Technológie v rodine

ChatGPT a bezpečnosť detí: Ako môžu deti a tínedžeri chatbota využívať efektívne?

Z času na čas prichádza na scénu nová technológia, ktorá nevyhnutne spôsobí rozruch. To je určite prípad ChatGPT, chatbota s umelou inteligenciou, ktorý je schopný ohromujúcich výkonov. Vytvára konverzačné písanie, ktoré znie takmer ľudsky. ChatGPT je otvorený pre každého, vrátane detí, avšak dôležité je ho používať bezpečne.

Čo trápi deti a tínedžerov počas letných prázdnin?

Čo trápi deti a mladých ľudí počas leta a ako ho prežívajú? Na túto tému sme sa rozprávali s poradkyňou psychologickej internetovej poradne pre mladých IPečko Zuzanou Juránekovou.

Americkí psychológovia po prvý raz vydali odporúčania, ako by dospievajúci mali používať sociálne médiá

Dnes už väčšina dospievajúcich detí vo vyspelých krajinách využíva sociálne siete. Odborníci však upozorňujú na ich stále nedostatočnú prípravu pred týmto závažným krokom.

Počítačové hry a deti: Spoznajte pozitíva hier a nahliadnite hlbšie do sveta vašich detí

Čo deťom počítačové hry ponúkajú? Ako ich môžu obohatiť a s akými typmi hier sa deti môžu stretnúť? O tom sme sa rozprávali so Silvestrom Bučekom, vysokoškolským pedagógom, ktorý pôsobí aj v OZ Vĺčatá.

Počítačové hry nemusia byť strašiakom. Ako môžu byť pre deti prospešné?

Ako nájsť tú správnu rovnováhu, aby deťom viac dávali ako brali? O tom sme sa rozprávali so Silvestrom Bučekom, vysokoškolským pedagógom, ktorý pôsobí aj v OZ Vĺčatá.

Prvý mobil dieťaťa: Ako púšťať dieťa bezpečne do online sveta?

Kedy je dieťa pripravené na svoj prvý mobil? A kedy naopak nie? Ako ho bezpečne pustiť do online sveta, ak sme mu už mobil darovali? O tom sme sa rozprávali v novej epizóde Klubu rodičov s detskou psychologičkou Máriou Tóthovou-Šimčákovou. Reláciu moderovala Andrea Šprochová.

Prvý mobilný telefón dieťaťa: Ako si nastaviť správne pravidlá jeho používania?

Mnohým deťom sa na Vianoce splnil sen a dostali svoj prvý mobilný telefón. V tomto momente sa začína jedna nová životná etapa pre dieťa i celú jeho rodinu. Hoci ide o prejav dôvery v zrelosť a zodpovednosť dieťaťa, tento krok býva spojený aj s rizikami a ovládnutím života dieťaťa mobilným telefónom. Ako deti bezpečne púšťať do online sveta?

Počet sexuálnych predátorov obťažujúcich deti na internete rastie. Ako ich ochrániť?

Ako ochrániť deti pred sexuálnym zneužívaním v online svete? Naším hosťom je Roman Abrahám, výkonný riaditeľ OZ Ochráň ma a bývalý vyšetrovateľ so špecializáciou na detskú pornografiu.