Objímate svoje deti často? Ak nie, mali by ste o sile dotyku vedieť viac

Každý z nás potrebuje objatia. Sú tým najprirodzenejším prejavom lásky, aký si môžeme denne darovať.
Každý z nás potrebuje objatia. Sú tým najprirodzenejším prejavom lásky, aký si môžeme denne darovať. / Foto: Shutterstock

Ak ste čítali knihy o 5 jazykoch lásky od Garyho Chapmana, tak viete, že pocit naplnenia v druhých prichádza vtedy, ak je ich „nádoba lásky“ plná. Vtedy prežívajú šťastie, spokojnosť a cítia, že sú milovaní. Chapman hovorí o 5 spôsoboch, ako možno lásku prejavovať. Niekoho napĺňajú krásne slová uistenia o tom, že ho milujeme, iného zase láskyplné dotyky a niektorí z nás potrebujú k svojmu šťastiu kombináciu viacerých týchto prejavov. Obzvlášť u detí je potrebné prejavovať im lásku za každých okolností, aby sa mohli zdravo nielen fyzicky, ale aj emocionálne vyvíjať.

Mnohí rodičia si myslia, že stačí, ak svoje deti milujú a ony to musia automaticky vedieť. No nie je to tak. Chapman vo svojej teórii o jazykoch lásky hovorí, že naša „nádoba lásky“ sa môže vyprázdňovať, ak sa nám nedostáva práve takých prejavov lásky, po ktorých túžime. Prejavov, ktoré nás uisťujú, že sme milovaní. To so sebou prináša frustráciu, pocity neistoty a u detí i nevhodné správanie. Ak sa deti cítia byť rodičmi naozaj milované, vo všetkých oblastiach života ochotnejšie reagujú na rodičovské vedenie,“ píše Chapman.

Láska v rodine je dôležitá. Je základom pre všetko. Je živnou pôdou, aby sa v človeku rozvinuli všetky dobré veci. V mnohých rodinách prejavy lásky nie sú samozrejmosť a aj vďaka tomu si so sebou mnohí z nás nesieme do života kopu pochybností. Je to paradox, pretože väčšina rodičov hlboko miluje svoje deti, no nedokáže im to prejaviť tak, ako po tom ich deti túžia. Pre niektorého otca môže byť prejavom lásky k dieťaťu drahý dar, no pre dieťa, ktoré túži po jeho objatí a pozornosti, to jeho túžbu po otcovej láske nenaplní. Detská nádrž lásky sa týmto jeho gestom nenaplnila o nič viac.


Foto: Deviantart

 

Nezabúdate na dotyky?

Niektoré štúdie zistili, že mnohí rodičia sa svojich detí nedotýkajú, aby prejavili svoje emócie a lásku. Dotýkajú sa ich len v nevyhnutných prípadoch, ak ich musia obliekať, kŕmiť či usadiť do auta. Pritom práve fyzický dotyk je jedným z najjednoduchších prejavov lásky, ktoré všetky deti napĺňajú a uisťujú o našich citoch k nim. Aj v zhone stačí letmý dotyk, pohladenie po vlasoch či po líci, aby sme dieťa nezabúdali znova a znova uisťovať o tom, že je milované. Láskavé dotyky sú jedným z 5 jazykov lásky, ktoré mnohí potrebujeme aj v dospelosti. U detí by však bezpodmienečne nemali chýbať. Podľa Chapmana je dotyk tým najhlasnejším prejavom lásky, ktorý priam kričí: „Milujem ťa!“

Čím je dieťa menšie a nesamostatné, tým je ľahšie zasýpať ho dotykmi, nosiť na rukách a byť s ním v objatí. Pre ich zdravý vývin je to veľmi dôležité. Aj nedávane výskumy potvrdili, že bábätká, ktoré boli rodičmi nosené, láskané, bozkávané mali zdravší emocionálny život ako tie, ktoré boli dlhšie obdobie ponechané bez fyzického kontaktu. Ak teda aj nemôžete byť so svojím bábätkom, uistite sa, že sa mu od opatrovateľky či starých rodičov dostáva počas dňa dostatok láskavých dotykov. Už malé bábätko je schopné rozpoznávať medzi láskavými a hrubými dotykmi zo strany dospelých.

Ako deti rastú, rodičia zväčša začnú od fyzických prejavov lásky voči deťom upúšťať. Ich potreba po milujúcich dotykoch sa však neznižuje. Stále túžia, aby dostávali bozky, aby ste s nimi zápasili na koberci alebo ich vozili na chrbte. Navyše chlapci potrebujú dotyky úplne rovnako ako dievčatá. Jeden výskum však zistil, že chlapcom sa ich dostáva od narodenia omnoho menej. Nezabúdajte obdarúvať dotykmi svojich synov, nie je to zženštilé. Ak si takéto prejavy, napríklad na verejnosti, nebudú viac želať, určite vám to povedia.


Objímajte, objímajte, objímajte.... sa čo najviac a najdlhšie

Pre dieťa môže byť obyčajné objatie ráno pred školou rozhodujúce, či bude jeho deň plný emocionálnej istoty alebo neistoty. Objatie po návrate domov môže zase rozhodnúť o tom, či bude mať dieťa pohodový večer, alebo si bude vynucovať vašu pozornosť.

Každý deň musia deti v škole či skôlke čeliť množstvu skúseností, kde k nim prichádza veľa pozitívnej i negatívnej energie a emócií. „Domov by mal byť miestom, kde je láska istá,“ píše Chapman.

Aj dobré objímanie má však svoje pravidlá. Podľa knihy The Happiness Project by ste mali zotrvať v objatí s milovaným človekom aspoň 6 sekúnd, aby sa v organizme vylúčili hormóny šťastia – oxytocín a serotonín. Práve tieto chemikálie v tele zlepšujú náladu a napomáhajú vytváraniu silného puta.

Pokúste sa predĺžiť svoje objatia s deťmi, ale i partnermi. Čím budú vaše objatia dlhšie, tým budú pocity šťastia, ktoré zaplavia vaše telo silnejšie. Takéto spomalenie počas dňa si zaslúži svoje miesto. Ak si osvojíte tieto zvyky ako vaše každodenné rituály, verte tomu, že vo vašich vzťahoch sa toho mnoho zmení k lepšiemu.

Naplnená nádrž lásky dáva deťom sebavedomie a učí ich milovať ľudí okolo seba. Možno dnes nebudete vedieť zistiť, čo je primárnym jazykom lásky vášho dieťaťa, no časom na to prídete. Zistíte, ktorý jazyk znie vášmu dieťaťu oproti ostatným hlasnejšie. Do 5 rokov je to vraj nemožné, a preto je dôležité so svojím dieťaťom hovoriť prostredníctvom všetkých piatych jazykov- nežných dotykov, povzbudivých slov, venovaním pozornosti, darčekmi i svojou službou.

Nezabudnite však, že jazyk dotykov, je pre všetky deti ten najhlasnejší. Prináša pocity bezpečia, upokojenia, výnimočnosti....jednoducho šťastia, ktoré ľahko môžete deťom kedykoľvek darovať.

 

Foto: Shutterstock

 


Zdroj: Gary Chapman, Ross Campbell: Päť jazykov lásky pre deti
Zdieľať na facebooku