Zdravie

Ako utíšiť dieťa, keď mu idú prvé zuby?

Prvých pár mesiacov života detí je plných vzrušenia a množstva zmien. Jedným z nich je aj prerezávanie zúbkov, ktoré môže byť nepríjemné, avšak je to prirodzený proces a zažije ho každé dieťa.

Ploché nohy u detí: Predchádzať im možno aj v škôlke. Ako na to?

Ploché nohy u detí sú prirodzeným vývinovým javom, ktorý do istého veku vymizne aj bez zásahov odborníkov. Stále je ale istá skupina detí, ktorej sa chodidlo neupraví dostatočne a potrebujú pomoc.

K. Žilák o popôrodnej depresii: Ženy bývajú prekvapené a zneistené, keď láska k dieťaťu neprichádza

Duševné zdravie matiek by nemalo byť tabu. Cesta rodičovstva môže byť rôzne kľukatá. Tehotenstvo, pôrod a výchova dieťaťa je náročná úloha a vykresľovať ju len v superlatívoch môže byť zradné. S Katarínou Žilák, zakladateľkou projektu Vysmiata Duša Mamky, ktorý sa venuje téme duševného zdravia žien po pôrode, sme sa rozprávali o skutočných emóciách a prežívaní matiek, ktoré tvoria realitu rodičovstva.

Zdravé spôsoby, ako zvládnuť stres z dojčenia

Dojčenie môže byť úžasným zážitkom pre vás aj pre vaše dieťa, poskytuje výživu a príležitosť na spojenie, ale nie vždy môže byť také jednoduché, ako si predstavujeme.

Ako zvládnuť pobyt dieťaťa v nemocnici bez traumy?

Pobyt v nemocnici môže byť pre dieťa negatívnou skúsenosťou, ktorá môže ovplyvniť aj ďalšie jeho návštevy u lekárov a správanie. Pomôžte preto dieťaťu, aby v tomto čase zažívalo čo najmenší strach a nemalo z nemocničného prostredia traumu.

Mužská plodnosť tiež klesá s vekom – toto by ste mali vedieť, ak plánujete s deťmi počkať

Zatiaľ čo ženám často pripomínajú „biologické hodiny“ čas na usadenie sa a založenie rodiny, mnohí chlapi jednoducho nepociťujú rovnaký tlak. Neskôr ale môžu stáť pred vážnym problémom so svojou plodnosťou.

Popôrodná depresia u otcov: 9 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Aj otcovia môžu prežívať náročné psychické obdobie po narodení detí.

Psychológ: Rodičia si myslia, že dieťa nemôže mať autizmus, lebo prežíva emócie

Niektorí rodičia si myslia, že dieťa nemôže mať autizmus, lebo prežíva a prejavuje emócie. Deti s autizmom ich však bežne prežívajú a prejavujú. Majú ich len často problém regulovať a identifikovať u iných ľudí, tvrdí psychológ Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) Ivan Belica, ktorý sa venuje diagnostike a výskumu autizmu.