Výskum

Nekontrolované využívanie technológií môže viesť k digitálnej demencii

Keď vyšla kniha Digitálna demencia, okamžite sa stala bestsellerom a zároveň terčom obdivu aj kritiky. Jej autor, nemecký psychológ a neurovedec Manfred Spitzer, zastáva názor, že si nekontrolovaným používaním digitálnych technológií spôsobujeme viac problémov, ako je potrebné. Prečo si to myslí?

Mozog tínedžerov sa vyvíja odlišne podľa toho, či sú ranné vtáčatá alebo nočné sovy

Ak váš tínedžer po nociach číta, hrá sa na mobile alebo robí čokoľvek iné, len sa mu nechce ísť spať, pravdepodobne bude „nočná sova“. Nový výskum prináša viac svetla do toho, čo sa deje v mozgu a správaní takýchto mladých ľudí roky potom, ako začali odsúvať svoj spánok do neskorších hodín.

Výskum ukázal, že kolektívne športy podporujú emocionálne zdravie detí

Tímové športy sú spojené s lepším emocionálnym zdravím detí, zistila nedávna štúdia.

Sociálne faktory, ktoré negatívne vplývajú na duševné zdravie detí

Vedci z Johns Hopkins University objavili osem sociálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú duševné zdravie detí. Ich komplexná viacročná štúdia zistila, že deti, ktoré boli vystavené nepriazni osudu, mali zvýšené riziko vzniku kognitívnych, emocionálnych alebo behaviorálnych problémov.

Vedci zistili, že vplyv sociálnych médií na pohodu detí sa počas dospievania líši

Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že dievčatá a chlapci môžu byť zraniteľnejší voči negatívnym vplyvom používania sociálnych médií v rôznych obdobiach ich dospievania.

Najnovšie zistenia vplyvu Covid-19 na deti: hrozí cukrovka aj multisystémový zápalový syndróm

U detí, ktoré sa nakazia Covid-19, je podstatne väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie cukrovka 1. alebo 2. typu ako u detí, ktoré covid neprekonali, informovali v piatok americkí vedci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Výskum ukázal, že dyslexiu ovplyvňuje aj pamäť

Dyslexia nespôsobuje len problémy s čítaním alebo jazykom. Ide o niečo zásadnejšie. Podľa výskumov ide aj o to, nakoľko sa mozog dokáže prispôsobiť tomu, čo práve pozoroval. Ľudia s dyslexiou majú podľa výskumov obvykle menšiu plasticitu mozgu ako bežná populácia.

Prečo je dôležité viesť dieťa k minimalizmu?

Dnes majú deti množstvo hračiek. Obchody sú preplnené a kúpiť sa dá takmer všetko. Je však obrovské množstvo hračiek zárukou rozvoja kreativity a pozitívneho rozvoja dieťaťa?