Pravdy, ktoré vám pomôžu prežívať šťastnejší a plnohodnotný život

Foto: Unsplash
Vesmír pre vás pripravil množstvo požehnaní. Záleží len na tom, či ich dokážete vidieť, prijať a vážiť si ich. / Foto: Unsplash

Každý človek má iné predstavy o plnohodnotnom živote a  každý človek aj dobre vie, čo mu bráni žiť podľa svojej vysnívanej predstavy. Existuje však množstvo všeobecne známych faktorov, ktoré keď ľudia začnú realizovať v praxi, dovedú ich k tomu, aby žili  spokojne, šťastne a plnohodnotne. 

 

Naučiť sa, ako žiť plnohodnotný a šťastný život, nie je ľahká úloha. Zložité je to hlavne kvôli tomu, lebo jednotlivé oblasti života sú veľmi úzko prepojené a závislé na sebe. Stačí, že nefunguje jedna a už sa nevieme sústrediť na prácu, nevieme prežívať pocit šťastia, necítime harmóniu. Napríklad zlý vzťah odčerpáva energiu aj v práci, v oblasti zdravia, vo voľnočasových aktivitách a podobne. Existuje však množstvo všeobecne známych faktorov, ktoré keď si človek uvedomí a dokáže ich po určitej dobe praktizovať, život sa mu postupne začne meniť pozitívnym smerom. Čo by ste si mali uvedomiť, ak chcete žiť plnohodnotný život? Možno vás zaujmú niektoré z nasledujúcich právd.

 

1. Zamilovanosť môže byť sprevádzaná citovou zraniteľnosťou

Milovať znamená veriť, že nám dotyčný človek nezlomí srdce, hoci vlastne nemáme absolútne žiadnu záruku, že sa to nestane. Nemá však zmysel sa báť. Ľudské srdce má podivuhodnú schopnosť zahojiť sa a uzdraviť. Keby ste mali myslieť len na to, že vás niekto zraní, nikdy by ste sa nezamilovali. Samozrejme, sú ľudia, ktorí si veľa vytrpia kvôli láske, ale mnohí z nich aj napriek tomuto utrpeniu to s láskou nevzdávajú a skúšajú hľadať šťastie ďalej. A robia to aj napriek tomu, že vedia, ako kvôli láske trpeli duševne i fyzicky. Ich nádej spočíva v tom, že približne po troch mesiacoch dôjde k viditeľnej úľave, človek začne pociťovať slobodu a jeho stav sa začne rýchlo zlepšovať. Približne po roku sú schopní do svojho srdca prijať novú lásku. Dobre je o týchto veciach vedieť a vnímať ich ako súčasť života. Pomáha to predchádzať úzkostiam a depresii.

 

2. Neúspechy sú súčasťou života

V živote sa môže stať, že budete aj neúspešní, a to nie raz. Niekedy vám bude tak mizerne, že sa vám bude chcieť všetko nechať a venovať sa niečomu úplne inému. Tí, ktorí však vedia, že život sprevádzajú aj neúspechy a že práve tie nás často posúvajú ďalej alebo iným smerom, dokážu ich prijať skôr ako tí, ktorí si myslia, že všetko musí ísť len ľahko. Nejde totiž ani tak o výsledok, ale o to, aby sme v čase,  keď padneme, dokázali znova vstať a znova to skúšať.

 

3. Opakovane sa sklamete aj v ľuďoch, ktorým budete dôverovať

Nikdy nečakajte od iných príliš veľa, a to vrátane svojich blízkych. Toto je jedno zo zlatých pravidiel života. Lepšie je nečakať nič a ak sa prihodí niečo výnimočné, potom sa tešiť a ďakovať za to. Uvedomte si, že hlavné tajomstvo všetkých vzťahov spočíva v kompromisoch, odpúšťaní a v  schopnosti dávať bez toho, aby ste niečo očakávali oplátkou. Dobré je tiež vnímať ľudí takých, akí sú a nie v takom svetle, ako si to vy predstavujete alebo ste si to vysnívali. Každý človek sa správa len tak, ako to dokáže, ako to má vo svojom živote nastavené alebo sa to naučil. Túto realitu je vhodné prijať ako fakt. S touto pravdou o ľuďoch sa žije na svete ľahšie.

 

4. Niekedy je vhodné nechať druhého ísť svojou cestou

Musíte vedieť, že nemôžete druhého nútiť, aby zostal s vami. V živote stretnete mnoho ľudí iba na chvíľu, dočasne. Každý človek, ktorého stretnete, vás mal niečo naučiť. Nestretli ste sa náhodou. Nepochybujte však o tom, že tí, ktorí skutočne majú do vášho života patriť, sa v ňom tiež objavia  a zostanú s vami navždy alebo dlhú dobu.


