Výchova a vývoj detí

Ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli?

Keď už dieťa zvládlo plazenie, chôdzu, beh a skákanie, teraz je pripravené na ďalšiu veľkú výzvu: jazdu na bicykli! Naučiť sa jazdiť na bicykli je celoživotná zručnosť. Mnohí z nás si ešte stále spomínajú na pocit slobody a úspechu, keď sme sa prvýkrát dostali na dve kolesá.

Ako nás trauma z detstva ovplyvňuje v dospelosti?

Trauma z detstva ovplyvňuje náš život významným spôsobom aj v dospelosti. Ako sa môže prejavovať v našom každodennom živote?

Ako si užívať chvíle s dieťaťom v prítomnom okamihu?

Deti cítia, keď rodičia nie sú mysľou pri nich a práve preto sú niekedy nespokojné a nervózne. Šťastné deti sú tie, ktoré cítia, že rodičia sú duchom prítomní a vnímajú ich svet.

Pozitívny trest v psychológii a ako ho využiť vo výchove

Keď premýšľame o slove „trest“, zvyčajne si predstavíme niečo negatívne. Vo svete psychológie však pojem „trest“ označuje akýkoľvek dôsledok, ktorý má potláčajúci účinok na správanie – to znamená, že znižuje pravdepodobnosť, že jednotlivec bude toto správanie vykonávať znova.

Smrť súrodenca: Ako o nej povedať deťom a ako ich sprevádzať smútením

Strata súrodenca je pre dieťa veľmi náročná situácia. Hoci smrti ako takej ešte nerozumie, dokáže ju intenzívne prežívať.

5 najčastejších príznakov, ako sa prejavuje vyčerpanosť mamičiek

Keď sa žena stane mamou, v jej živote sa udejú mnohé nové veci, ktoré vôbec nepozná. Čerstvé mamičky, ale aj tie, ktoré sa starajú o deti už niekoľko rokov, často zaskočí obrovská únava. Ktoré príznaky najčastejšie signalizujú únavu a vyčerpanosť?

Aj dospelí robia chyby a je dobré si to priznať. Ako sa ospravedlniť svojmu dieťaťu?

Opäť ste stratili nervy a odnieslo si to dieťa? Aj ono by malo počuť vaše ospravedlnenie, ak je na to objektívny dôvod.

Ako vytvoriť jednotnú výchovu v rodine, keď sa rodičia nezhodujú?

Život prináša rôzne situácie a je možné, že s partnerom pri tých výchovných nebudete 100-percentne v zhode. Ako dosiahnuť, aby ste aj napriek tomu boli dobrými rodičmi?