Zdravie

Posttraumatická stresová porucha u detí. Čo sa pod ňou skrýva?

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je problém duševného zdravia. Môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií.

Aplikáciu ASDetect na včasnú detekciu autizmu môžu využiť aj slovenskí rodičia

Včasné rozpoznanie autizmu u dieťaťa dokáže zlepšiť jeho stav v neskoršom živote. Aplikácia ASDetect môže mnohým rodičov pri včasnej identifikácii symptómov pomôcť.

Ako utíšiť dieťa, keď mu idú prvé zuby?

Prvých pár mesiacov života detí je plných vzrušenia a množstva zmien. Jedným z nich je aj prerezávanie zúbkov, ktoré môže byť nepríjemné, avšak je to prirodzený proces a zažije ho každé dieťa.

Ploché nohy u detí: Predchádzať im možno aj v škôlke. Ako na to?

Ploché nohy u detí sú prirodzeným vývinovým javom, ktorý do istého veku vymizne aj bez zásahov odborníkov. Stále je ale istá skupina detí, ktorej sa chodidlo neupraví dostatočne a potrebujú pomoc.

K. Žilák o popôrodnej depresii: Ženy bývajú prekvapené a zneistené, keď láska k dieťaťu neprichádza

Duševné zdravie matiek by nemalo byť tabu. Cesta rodičovstva môže byť rôzne kľukatá. Tehotenstvo, pôrod a výchova dieťaťa je náročná úloha a vykresľovať ju len v superlatívoch môže byť zradné. S Katarínou Žilák, zakladateľkou projektu Vysmiata Duša Mamky, ktorý sa venuje téme duševného zdravia žien po pôrode, sme sa rozprávali o skutočných emóciách a prežívaní matiek, ktoré tvoria realitu rodičovstva.

Zdravé spôsoby, ako zvládnuť stres z dojčenia

Dojčenie môže byť úžasným zážitkom pre vás aj pre vaše dieťa, poskytuje výživu a príležitosť na spojenie, ale nie vždy môže byť také jednoduché, ako si predstavujeme.

Ako zvládnuť pobyt dieťaťa v nemocnici bez traumy?

Pobyt v nemocnici môže byť pre dieťa negatívnou skúsenosťou, ktorá môže ovplyvniť aj ďalšie jeho návštevy u lekárov a správanie. Pomôžte preto dieťaťu, aby v tomto čase zažívalo čo najmenší strach a nemalo z nemocničného prostredia traumu.

Mužská plodnosť tiež klesá s vekom – toto by ste mali vedieť, ak plánujete s deťmi počkať

Zatiaľ čo ženám často pripomínajú „biologické hodiny“ čas na usadenie sa a založenie rodiny, mnohí chlapi jednoducho nepociťujú rovnaký tlak. Neskôr ale môžu stáť pred vážnym problémom so svojou plodnosťou.