Túžite žiť harmonický život? Vyskúšajte tieto stratégie

Naučiť sa, ako žiť plnohodnotný život, nie je ľahká úloha. Zložité je to hlavne kvôli tomu, lebo jednotlivé oblasti života sú veľmi úzko prepojené a závislé na sebe.
Naučiť sa, ako žiť plnohodnotný život, nie je ľahká úloha. Zložité je to hlavne kvôli tomu, lebo jednotlivé oblasti života sú veľmi úzko prepojené a závislé na sebe. / Foto: Bigstock

Tajomstvo šťastného života spočíva aj v tom, ako dokážete dať do rovnováhy všetky oblasti svojho života. Nie je to ľahká úloha, ale za pokus to určite stojí.

 

Naučiť sa, ako žiť plnohodnotný život, nie je ľahká úloha. Zložité je to hlavne kvôli tomu, lebo jednotlivé oblasti života sú veľmi úzko prepojené a závislé na sebe. Stačí, že nefunguje jedna a už sa nevieme sústrediť na prácu, nevieme prežívať pocit šťastia, necítime harmóniu. Napríklad zlý vzťah odčerpáva energiu aj v práci, v oblasti zdravia, vo voľnočasových aktivitách a podobne.

 

Aspekty, ktoré vplývajú na život

Na človeka vplýva viac oblastí života. Nedajú sa od seba odpojiť, sú navzájom posplietané. Najčastejšie sú to tieto oblasti:

 

Fyzické zdravie

Len si predstavte, koľko toho by ste v živote mohli dosiahnuť, keby ste mali neobmedzené množstvo energie. Niekedy stačia jednoduché veci, ktoré vám môžu zmeniť život k lepšiemu. Napríklad zmena stravovania, cvičenie, meditácie, prechádzky v prírode a podobne.

 

Rodina a vzťahy

Naše vzťahy majú veľký vplyv na pocity životnej pohody. Pokiaľ je to možné, mali by ste obmedziť čas strávený s negatívnymi ľuďmi a zvýšiť čas strávený s kreatívnymi, nadšenými ľuďmi a tými, ktorí vám rozumejú a podporujú vás v tom, čo robíte.

 

Práca a kariéra

Keď sa sústredíte na postup vo svojej kariére, budete mať ciele, ktoré musíte splniť. Výskumy ukazujú, že úsilie o dosiahnutie cieľov robí ľudí šťastnejšími. 

 

Spokojnosť s platom

Ľudí robí šťastnými nielen to, že môžu poskytovať nejaké služby iným ľuďom, že môžu konať dobro, ale aj spravodlivá mzda za svoju prácu.

 

Spiritualita

Viacerí odborníci v oblasti psychológie a filozofie sa zhodujú v tom, že kultivovanie duchovného života má pre človeka veľký význam preto, lebo jeho praktizovaním lepšie vnímame naše poslanie na Zemi a máme aj väčšiu chuť toto poslanie napĺňať. Duchovný život nám pomáha aj pri dosahovaní vnútorného pokoja a radosti. A čo je tiež veľmi dôležité, práve rozvoj duchovného života nám pomáha zvládať život orientovaný na konzumizmus. Tým, že človek obracia svoju pozornosť na svoj vnútorný život, nemá až takú silnú závislosť na konzume.

 

Mentálna sila

Je ľahké rozoznať niekoho so slabou mysľou. Väčšinou nemá v živote žiadne ciele, žiadne zameranie na niečo, čo by ho zaujímalo, nijakú disciplínu a chýba mu aj  drive. Na druhej strane je ľahké spoznať i niekoho so silnou mysľou. Je to človek dynamický, cieľavedomý a vo viacerých aspketoch zaujímavý.  Niekto sa narodí už s tým, že má dostatok šťastia a tiež sily na všetko, čo robí. No veľa zručností sa dá aj natrénovať. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám dokážu pomôcť v tom, aby ste mohli žiť harmonický a plnohodnotný život.

 

1. Vnútorná motivácia

Človek, ktorý má silnú vnútornú motiváciu, má zároveň dôveru v to, čo chce dosiahnuť. Má jasno v tom, čo je jeho cieľom a väčšinou dokáže byť pozitívne naladený aj v nepriaznivom období alebo pri opustení svojej komfortnej zóny. Spomeňte si na čas, keď ste niečomu venovali celé svoje srdce a myseľ. Možno ste sa učili hrať na gitare, stavali ste nový dom alebo ste išli na vysnívanú dovolenku. Ak ste mali v sebe túto horiacu túžbu, rýchlo ste našli potrebnú motiváciu, nápady a energiu na dosiahnutie toho, čo ste chceli.

 

2. Sebakontrola

Osoba, ktorá má dobre vybudované sebaovládanie, si dôsledne stanovuje jasné ciele a plány a vždy ich aj dodržiava. Vie tiež, ako si vybudovať konštruktívne návyky a postupy podporujúce stanovené ciele.  Ak ste sa pokúsili vzdať alkoholu, cigariet alebo nezdravého jedla, budete vedieť, aké ťažké to môže byť. Tajomstvo tohto úspechu spočíva v snahe nahradiť zlý zvyk dobrým. Napríklad namiesto obvyklého pohára vína si môžete objednať ovocný džús. Robte to dosť často, najlepšie 21 dní, lebo vytvorenie nového návyku trvá presne túto dobu. Ak vydržíte, zrazu zistíte, že starý zvyk ste nahradili novým.

