Výchova a vývoj detí

Ako sa vyrovnať so zmyslovým preťažením dieťaťa

Sú vo vašom živote deti, ktoré sa zdajú byť úzkostné a ľahko prepadajú panike? Zdá sa, že sú citlivejšie na zvuky, pachy a textúry v porovnaní s inými deťmi v ich veku? Môže ísť o zmyslové preťaženie, o problém so zmyslovým spracovaním informácii.

Ferberova metóda - tréning spánku detí

Metóda Ferber, známa aj ako „stupňovaný plač", je len jednou z mnohých metód spánkového tréningu.

Ako si vybrať opatrovateľku pre svoje deti?

Občas sa rodina dostane do situácie, že nie je možné, aby boli rodičia naplno prítomní pri výchove detí. Nedovoľujú im to pracovné povinnosti či iné okolnosti. Vtedy je dobré siahnuť po opatrovateľke. Ako si však vybrať a s pokojom zveriť svoje deti cudziemu človeku?

Ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli?

Keď už dieťa zvládlo plazenie, chôdzu, beh a skákanie, teraz je pripravené na ďalšiu veľkú výzvu: jazdu na bicykli! Naučiť sa jazdiť na bicykli je celoživotná zručnosť. Mnohí z nás si ešte stále spomínajú na pocit slobody a úspechu, keď sme sa prvýkrát dostali na dve kolesá.

Ako nás trauma z detstva ovplyvňuje v dospelosti?

Trauma z detstva ovplyvňuje náš život významným spôsobom aj v dospelosti. Ako sa môže prejavovať v našom každodennom živote?

Ako si užívať chvíle s dieťaťom v prítomnom okamihu?

Deti cítia, keď rodičia nie sú mysľou pri nich a práve preto sú niekedy nespokojné a nervózne. Šťastné deti sú tie, ktoré cítia, že rodičia sú duchom prítomní a vnímajú ich svet.

Pozitívny trest v psychológii a ako ho využiť vo výchove

Keď premýšľame o slove „trest“, zvyčajne si predstavíme niečo negatívne. Vo svete psychológie však pojem „trest“ označuje akýkoľvek dôsledok, ktorý má potláčajúci účinok na správanie – to znamená, že znižuje pravdepodobnosť, že jednotlivec bude toto správanie vykonávať znova.

Smrť súrodenca: Ako o nej povedať deťom a ako ich sprevádzať smútením

Strata súrodenca je pre dieťa veľmi náročná situácia. Hoci smrti ako takej ešte nerozumie, dokáže ju intenzívne prežívať.