Rozhovory

Michal Orlovský: Deti budú s veľkou pravdepodobnosťou zo začiatku robiť chyby a nesprávne rozhodnutia, ale bude nás to stáť relatívne malé peniaze

O tom, čo by sme mali učiť deti o peniazoch, sme sa rozprávali s finančným expertom Michalom Orlovským, zodpovedným za správu majetku klientov Slovenskej sporiteľne.

Psychologička K. Ďuríková: Dnes sa musíme v prvom rade učiť to, ako psychickým chorobám predchádzať. Učiť už deti, ako viesť spokojný život

Duševné zdravie a wellbeing sú oblasti, ktoré sa v poslednom období dostávajú viac do pozornosti spoločnosti. O tejto téme sme sa rozprávali so školskou psychologičkou Kornéliou Ďuríkovou, predsedníčkou Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie - KONVALINKA.

Psychologička Eva Smiková: Zakazovať deťom byť na sociálnych sieťach nemá z dlhodobého hľadiska zmysel

Prečo sú sociálne siete medzi deťmi také obľúbené a ako by sme na ne mali pozerať my rodičia? Darina Mikolášová sa v podcaste Nahlas o deťoch rozprávala s psychologičkou Evou Smikovou z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Riaditeľka medzinárodnej školy na Slovensku: Naši maturanti dosahujú celosvetovo nadpriemerné výsledky. Máme byť na čo hrdí

Karen Eastwood vedie medzinárodnú školu British International School Bratislava. Tento rok napriek pandémii dosiahli ich maturanti najlepšie výsledky spomedzi IB škôl v sieti NAE a tiež v histórii školy.

B. Gröhling o nástupe do školy: Pravidlá sme nastavovali na báze dobrovoľnosti

Aký bude nový školský rok? S ministrom školstva sme sa rozprávali o začiatku školského roka a pandemických opatreniach v školách.

Pediatrička Elena Prokopová: Ak by sme do škôl pustili deti, ktoré nebudú ani zaočkované, ani testované, bola by to diskriminácia očkovaných

Od pondelka sa do čakárne na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 môžu prihlasovať už aj deti od 12 do 15 rokov. Pediatrička Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a tiež členka konzília odborníkov v rozhovore vysvetľuje, prečo dať zaočkovať dieťa, hoci je covidová situácia momentálne dobrá.

Psychologička Vladimíra Čavojová zo SAV: Rodičia by mali byť pre svoje deti vzor v tom, ako vyhodnocujú informácie a spoznávajú hoaxy

Psychologička doc. PaedDr. Vladimíra Kurincová Čavojová, PhD. už 11. rok pôsobí v Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Výskumne sa venuje témam ako sú napríklad vedecké myslenie, nepodložené presvedčenia, kognitívne omyly, intuitívne usudzovanie.

Daniela Metesová: Keď inteligentné dieťa nepodporíme a nestimuluje sa jeho rozvoj, schopnosti sa spriemerujú

Nadané deti nevyrastajú vždy v ideálnych podmienkach, nemajú rodičov, ktorí majú pred menom i za menom akademické tituly. Ako rozpoznať vyššie IQ u detí a pomáhať im v ďalšom rozvoji? Viac nám o tom rozprávala Daniela Metesová z organizácie MENSA a tiež koordinátorka súťaže IQ olympiáda.