 

5. Nemôžete so všetkým vždy len súhlasiť

Nemali by ste s niečím súhlasiť len preto, že v to veria všetci ostatní a nemali by ste niečo robiť preto, že všetci ostatní to robia tiež. Iste, na to, aby človek plával proti prúdu, je potrebná odvaha, ale dokázať to je často otázkou vášho šťastia a spokojného života. Ak žijete v rozpore s tým, čo si naozaj myslíte, dokáže vás to veľmi vyčerpať a prichádzate tak o spokojnosť a radosť v živote.

 

6. Okolnosti sa stále menia a vyvíjajú

Namiesto vymýšľania plánov si stanovujte ciele. A neočakávajte príliš. Vesmír má napokon pre váš život pripravené tie najlepšie plány. Musíte mu skrátka dôverovať a dovoliť, aby sa to, čo sa má stať, stalo. Takže, aj keď je momentálne všetko zle, neberte si to veľmi k srdcu. Skôr alebo neskôr sa vaša situácia zmení. To isté však, bohužiaľ, platí aj o dobách, kedy je všetko dobré. Je potrebné zostávať v pokore a za všetko ďakovať, pretože všetko je dočasné.

 

7. Nemá zmysel porovnávať sa s inými ľuďmi

Každý človek je jedinečná bytosť a každý kráča po svojej vlastnej ceste. Niekto je dobrý v jednej veci, druhý v inej.  Verte, že nemá žiadny zmysel porovnávať svoj život so životmi iných ľudí. Každý má svoje vlastné radosti a problémy. Možno sa vám zdá, že niektorí ľudia žijú absolútne dokonalý život. Možno je to pravda, lebo je to súčasť ich cesty a  možno sa len dokážu pretvarovať a šikovne predstierajú, že vedia, ako žiť.

 

8. Odpustiť sám sebe znamená veľkú životnú výzvu

Prijmite ako fakt, že v živote človek robí aj chyby. Všetky vaše činy budú mať svoje následky a občas sa pomýlite. Je to totiž jediný spôsob, ako sa niečo naučiť. Ideálne je, keď si dokážete chyby sami sebe odpustiť. Odpúšťať môžeme totiž nielen osudu, svetu, spoločnosti, ľuďom vzdialeným, blízkym aj najbližším, ale aj sami sebe. Ďalším dôležitým krokom je aj to, aby ste sa mali radi a prijali ste sami seba aj so svojimi chybami. Premýšľajte o sebe s prijatím a pochopením a prihovárajte sa sami k sebe s láskou a úctou. Uverte tomu, že si zaslúžite tie najlepšie veci. Keď niekoho naozaj milujete, dokážete mu odpustiť a dokážete tiež opäť veriť tomu, že je v ňom i veľa dobrého a že sa to určite nebude opakovať. Takto by ste mali vedieť odpustiť aj sami sebe. Realita je však taká, že často sme oveľa kritickejší sami k sebe ako k iným. A tak už zostáva len naučiť mať samého seba v zlých aj v dobrých časoch. Tí, ktorí si dokážu odpustiť, žijú plnohodnotný život.

 

9. Nedokážete prinútiť každého, aby si vás obľúbil

Aj keď sa budete snažiť byť tým najlepším a najmilším človekom pod slnkom, nedonútite všetkých, aby vás mali radi. Vždy sa nájde niekto, kto vám bude závidieť, budete mu nesympatickí alebo mu budete niekoho iného pripomínať, s kým mali zlé skúsenosti. Vždy sa nájde niekto, kto vás bude odsudzovať za to, čo robíte, a to aj vtedy, keď si budete myslieť, že robíte tie najlepšie veci. Robte to, čo sa vám páči a čo robiť chcete, pokiaľ tým neškodíte niekomu inému.

 

10. Spoliehajte sa hlavne sami na seba

Aj keď mnohí ľudia sa tvária ako kamaráti a sú ochotní kedykoľvek vám pomôcť, verte, že nie vždy to tak aj v skutočnosti cítia. V dnešnej dobe, viac ako inokedy, všetci ostatní sú zamestnaní hlavne vlastným životom, a tak aj vy by ste sa mali zaoberať predovšetkým tým svojim. Keď dokážete zachraňovať sami seba, potom dokážete zachrániť aj ostatných. A ak nejaká pomoc do vášho života príde, potešte sa a ďakujte za ňu. Ale neočakávajte ju nasilu. Prijmite ako skutočnosť, že na svet ste prišli sami a sami z neho tiež odídete. Vesmír pre vás pripravil množstvo požehnaní. Záleží len na tom, či ich dokážete vidieť, prijať a vážiť si ich. Jednoznačne však lepšie je nič neočakávať. A keď niečo krásne príde, radujte sa. Takýto prístup vám zaručí šťastnejší a plnohodnotný život.

 


Zdroje a odporúčaná literatúra:
Dale Carnegie: Život je krátky. Žite tak, aby bol úžasný
Bernhard Moestl: Moudrost šaolinských mistrů
Bernhard Moestl: Jednejte jako šaolinští mistři

Čítajte viac o téme: Šťastie
Zdieľať na facebooku