Meditácia
Ako si čo najlepšie oddýchnuť v lese? Spomaľte, vychutnávajte si každý okamih a využívajte všetky zmysly
Možno ste už toto leto vyskúšali množstvo aktivít. Navštívili ste hory, kúpaliská, hrady či zábavné parky. A možno by ste chceli vyskúšať ešte niečo, čo ste vy alebo vyše deti ešte nezažili. Skúste pobyt v lese obohatiť tým, že ho budete cielene vnímať všetkými zmyslami.
Zen&Tangle, kresba, ktorá pomáha meditovať
Zen&Tangle je metóda kreslenia, ktorá opakovane používa všetky geometrické a krivočiare tvary. Cieľom je podporiť pokoj a meditáciu prostredníctvom sledovania štruktúrovaných vzorov, ktoré tvoria obrazy. Táto technika ponúka relaxáciu, meditáciu a zábavu.
Všímavé dýchanie pomáha pri úzkostiach i bolestiach
Všímavosť je schopnosť venovať pozornosť tomu, čo práve robíme, na čo myslíme a čo cítime. A to bez hodnotenia, či je to dobré alebo zlé. Pri úzkostiach alebo bolestiach pomáha aj všímavé dýchanie.
10 výhod meditácie
Žijeme v uponáhľanom svete, kde sa zdá, že nemáme čas spomaliť a venovať sa meditácii. Meditácia však upokojuje myseľ a pomáha lepšie sa sústrediť. Meditácia je spôsob ako získať rovnováhu v živote, brať veci s ľahkosťou a byť skutočne šťastný. Meditačná prax pomáha človeku vybudovať si väčší odstup od svojich myšlienok, úsudkov a vnemov, ktoré sú zdrojom nespokojnosti a utrpenia. Vďaka meditácii vidíme veci také, aké sú.
Ako meditovať počas chôdze?
Niekedy nastanú situácie, v ktorých klasická meditácia v sede veľmi nepomáha. Keď je stres príliš veľký alebo je človek vnútorne príliš rozrušený, tak nemôže len tak jednoducho sedieť a uvoľniť sa. V takýchto situáciách oje vhodné ako meditačnú techniku použiť chôdzu.
Chade - Meng Tan: Jednoduché návody, ako prežiť šťastne každý deň
Chade - Meng Tan patrí k prvým zamestnancom firmy Google, je oceňovaným softvérovým inžinierom a spisovateľom. Vo firme Google pracoval 15 rokov. V súčasnosti sa venuje hlavne filantropii a učí na univerzite v Singapure. Bol osemkrát nominovaný na Nobelovu cenu za mier.
Čo je všímavý stav mysle (mindfulness) a ako nám v živote môže pomôcť?
Richard J. Davidson, americký profesor psychológie a psychiatrie skúmal, ako sa dopracovať k pocitom spokojnosti, šťastia a radosti. Tvrdil, že myseľ možno tiež trénovať na to, aby bol človek šťastný.