripravenosti na školskú dochádzku a neskôr odráža pravdepodobnosť úspechu.

 

Meditácia je činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa, pasívnej a tichej bystrosti. Je to obracanie vnímania dovnútra, sprevádzané strácaním pripútanosti sa napríklad k vonkajším predmetom. Meditácia sa stáva čoraz populárnejšou, keďže ľudia začali nachádzať výhody v trénovaní svojej mysle. Dokážu sa lepšie sústrediť a ovládať svoje myšlienky. Pravidelné praktizovanie môže zvýšiť sebauvedomenie a lepšie pochopenie životných situácii, znížiť stres, zvýšiť koncentráciu, sebadisciplínu a ešte oveľa viac.  Päťčlenný britsko-holandský tím z Coventryskej univerzity robil 11 rokov výskum a zúčastnilo sa ho 846 dobrovoľníkov. V rámci tohto výskumu bolo odhalených veľké množstvo pozitívnych zmien, ktoré vďaka meditácii vplývajú na organizmus. „Zdravotne prospešným účinkom, ako sú meditácia či joga, sa dnes tešia milióny ľudí po celom svete. Avšak pravdepodobne si pri tom neuvedomujú, alebo len máloktorí, že také účinky sa začínajú hlboko na molekulárnej úrovni a že môžu naozaj výrazne zmeniť spôsob, akým za bežných okolností funguje náš genetický kód,“ zdôraznila Ivana Buricová, vedúca výskumného tímu. „Tieto činnosti zanechávajú v našich bunkách takzvaný molekulárny podpis, obracajúci záporný vplyv, ktorý by mal stres alebo úzkosť na naše telo cez zmenu expresie génov. Ak to mám vyjadriť v kocke, spôsobujú, že mozog riadi procesy v našej DNA po dráhe, ktorá zlepšuje náš život. Tieto účinky ale musíme pochopiť dôkladnejšie, napríklad v porovnaní s inými zdravými zásahmi, ako sú cvičenie či racionálna výživa,“ doplnila vedkyňa. Meditácia prináša aj deťom množstvo benefitov. Medzi výhody meditácie pre deti patrí budovanie sebaúcty a zvládanie hanblivosti, pomáha tiež zvyšovať kreativitu a koncentráciu. Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ako začleniť meditáciu do rodinného života.

 

V knihe Ako naučiť deti meditovať David Fontana a Ingrid Slack vysvetľujú nielen to, že meditácia deťom poskytuje neuveriteľne účinný nástroj, ktorý im pomáha zvládať vlastné pocity, zmierňuje stres, depresiu, úzkosť či hanblivosť, ale poskytujú rodičom aj konkrétne návod, ako v rámci rodiny spolu s dieťaťom meditáciu praktizovať.  Pozrime sa na 5 najlepších tipov, ktoré vám pomôžu realizovať meditáciu spolu  s vaším dieťaťom.

 

1. Uvoľnenie

Povzbudzujte svoje dieťa, aby meditovalo s rovnou chrbticou, vzpriamenou hlavou, oboma nohami na podlahe a rukami zľahka zovretými v lone. Toto uvoľnené držanie tela je dobré nielen pre telo, ale pomáha aj mysli zostať mierne v strehu a predchádzať fantazírovaniu. Keď meditácia skončí, môže sa dieťa pokúsiť zachovať pokojný stav mysle a uvoľnené telo.

 

2. Zameranie sa na dych

Práca s dychom predstavuje  základnú meditačnú techniku, ktorú môžu vyskúšať aj veľmi malé deti. Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa pomaly nadýchlo pri počítaní do troch, zadržalo dych a potom vydýchlo pri počítaní do troch. Keď sa nadýchne, požiadajte ho, aby sa sústredilo na pocit chladu pri nose pri nádychu a pocit tepla pri výdychu. Navrhnite dieťaťu, aby sa na akékoľvek myšlienky, ktoré mu prekážajú, pozeralo ako na niečo, čo ho rozptyľuje a nevšímalo si ich. Toto je skvelá technika, ktorá pomáha  deťom pri budovaní ich sústredenosti a sebauvedomenia.

 

3. Meditácia v chôdzi

Požiadajte svoje dieťa, aby sa pohybovalo tak jemne, ako len môže, ako keby niekoho prenasledovalo po lese a vyhýbalo sa šliapaniu na vetvičky. Povedzte mu, aby si uvedomovalo každý pohyb, ktorý robí. Potom mu povedzte, nech si všíma stehenný sval, keď zdvíha zadnú nohu a posúva ju dopredu, chodidlo, keď došľapuje na zem, trup, keď sa posúva v priestore, ruky, keď sa snaží udržiavať rovnováhu a tak ďalej. Toto cvičenie je obzvlášť dobré pre deti, ktoré majú problém obsedieť na jednom mieste, pomáha im uvoľniť sa, upokojiť myseľ a priniesť meditatívne uvedomenie si tela do každodenného života. So staršími deťmi môžete vyskúšať i ďalšie spôsoby meditácie počas chôdze.

 

4. Nech si dieťa predstavuje  človeka, ktorého obdivuje

Toto je zábavné cvičenie, ktoré dieťaťu pomôže využiť jeho predstavivosť na meditáciu. Začnite tým, že ho motivujete sústrediť sa dve alebo tri minúty na dýchanie, potom ho požiadajte, aby si predstavilo tvár niekoho, koho veľmi obdivuje. Môže to byť športová osobnosť, hudobník alebo niekto z rodiny.
Požiadajte ho, aby držalo obraz pevne vo svojich predstavách a ak sa mu  v hlave vynoria iné myšlienky, povedzte mu, aby sa postupne vrátilo k pôvodnej predstave.

 

5. Päť minút pozorovania života

„Päť minút pozorovania života“ je náročnejšie cvičenie všímavosti, ktoré sa môže páčiť najmä starším deťom. Vaše dieťa jednoducho prežije päť minút snahou plne si uvedomiť každú činnosť, ktorej sa venuje, všímať si svoje zmysly, pocity a reakcie a potom ich čo najpresnejšie zaznamenať. Ako príklad môžete dieťaťu povedať napríklad toto: „Prebúdzam sa, je ráno, vidím strop mojej  izby, ktorý je biely a hladký. Potom svoj zrak zameriavam smerom k dverám, vidím...atď.“ Postupne si dieťa uvedomí, že sa jeho  schopnosť koncentrácie zlepšuje, čo sa deje hlavne vďaka sústavnému opakovaniu tejto aktivity.

Čítajte viac o téme: Meditácia
Zdieľať na facebooku