 

3. Vitalita

Osoba s vitalitou je fyzicky zdatná a zdravá, pretože pravidelne cvičí, dobre sa stravuje a vie sa o seba postarať. A vždy má dostatok energie na zvládnutie každodenných úloh. Začína to kvalitným spánkom. Ak nespíte dobre, je dôležité to vyriešiť, pretože nedostatok spánku môže rýchlo viesť k negatívnym dopadom na všetky oblasti vášho života. Dôležité je tiež do svojho života zaradiť šport, prechádzky a zdravú stravu.

 

4. Ovládnutie emócií

Ak dokážete ovládať svoje emócie, dokážete riadiť a meniť spôsob, ako sa cítite a ako zvládate jednotlivé situácie. Ste tiež schopní premieňať negativitu na pozitívne činy. Predstavte si, že vám šéf hovorí, že vaša práca už nie je potrebná, a preto by ste si mali zbaliť veci a vypadnúť. Ak ste to nečakali, pravdepodobne budete šokovaní, nedôverčiví a možno dokonca nahnevaní. Tieto emócie by vás mohli rýchlo viesť k tomu, že stratíte sebavedomie a optimizmus. Ak sa však dokážete oslobodiť zo svojho negatívneho emočného stavu, môžete začať vidieť cestu vpred. Pozitívne emócie vedú k pozitívnym činom. V takom prípade by nová práca v novej firme mohla byť práve tou zmenou, ktorú ste potrebovali.

 

5. Vedomá a empatická komunikácia

Osoba s vedomou komunikáciou chápe predstavy iných ľudí a je schopná jasne vyjadrovať a odovzdávať svoje vlastné myšlienky a pocity. Tiež vedia budovať spoľahlivé a dlhodobé vzťahy. Všimli ste si, že najlepší manažéri sú zároveň najlepšími poslucháčmi? Tým, že sú skvelými poslucháčmi, prejavujú nielen úctu svojim zamestnancom,  ale majú tiež príležitosť učiť sa od nich. Komunikácia je umenie, ktoré sa môžete naučiť. 

 

6. Premyslené ciele

Ľudia, ktorí sú dokážu stanoviť ciele a dodržujú ich, robia veci najefektívnejšie a rýchlo. Majú kontrolu nad svojím časom a energiou a vďaka tomu svoje úlohy zvládajú bez väčších problémov. Čo prvé robí väčšina ľudí, keď príde do práce? Pravdepodobne si zapnú počítač a začnú čítať  všetky e-maily v doručenej pošte. V dobrý deň vám to môže trvať asi 15 minút, ale v zlý deň , napríklad v pondelok, môžete stráviť aj hodinu alebo viac prechádzaním svojich e-mailov. Tí, ktorí majú niekde napísané svoje ciele na konkrétny deň, začínajú deň tak, ako to mali naplánované. Pošte sa venujú vtedy, keď to uznajú za vhodné a majú splnené iné dôležité veci.

 

7. Snaha neustále sa učiť nové veci

Žijeme v rýchlej dobe. Neustále sa všetko mení. Samozrejme, výhodu majú tí, ktorí sa vedia rýchlo meniacim sa podmienkam prispôsobiť. Vďaka tomuto prístupu si môžu rýchlo osvojiť všetky potrebné vedomosti a zručnosti. Rovnako rýchlo reagujú na všetky zmeny v spoločnosti a nikdy neprestávajú rásť a napredovať. Leonardo da Vinci raz povedal: „Učenie sa nikdy nevyčerpá.“ Ideálne by bolo, aby si ľudia zvykli každý deň učiť sa niečo nové. Vďaka tomuto ľudská myseľ dokáže byť svieža a aktívna.

 

8. Konštruktívne myslenie

Človek s konštruktívnym myslením vie, ako využiť svoju pamäť a logické myslenie na riešenie problémov a na to, aby bol kreatívny. Aby ste mohli mať jasnú myseľ, musíte si robiť pravidelné prestávky od nepretržitého náporu správ, sociálnych médií a televízie, ktoré dnes všetci zažívame. Snažte sa nájsť si každý deň čas na prestávku od týchto technológií. Ideálne je každý deň poprechádzať sa v parku alebo zostaňte aspoň desať minút v absolútnom tichu. Ak budete v tichu a v samote, budete môcť preniknúť do svojej kreativity a nájsť riešenie akýchkoľvek problémov, ktoré vám prídu do cesty.

 


ZDROJE:
DALE CARNEGIE: Život je krátky. Žite tak, aby bol úžasný
TOMÁŠ NOVÁK: Sám sobě psychologem
PEASE, A. – PEASE, B.: Úspešné komunikačné stratégie
KŘIVOHLAVÝ, J.:Jak si navzájem lépe porozumíme
WERNEROVÁ, I.: Komunikace pro každého

Čítajte viac o téme: Motivácia, Šťastie
Zdieľať na facebooku