Správy a komentáre

Základné vzdelanie bude usporiadané do troch na seba nadväzujúcich cyklov

Základné vzdelanie bude mať aj naďalej deväť ročníkov. Zmenou však je, že vnútorná štruktúra kurikula základného vzdelávania je usporiadaná do troch po sebe idúcich a na seba nadväzujúcich vzdelávacích cyklov. Vyplýva to zo zverejneného Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) pre základné vzdelávanie, podľa ktorého sa od septembra začne vzdelávať prvých 40 základných škôl.

D. Bútora: Schválili sme nový štátny vzdelávací program pre základné vzdelávanie

Nový štátny vzdelávací program (ŠVP) sa stáva realitou a je schválený. Od septembra bude prvých 40 základných škôl vzdelávať prvákov podľa nového kurikula. Všetky základné školy začnú povinne učiť podľa ŠVP od školského roka 2026/2027, počnúc prvým ročníkom prvého cyklu.

BSK: Počet prihlášok na stredné školy opäť stúpol, medziročne takmer o 20 percent

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) dostali v tomto roku 16.577 prihlášok. V medziročnom porovnaní je to takmer 20-percentný nárast.

Srbsko: Dvaja žiaci po streľbe v škole sú stále v kritickom stave

Zo šiestich žiakov, ktorých v stredu po streľbe 13-ročného spolužiaka prijali do nemocníc v srbskom Belehrad, sú dvaja stále v kritickom stave. Vo štvrtok ráno o tom informovali miestne zdravotnícke úrady. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry HINA.

V každej desiatej škole riešia problémy so šikanou na mesačnej báze

S problémom šikanovania sa stretla už väčšina slovenských škôl. V školskom roku 2019/2020 sa šikana vyskytla na viac ako 86 percentách škôl, v porovnaní s prieskumným šetrením v roku 2016 sa frekvencia prípadov zvýšila.

V máji sa uskutočnia prijímacie pohovory na stredné školy

Termíny prijímacích skúšok na školský rok 2023/2024 na gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu či na konzervatóriá sú v máji.

Chcete zlepšiť život vo svojom meste? Získajte špeciálny narodeninový finančný príspevok!

Vídate na prechádzke v parku zničené ihrisko? Chýba vám v materskom centre modernejšie zariadenie, alebo by ste radi podporili vzdelávanie detí? Ak máte dobrý nápad, ako zlepšiť niečo vo svojom okolí, zapojte sa do špeciálnej narodeninovej výzvy Gesto pre mesto a získajte finančný dar.

CVA: Zvyšovanie počtu hodín telesnej výchovy nie je dostatočne podložené

Zvyšovanie počtu hodín telesnej výchovy nie je dostatočne podložené. Uviedli to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) na svojom webe v reakcii na zvýšenie počtu povinných hodín telesnej výchovy na školách, ktoré počas marca posunul parlament do druhého čítania.