Ako budovať odolnosť u detí a dospievajúcich?

Odolnosť u detí je veľmi dôležitá schopnosť zvládať nepriazne osudu.
Odolnosť u detí je veľmi dôležitá schopnosť zvládať nepriazne osudu. / Foto: Bigstock

Máme tendenciu idealizovať si detstvo ako bezstarostný čas, ale samotná mladosť neponúka žiadny návod proti emocionálnym zraneniam, výzvam a traumám, ktorým mnohé deti čelia. Deti musia riešiť problémy od adaptácie na novú triedu alebo online vyučovanie až po šikanovanie zo strany rovesníkov alebo dokonca problémy doma. Pridajte k tomu neistoty, ktoré sú súčasťou dospievania v zložitom svete, a detstvo môže byť všetko, len nie bezstarostné. Schopnosť prosperovať, napriek týmto výzvam, vyplýva zo zručností odolnosti. Budovanie odolnosti predstavuje schopnosť dobre sa prispôsobiť nepriazni osudu, traume, tragédii, hrozbám alebo dokonca významným zdrojom stresu im môže pomôcť zvládať stres a pocity úzkosti a neistoty. Byť odolný však neznamená, že deti nebudú mať ťažkosti alebo strach. Emocionálna bolesť, smútok a úzkosť sú bežné, keď sme utrpeli veľkú traumu alebo osobnú stratu, alebo dokonca, keď počujeme o strate alebo traume niekoho iného.

 

Budovanie odolnosti u detí 

Podporte ich, no snažte sa neriešiť každý ich menší problém či sklamanie. Napríklad, ak vaše dieťa nedostane pozvanie na narodeninovú oslavu alebo nedostane to, čo chce na narodeniny, namiesto toho, aby ste sa pokúsili problém vyriešiť, môžete hovoriť o tom, ako sa cíti.

 

Vyhnite sa predvídaniu a predchádzaniu problémom detí. Môže to znamenať, že ich necháte, aby odovzdali domácu úlohu, ktorá je nesprávna, alebo nenahradíte rozbitú hračku. Prekonávanie malých výziev buduje odolnosť detí voči väčším neúspechom, ktoré ich v živote čakajú.

 

Pomôžte im identifikovať a zvládnuť silné emócie. Napríklad, ak sa dieťa obáva o chorého člena rodiny. Môžete povedať: „Vidím, že sa naozaj bojíš o dedka. Je v poriadku mať obavy. Ale nezabudni, že robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme mu pomohli“.

 

Povzbudzujte ich, aby to vyskúšali znova, keď veci nefungujú pri prvom pokuse. Chváľte ich za snahu, bez ohľadu na výsledok. Môžete povedať: „Som na teba hrdý, že si dokončil preteky, hoci to bolo veľmi náročné“ alebo „Dobrá práca, že si to urobil ešte raz“.

 

Vybudujte u nich súcit so sebou samým. Súcit so sebou samým im pomáha vyrovnať sa so sklamaním, zlyhaniami alebo chybami tým, že budú k sebe láskaví. To im zase pomáha posunúť sa po ťažkých skúsenostiach ďalej.

 

Pomôžte im rozvíjať zručnosti na riešenie problémov spôsobom primeraným ich veku. Ak napríklad spolužiak v škole povie alebo urobí niečo nepekné vášmu dieťaťu, zamyslite sa nad tým, ako by vaše dieťa mohlo nabudúce reagovať.

 

Nájdite pozitívny vzor, ​​ktorý zažil podobné problémy ako ony. Môžu napríklad nájsť oporu v staršom priateľovi, ktorého rodičia sa rozišli alebo ktorý stratil člena rodiny.

 

Odolnosť a deti predškolského veku

Veľmi malé deti si len nedávno osvojili zručnosti chôdze a rozprávania a nemusia byť schopné vyjadriť svoje obavy a strach. Hoci si možno myslíme, že sú príliš malí na to, aby pochopili, čo sa deje, aj veľmi malé deti dokážu absorbovať desivé udalosti zo správ alebo z rozhovorov, ktoré si vypočujú. Využite rodinný čas ako "bezpečnú prikrývku" pre svoje deti: zabaľte ich do rodinnej blízkosti a zaistite, aby trávili veľa času s rodinou. V období stresu a zmien trávte so svojimi deťmi viac času hraním hier, čítaním alebo len buďte v ich blízkosti.

 

Odolnosť a deti na základnej škole

Deti základných škôl si možno začínajú vytvárať nové kamarátske skupiny a zapájať sa do nových aktivít. Porozprávajte sa so svojimi deťmi. Keď majú otázky, odpovedzte na ne úprimne a s uistením, ktoré zahŕňa jednoduché vyhlásenia, ktoré im dávajú vedieť, že robíte opatrenia, aby ste ich udržali v bezpečí a ste tu, aby ste sa o ne postarali. Vypočujte si ich obavy, keď ich s vami chcú riešiť, a dajte im vedieť, že ste tu pre nich.

 

Odolnosť a stredoškoláci

Aj bez väčších tráum môže byť stredná škola pre mnohé deti obzvlášť ťažkým obdobím, pretože sa snažia splniť mimoriadne akademické požiadavky a vyhnúť sa novým sociálnym nástrahám. Posilnite empatiu a pomôžte svojmu dieťaťu zachovať si nadhľad. Ak sa vaše dieťa dostane do premenlivých sociálnych skupín, ktoré sa tvoria na strednej škole, pomôžte mu pochopiť, že ostatné deti sa môžu cítiť rovnako osamelé a zmätené, a pomôžte mu vidieť za súčasnú situáciu.

 

Rozvíjanie odolnosti je osobná cesta a mali by ste využiť svoje vedomosti o svojich vlastných deťoch, aby ste ich viedli na ich ceste. Prístup k budovaniu odolnosti, ktorý funguje pre vás alebo vaše deti, nemusí fungovať pre niekoho iného. Ak sa vám zdá, že vaše dieťa je zaseknuté alebo preťažené a nedokáže tieto tipy použiť, možno by ste mali zvážiť rozhovor s niekým, kto vám môže pomôcť, napríklad s psychológom alebo iným odborníkom na duševné zdravie. Požiadanie o radu môže pomôcť vášmu dieťaťu posilniť odolnosť a vytrvať v období zvýšeného stresu alebo traumy.

Zdieľať na facebooku