Hranice, pravidlá a disciplína? 7 zvykov, ktoré by mal mať pri výchove každý rodič

Tieto zvyky vám pomôžu na ceste výchovy.
Tieto zvyky vám pomôžu na ceste výchovy. / Foto: Bigstock

Ak chcete vychovať spokojné a úspešné dieťa, potrebujete si osvojiť pri výchove tie správne zvyky. Ktoré z nich by vo vašej rodine nemali chýbať?

 

1 | Nastavte deťom hranice

Hranice nemá rado ani mnoho dospelých, ale pravda je taká, že bez nich by veľa vecí nefungovalo. Deťom je potrebné ich určiť čo najskôr, aby sa postupne učili sebadisciplíne. Hranice sú v tomto chaotickom svete pre dieťa viac ako potrebné. Naučia ho, ako vychádzať s ľuďmi vo svojom okolí, vážiť si svoje i cudzie zdravie a dajú dieťaťu dôležitý pocit bezpečia.

 

Hoci sa hranice pri výchove vyžadujú ťažko, nemali by ste ich preto zo svojich požiadaviek vyškrtnúť. Dieťa, ktoré nepozná hranice neuveriteľne komplikuje každodenný život celej rodiny. Je prirodzené, že deti občas kričia, plačú a jasne nám dávajú najavo, že hranice nie sú to, čo by ich nadchlo, ale to vás nesmie odradiť. Vaše hranice musia byť pevné ako stena. Ak chcete, aby ich dieťa akceptovalo, musíte mať jasno v tom, čo vyžadujete, v prvom rade vy. Chce to rôzne dlhý čas, kým dieťa akceptuje rôzne pravidlá. Ak sa na nich ale zhodujú obaja rodičia a vyžadujú to isté, akceptovanie hraníc pôjde deťom oveľa ľahšie.

 

2 | Vneste im do života čo najviac rutiny a režim

V detstve je pre deti všetko nové. Učia sa toľko vecí – ako sa stať priateľom, byť obľúbený, ako sa ovládať a poznať samých seba. Sú to pre nich všetko veľké veci. Režim, alebo nejaká rutina, pomáha deťom žiť s pocitom bezpečia, lebo dokážu predvídať, čo ich čaká. Vedia, že ráno opäť vyjde slnko a keď sa naraňajkujú, pôjdu do škôlky, alebo že po prečítaní knihy v posteli ich mama pobozká, objíme a zhasne svetlo. Alebo že nedeľný obed vždy trávia s babkou a dedom.

To všetko sú veci, ktoré deťom dávajú pohodu aj v ťažkých časoch. Čím viac predvídateľných vecí v živote majú, tým dokážu lepšie na udalosti a ľudí okolo seba reagovať.

 

3 | Stanovte limity na čas strávený pred obrazovkami

Dnes už existuje množstvo dôkazov, že neprimerané množstvo času stráveného pred obrazovkami má na deti negatívne dopady. Spája sa s nedostatkom spánku, obezitou, problémami so správaním či zhoršenými výkonmi v škole a narúša tiež vzťahy s rodičmi a priateľmi.

 

Limitovať ho viete rôznymi spôsobmi. Jedným z obľúbených je aj rodičovská aplikácia ESET Parental Control, ktorá deťom zamkne obrazovku mobilu alebo tabletu po dosiahnutí nastaveného časového limitu. Uchránite tak dieťa do času, kým bude schopné odložiť mobil či vypnúť tablet samostatne.

 

 

4 | Posielajte deti skoro do postele

Spánok je v našom živote niečo zázračné. Počas neho sa nám regeneruje celé telo, liečime sa, triedime svoje myšlienky a posilňujeme pamäť. Ak ho má dieťa nedostatok a pravidelne odchádza spať neskoro, toto všetko sa u neho narúša. Počas dňa následne klesá jeho sústredenie a schopnosť pokojne riešiť situácie. Problémy v jeho živote sa tak zväčša nabaľujú a príčinou je neraz drobnosť ako neskorý odchod do postele. Vedci potvrdzujú, že pravidelný skorý odchod do postele by mal byť pre rodičov vo výchove prioritou.

 

5 | Objímajte deti čo najviac

Denne vraj potrebujeme 4 objatia, aby sme prežili. 8 objatí, aby sme dokázali fungovať a 12 objatí, aby sme mohli rásť. Štúdie tvrdia, že objatie má na nás terapeutické účinky. Dokáže nám do tela vliať oxytocín, známy ako hormón lásky, doslova na počkanie. Tak prečo to nevyužiť? Prečo sa neobjímať častejšie? Svojim deťom môžete dať kopec energie a ani nemusíte tušiť, ako veľmi ju v ten deň potrebovali.

 

6 | Trávte s deťmi čo najviac času vonku

Aktívna hra vonku je to najlepšie a najprirodzenejšie, čo dieťa rozvíja už od útleho veku. Skúmanie prírody, spoznávanie nových detí na ihrisku a vzťahov medzi nimi alebo svojich vlastných fyzických schopností lozením na preliezky či múriky, by malo tvoriť väčšinu času detí v útlom veku. Popritom dieťa získava potrebný vitamín D, ktorý zvyšuje množstvo endorfínov v jeho tele a cíti sa šťastnejšie.

V posledných rokoch vedci zistili, že nedostatočný kontakt s prírodou spôsobuje u detí poruchy správania, rednutie kostí, alergie a zvýšený stres. Buďte teda s deťmi v prírode vždy, pokiaľ je to možné.

 

7 | Poverte deti domácimi prácami

Deti si za posledné roky v rodinách zvykli, že ich úlohou je chodiť do školy, na krúžky, na tréningy a podávať tam dobré výkony. To stačí. Fakt, že deti sú súčasťou rodiny a aj v nej existujú nejaké povinnosti, stále viac rodín prehliada. Myslia si, že škola a krúžky sú jediná vec, ktorá sa im v budúcnosti zíde. Prečo by sme ale mali viesť deti k plneniu povinností aj doma? Domáce práce sú to, čo im môže priniesť úspech. Učia ich sebaovládaniu, samostatnosti a zodpovednosti nielen za seba samého, ale aj za svoje okolie. Vedci tiež tvrdia, že majú vplyv na akademický, emocionálny a dokonca i budúci profesionálny život detí.

Zdieľať na facebooku