Výchova a vývoj detí

Volanie a vstávanie z postele v čase spánku: Prečo to deti robia a ako to riešiť?

Niektoré deti používajú rôzne výhovorky, aby sa vyhli odchodu do postele, zatiaľ čo iné idú spať bez problémov, ale nezostanú tam. Problémy pred spaním môžu byť jednou z najviac frustrujúcich častí dňa rodičov. Volanie a vstávanie z postele sú ďalšie najbežnejšie problémy so spánkom detí.

7 tipov, ako pomôcť dieťaťu naučiť sa obliekať

Obliekanie je pre nás samozrejmosťou, ale pre dieťa je každý krok novou zručnosťou, ktorú sa treba naučiť, precvičovať a zvládnuť.

5 spôsobov, ako reagovať na veľké emócie detí

Do akej miery môžu byť negatívne emócie našich detí potenciálne prospešné, závisí od ich schopnosti sebaregulácie. U malých detí zohrávajú zásadnú úlohu rodičia pretože detská prefrontálna kôra, oblasť mozgu, ktorá riadi emócie je veľmi nezrelá.

Ako naučiť deti zodpovednosti?

Schopnosť, že dieťa je prirodzene zodpovedné za veci, nie je vrodená – nedeje sa to samo od seba. Treba ich to učiť a trénovať to.

Vychovávame neužitočné deti?

Prečo niektoré deti doma ochotne pomáhajú a iné nie? Aký rozdiel je v našej výchove?

Ako si poradiť s detským mrnčaním a neustálym naliehaním?

„Prosím, mami? Môžem? Prosííím!" Tieto slová opakujúce sa znova a znova môžu omrzieť aj toho najodhodlanejšieho a najtrpezlivejšieho rodiča. Ako si s tým poradiť?

Čo robiť, aby súrodenci cestu autom zvládli v pohode a bez problémov?

Dlhá cesta autom môže niekedy pre deti, ale aj pre rodičov, predstavovať náročnú situáciu. Nepríjemne sa javí hlavne krik, hašterenie, plač alebo bitka. Tieto prejavy najhoršie vplývajú na vodiča. Čo robiť, aby cesta autom s deťmi prebiehala bez problémov?

Hryzie vaše dieťa iné deti? Takto to môžete zastaviť

Odborníci predpokladajú, že až štvrtina všetkých detí v určitom štádiu vývoja pohryzie ostatných. Ako túto nevhodnú formu správania zastaviť?