Výchova a vývoj detí

Tieto kroky vám pomôžu pri výchove detí presmerovať ich nevhodné správanie, ignorovať zlé prejavy a posilňovať dobré

Existuje niekoľko nástrojov a výchovných prístupov, ktoré pomáhajú rodičom zvyšovať efektivitu svojho rodičovského prístupu. Ktoré to sú?

Znaky, ktoré signalizujú, že dieťa vychovali veľmi kritickí rodičia

Každý rodič chce pre svoje deti len to najlepšie. Niektoré výchovné postupy však nie sú najlepšie a narobia viac škody ako úžitku. Niekedy sa rodičia aj nechtiac stávajú veľmi kritickými. Ako ich kritický prístup ovplyvňuje životy detí?

5 spôsobov, ktoré pomáhajú rodičom začať rozhovor s dieťaťom o jeho duševnom zdraví

Niekedy je ťažké odlíšiť problémové obdobie, ktoré má šancu sa čoskoro zmeniť, od vážnych psychických problémov. Jedným z najdôležitejších krokov je kvalitná komunikácia s dieťaťom. Ako ju však začať, keď rodič cíti, že musí s dieťaťom diskutovať o náročnej téme?

Ako vyzerá sebahodnota detí a dospievajúcich v dnešnom svete sociálnych sietí a internetu?

S čím zápasia dnešné deti a dospievajúci? Prečo sa necítia dostatočne dobrí? Čo narúša ich zdravý sebaobraz? O tom sme sa rozprávali so školskou psychologičkou LUCIOU KOŠŤÁLOVOU.

Sebahodnota dnešných detí a tínedžerov: Ako na ňu vplývajú sociálne siete a internet?

Lucia Košťálová, školská psychologička, v novej epizóde relácie Klub rodičov rozprávala o vplyve sociálnych sietí a internetu na vnímanie sebahodnoty detí a dospievajúcich.

Tipy, ako môžete vašim deťom pomôcť prekonať pocit menejcennosti

Porovnávanie sa a uvedomovanie si reality vo svojom okolí môže pôsobiť na detské sebavedomie rôznymi spôsobmi. Môže to vnímanie jeho vlastnej hodnoty posilniť, alebo naopak - dieťa môže začať žiť v strachu, či je dosť dobré, aby v tomto svete obstálo.

Ako môže rodič reagovať, keď dieťa predstiera, že nepočuje

Niekedy deti chcú počuť len to, čo ich zaujíma. Akonáhle začnete hovoriť o niečom, čo ich nebaví alebo ich to nezaujíma, prestanú vás vnímať. Hovorí sa tomu selektívna hluchota.

Spôsoby, ako narcistickí rodičia znižujú sebavedomie svojich detí

Narcistickí rodiča sú veľmi kritickí, no zároveň potrebujú od svojich detí, aby kŕmili ich vlastné ego. Dokážu tiež viditeľným spôsobom znižovať sebavedomie svojich detí. Ako to robia najčastejšie?