Výchova a vývoj detí

Čo NEROBIŤ, keď dieťa dostane záchvat hnevu

Dozrievanie detskej psychiky je náročný proces a záchvaty hnevu patria k nemu. Dôležité je, aby rodičia v takýchto chvíľach reagovali vhodným spôsobom.

Adaptácia: Ako pomôcť dieťaťu zvyknúť si na škôlku?

Adaptácia na novú situácia a prostredie býva hlavne pre malé deti náročnejšia. Ako spoznáte, že dieťa je už novú situáciu zvládlo a ako mu v tom pomôcť?

Ako zvládnuť prvý deň v materskej škole

Prvý deň v materskej škole či prvý mesiac môže byť pre väčšinu detí náročné. Ako zmierniť úzkosť, ktorú deti prežívajú?

Učenie zvukov zvierat môže byť rozhodujúce pre rozvoj reči detí

Vedeli ste, že zvuky zvierat môžu byť rozhodujúce pre skorý vývin reči vášho dieťaťa? 

Ako sa vyrovnať so zmyslovým preťažením dieťaťa

Sú vo vašom živote deti, ktoré sa zdajú byť úzkostné a ľahko prepadajú panike? Zdá sa, že sú citlivejšie na zvuky, pachy a textúry v porovnaní s inými deťmi v ich veku? Môže ísť o zmyslové preťaženie, o problém so zmyslovým spracovaním informácii.

Ferberova metóda - tréning spánku detí

Metóda Ferber, známa aj ako „stupňovaný plač", je len jednou z mnohých metód spánkového tréningu.

Ako si vybrať opatrovateľku pre svoje deti?

Občas sa rodina dostane do situácie, že nie je možné, aby boli rodičia naplno prítomní pri výchove detí. Nedovoľujú im to pracovné povinnosti či iné okolnosti. Vtedy je dobré siahnuť po opatrovateľke. Ako si však vybrať a s pokojom zveriť svoje deti cudziemu človeku?

Ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli?

Keď už dieťa zvládlo plazenie, chôdzu, beh a skákanie, teraz je pripravené na ďalšiu veľkú výzvu: jazdu na bicykli! Naučiť sa jazdiť na bicykli je celoživotná zručnosť. Mnohí z nás si ešte stále spomínajú na pocit slobody a úspechu, keď sme sa prvýkrát dostali na dve kolesá.