Duševné zdravie

Ako hovoriť o samovražde s ľuďmi, ktorých máte radi

Hovoriť o samovražde je najlepší spôsob, ako jej zabrániť. Naše slová sú naším najcennejším majetkom, keď je niekto, koho milujeme, v kríze.

Myšlienky na samovraždu: Aké sú varovné signály a ako sa týchto myšlienok zbaviť?

Depresívne a úzkostné poruchy, závislosti či schizofrénia sú príkladmi z mnohých duševných porúch, ktoré ľudí často zvádzajú aj na samovražedné myšlienky, ako z ničivej a zdanlivo bezvýchodiskovej situácie uniknúť.

Rozhodli ste sa viesť si denník? Táto aktivita vám môže priniesť 10 výhod

Winston Churchill, Albert Einstein, Charles Darwin a stovky ďalších úspešných osobností si počas svojho života našli čas a pravidelne si viedli denník. Vedenie denníka má pozitívny dopad na takmer všetky oblasti života. Možno práve teraz je ten najlepší čas na to, aby ste si ho začali viesť aj vy.

7 najčastejších mýtov o psychoterapii

Problémy s duševným zdravím postihujú milióny ľudí na celom svete. Nanešťastie mylné predstavy o terapii často odrádzajú ľudí od hľadania pomoci. Tiež prispievajú k stigmatizácii problémov duševného zdravia a bránia ľuďom dozvedieť sa viac o vyškolených odborníkoch v oblasti duševného zdravia alebo ich pomoc vyhľadať.

Terapeutka Nina Menkynová o kríze stredného veku: Keď človek stráca pôdu pod nohami, je ťažké ho pochopiť, ale aj tak mu môžete byť oporou

Kríza stredného veku alebo vnútorná transformácia sa ľuďom nedeje izolovane. Zasiahne partnera, deti. Často aj rodičov, ktorí si mysleli, že ich odrastené dieťa žijúce stabilný život, má už to najnáročnejšie za sebou. Nie je nič nezvyčajné, že toto obdobie nechá v životoch ľudí za sebou spúšť.

Ako sa práca s terapeutom líši od rozhovoru s priateľom?

Keď uvažujete o návšteve terapeuta, môže vás zaujímať, v čom sa terapia líši od rozhovoru s dobrým priateľom. A je dobré poznať rozdiely, hoci obe stretnutia sú pre každého z nás potrebné a obohacujúce.

Mozgovú hmlu môže spôsobiť aj stresujúci životný štýl

V súčasnosti mnoho ľudí žije vo veľkom strese a v napätí. Ak takto žijú veľmi dlho, môže to u nich spôsobovať rôzne psychické i fyzické problémy. Jedným z problémov je aj tzv. mozgová hmla.

Kríza stredného veku – obdobie života, ktoré môže vydesiť, ale tiež priniesť veľa krásneho

Okolo 40-tky sa niečo mení. Píšem zámerne „niečo“, lebo tak to zvyčajne cítime. Niečo je inak. Niečo cítim inak. Niečo chcem inak. Niečo by malo byť inak… Nenápadne, pod povrchom sa dá NIEČO do pohybu. Menia sa naše hodnoty, predstavy o sebe, o živote a tým sa mení všetko.