Zaujímavosti a inšpirácie

5 typov ľudí, ktorí majú najčastejšie problémy so spánkom

Spánok je pre zdravie človeka nesmierne dôležitý. Rovnako ako zdravá strava, pohyb, spokojnosť a radosť z vecí, ktoré máme radi. Počas kvalitného spánku sa telo regeneruje a vďaka tomu môže zvýšiť svoju výkonnosť aj schopnosť koncentrovať sa. Existujú však ľudia, ktorým robí spánok problémy. Ktorí to sú?

Slovák žijúci v Dánsku: Slovensko by sa od Dánska mohlo v mnohom inšpirovať

Milan Chrenko, Slovák žijúci v dánskej Kodani, za zaujímavé považuje aj to, že Dáni sa vedia dohodnúť na spoločnej vízii rozvoja spoločnosti, ktorá sa počas rokov zásadne nemení.

Mozgovú hmlu môže spôsobiť aj stresujúci životný štýl

V súčasnosti mnoho ľudí žije vo veľkom strese a v napätí. Ak takto žijú veľmi dlho, môže to u nich spôsobovať rôzne psychické i fyzické problémy. Jedným z problémov je aj tzv. mozgová hmla.

Štúdie dokazujú, že čítanie príbehov môže zvyšovať empatiu

Byť empatickým znamená, že máte vrodenú schopnosť intuitívne sa vcítiť do druhých a vnímať ostatných ľudí. Byť empatickým je oveľa viac, než byť len veľmi citlivým. Empatia je schopnosť porozumieť citom druhého človeka. Čo je tiež veľmi dôležité, empatia sa dá trénovať.

Svetelná terapia ako pomocník pri sezónnej afektívnej poruche

Pokiaľ nemáme dostatok slnka, pomôcť môžu aj rôzne prístroje, ktoré vyžarujú lúče svetla podobné tým, ktoré pochádzajú zo slnka, a rovnakým spôsobom liečiť zdravotné problémy. Hovorí sa tomu fototerapia alebo svetelná terapia.

Párový terapeut Ján Záskalan: Najhorším možným riešením vzťahovej krízy je zotrvávanie v tichu

Ján Záskalan, psychoterapeut a manželský a párový terapeut, pôsobí v Banskej Bystrici. Vo svojej praxi partnerom radí, ako z krízy von.

Fóbia z tehotenstva a pôrodu? Aj takýto problém trápi ženy

Tokofóbia, strach z tehotenstva a pôrodu, je jedným z dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú rodiť cisárskym rezom alebo nemajú vôbec deti. Aká je jej príčina a ako sa prejavuje?

Aký je rozdiel medzi psychológom, psychiatrom, psychoterapeutom a koučom?

V živote existujú obdobia, keď si človek sám nevie pomôcť a potrebuje sa poradiť s odborníkmi. Môžete využiť služby psychológov, psychiatrov, psychoterapeutov alebo koučov. Aký je medzi nimi rozdiel?