Vianoce často sprevádza stres, naháňanie sa za všetkým možným a nemožným, dokonca naháňanie sa samých so sebou a dokazovanie si, čo všetko sme stihli. Ako teda cítiť pokoj a šťastie počas sviatkov?
Určite už aj vy cítite, že Vianoce sú predo dvermi a možno už pociťujete aj určitý nepokoj. Paradox je v tom, že Vianoce by mali byť hlavne o pokoji, spomalení, radosti a spokojnosti. Mnohí ľudia však cítia stres. A to nielen z upratovania, nakupovania, pečenia. Často cítia stres z predstavy, že musia absolvovať povinné vianočné návštevy. V dnešnej rozpoltenej dobe, keď takmer každý človek má na určitú vec svoj vlastný názor, je ťažké nájsť tému, pri ktorej by komunikácia prebiehala pokojne. Zle zvolená téma môže rozdeliť rodiny v čase, keď potrebujeme viac spojenia, súcitu, empatie a pocitov bezpečia. Ako teda môžeme reagovať počas sviatkov, aby sme sa v rodine viac zblížili, namiesto toho, aby sme sa hádali? Nie je to vždy ľahké, ale so správnym nastavením mysle a s určitými zručnosťami sa dá všetko zvládnuť tak, že Vianoce môžete prežiť nielen v pohode, ale vaše rodinné vzťahy sa aj prehĺbia. Netreba k tomu veľa. Stačí presvedčenie a dobrá vôľa. A tie často vystačia na vykúzlenie nielen úžasnej atmosféry, ale aj nezabudnuteľných pocitov, ktoré prinášajú skutočnú radosť a energiu do ďalších dní.
1. Hovorte blízkym, že ich máte radi
V živote by ste nemali čakať, kedy túto vetu poviete. Pokiaľ niekoho máte naozaj radi, je vám s tými ľuďmi nádherne, povedzte im to. Ak ste to ešte nestihli, využite práve čas Vianoc. Viete koľko ľudí tieto slová nevyslovilo nikdy a potom ich to mrzelo? Už nečakajte. Konajte! Často v živote čakáme na nejaké zázraky, ale zázraky sa ukrývajú v jednoduchých veciach.
2. Ak je to potrebné, ospravedlňte sa
Keď je spolu viac ľudí, niekedy sa človek aj nechtiac môže ocitnúť v situácii, ktorú nechce zažiť a povie slová, ktoré nemal v pláne povedať. Vtedy je vždy lepšie ospravedlniť sa, ako vnášať do priestoru negatívnu energiu.
3. Pred odpoveďou sa zastavte a premýšľajte
Niekedy je lepšie sa pred odpoveďou zamyslieť, kým odpoviete. Nepremyslené odpovede môžu niekomu zbytočne ublížiť. Premyslenými odpoveďami a starostlivo vybranými slovami predchádzate zbytočným emocionálnym výbuchom. Jasná, súcitná komunikácia môže zmierniť napätie a podporiť porozumenie.
4. Majte súcit so sebou samým
Počas rodinných stretnutí sa môže vyskytnúť stres. V takej chvíli buďte k sebe láskaví a povedzte si: „Robím to najlepšie čo viem v tejto náročnej situácii.“
5. Vopred si premyslite témy
Ak je to len trochu možné, dohodnite sa v rodine, že niektoré témy budú tabu. Ak viete, že by niektoré témy, ako napríklad politika, mohli vyvolať konflikt, snažte sa tejto téme vyhýbať. Môžete rodinným príslušníkom úprimne a otvorene povedať, že sa nebudete s nimi o politike rozprávať, lebo pri tejto téme cítite stres. Radšej nájdite jednoduchšie témy: jedlo, dovolenky, sny, túžby...
6. Aktívne počúvajte
Nemusíte stále rozprávať alebo mať na všetko hneď odpoveď. Namiesto neustáleho reagovania skutočne počúvajte. Zamyslite sa viac nad slovami iných, prejavujte viac pochopenia. Napríklad môžete povedať: „Zdá sa mi, že za posledné obdobie si prežívala ťažké situácie. Som rada, že si mi o tom povedala.“
7. V komunikácii využívajte empatiu
Aby ste niekoho posmelili v komunikácii, môžete mu položiť otvorenú otázku. Napríklad: „Čo bolo pre teba tento rok zmysluplné?“ Snažte sa tiež rešpektovať hranice. Nie každému sú príjemné hlboké rozhovory. Ak máte chuť, otvorene rozprávajte o svojich pocitoch, možno motivujete aj ostatných, aby urobili to isté, ale nemusí to tak v skutočnosti byť. Snažte sa viesť komunikáciu v pozitívnom duchu. Takto pomôžete vytvoriť v rodine príjemnú atmosféru.
8. Motivujte k vďačnosti
Podeľte sa o to, za čo ste vďační a pokúste sa vyzvať aj ostatných, aby urobili to isté. Vďačnosť môže zmeniť atmosféru rodinného stretnutia.
9. Zamerajte sa na spoločné spomienky
Zaspomínajte si na minulé sviatky, rodinné tradície alebo vtipné príbehy. Pozerajte si staré fotografie. Takéto aktivity ľudí spájajú.
10. Nastavte si realistické očakávania
Žiadna rodina nie je absolútne dokonalá. Zamerajte sa na vytváranie zmysluplných momentov, nie na dokonalosť. Tešte sa aj z mála. Možno spolu prežijete len málo príjemných momentov počas rodinného stretnutia, ale buďte vďační aj za tie. Možno prežijete aj nepríjemné chvíle. V tejto chvíli si povedzte, že aj nepohodlie je nevyhnutnou súčasťou života a vianočné obdobie neponúka žiadnu výnimku. Tieto momenty napätia však môžu byť príležitosťou na osobnostný rast. Vnímajte nezhody ako šancu na prehĺbenie porozumenia, nie zlyhania.
Už pred sviatkami je vhodné si uvedomiť, že aj keď sú stres a nezhody v rodine často nevyhnutné, nemusia zatieniť skutočnú krásu a posolstvo Vianoc. Nejde o dokonalosť, ale o prítomnosť milovaných ľudí, prítomnosť ocenenia a prítomnosť porozumenia. Takže, keď sa objaví napätie, zhlboka sa nadýchnite, zostaňte pri zemi a pamätajte, že pri dobrej vôli a snahe je možné premeniť stres na hlbšie spojenie medzi členmi rodiny. S týmto nastavením mysle môžete sviatky prijať ako príležitosť na vytváranie zmysluplných stretnutí a trvalých spomienok. Základom je zostať pokojný, efektívne komunikovať a podporovať empatiu.