Komunikácia s deťmi

8 spôsobov, ako rozširovať slovnú zásobu predškoláka

Kým sa dieťa naučí čítať, musí sa učiť porozumieť základným slovám a ich významu. Z tohto dôvodu je potrebné deťom v predškolskom veku čo najčastejšie komunikovať a vysvetľovať aj význam rôznych slov. Ideálne je, keď sa to robí nenásilne, hravo, pomocou rôznych zaujímavých aktivít.

Prečo deti žalujú? Majú na to veľa dôvodov

Pre malé deti nie je žalovanie ničím výnimočným. Snáď žiadne neodolá tomu, aby aspoň z času na čas niečo nežalovalo na súrodenca alebo kamaráta. Pokiaľ sa ale z tejto neresti stane pravidlo a každodenné zvyk, môže nastať problém. Čo s tým a ako žalovať dieťa odnaučiť?

Prečo je pre deti dôležitý relaxačný kútik?

Relaxačný kútik pre deti je miesto, kde sa môžu nielen upokojiť, ale je to aj miesto, kde môžu nadobudnúť cenné zručnosti, ktoré im pomôžu regulovať svoje emócie.

Čo by mali vedieť deti o láske?

Deti si často na základe rozprávok či rôznych filmov vytvárajú predovšetkým romantickú predstavu o láske. Ideály o láske z rozprávok im ukazujú skreslený svet a je len na rodičoch, aby im vysvetlili, čo skutočne láska znamená.

Ako sa prejavuje veľmi citlivé dieťa?

Niektoré deti jednoducho pociťujú emócie intenzívnejšie ako druhé a aj keď sa ich obyčajne do 6 rokov naučia mať pod kontrolou, vždy budú citlivejšie ako ostatné deti. Vysoko citlivých ľudí je v populácii približne 15 až 20 percent a vnímajú okolité prostredie iným spôsobom. Majú totiž vrodený sklon a schopnosti spracovávať informácie a podnety okolo seba mnohotvárnejšie a komplexnejšie než ostatní.

Chcete svoje dieťa podporiť v rozvoji jeho reči? Komunikujte s ním aj vtedy, keď len bľaboce

Každé dieťa sa vyvíja individuálnym tempom, a preto aj každé začína rozprávať inokedy. Mnohé deti sa do rozprávania púšťajú rýchlo, ale niektorým to trvá dlhšie. Ako im môžu rodičia pomôcť?

Ako naučiť dieťa upokojiť sa a zlepšiť si náladu?

Je dobré, keď deti spoznávajú svoje emócie a ešte lepšie je, keď ich do istej miery dokážu aj ovládať. Pomôcť im pri tom môžu aj rôzne aktivity. Pozrime sa na ne.

Chcete mať s dieťaťom pekný vzťah? Užívajte si jeho prítomnosť vo dvojici

Spoločné aktivity a užívanie si jeden druhého sú predpoklady dobrého vzťahu. Či už sú ľudia mladí alebo starí, všetci tí, ktorí sú často spolu a dokážu si užívať spoločné chvíle a spoločnú zábavu, vytvárajú si tak predpoklady pre budovanie dôverného a kvalitného vzťahu. A toto výborne funguje aj medzi rodičmi a deťmi.