Výchova a vývoj detí

Jednoduché a účinné stratégie pre deti s ADHD, ktoré im môžu pomôcť uspieť v škole

Problémy, s ktorými sa stretávajú deti s ADHD, ako napríklad problémy s pozornosťou, sa môžu prejaviť po nástupe do školy. Rodičia a učitelia budú musieť spolupracovať, aby pomohli deťom naučiť sa vyrovnať sa s príznakmi ADHD.

Čo robiť, keď zistíte, že vaše dieťa je iné, ako ste si to predstavovali?

Je prirodzené, že prežívame akýsi pocit straty, keď sa ukáže, že naše dieťa nie je také, aké sme si predstavovali. Často dúfame, že naše deti budú ako my, aby sme sa s nimi mohli ľahšie emocionálne spojiť. Čo robiť, keď realita je úplne iná?

Nástrahy leta: Čo trápi deti a tínedžerov počas letných prázdnin?

Letné prázdniny pre deti a tínedžerov nemusia znamenať len príjemné chvíle a pohodu. Čo všetko trápi deti a mladých ľudí počas leta? Na túto tému sme sa rozprávali s poradkyňou z psychologickej internetovej poradne pre mladých IPečko Zuzanou Juránekovou.

3 spôsoby, ako ukázať svojmu dieťaťu, že mu rozumiete

Porozumenie medzi rodičmi a deťmi je potrebné budovať neustále. Vďaka porozumeniu sa v rodine všetkým lepšie žije, stráca sa napätie a neistota. Keď deti vedia, že sa môžu s rodičmi rozprávať na akúkoľvek tému, neuzatvárajú sa do seba, často s rodičmi komunikujú, vytvárajú si blízkosť, dôveru a mnoho problémov aj v puberte neriešia s rovesníkmi, ale s rodičmi. Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu s dieťaťom budovať blízky...

Ako pomôcť dieťaťu rozvíjať sebaregulačné schopnosti?

Sebareguláciu je potrebné formovať už v detstve. Má veľký význam pre deti v procese rozvoja sociálnych zručností, pri hraní a interakcii s ostatnými deťmi, ako aj pre rozvoji akademických zručností, teda pri učení sa čítať, písať či riešiť matematické problémy. Pomáha im riadiť vlastné myšlienky a správanie tým, že ovládajú svoje impulzívne reakcie, budujú si schopnosť zapamätať si a spracovávať informácie či udržiavať pozornosť.

Príznaky depresie u staršieho dieťaťa

Nedá sa to poprieť, že vychovávať tínedžera je ťažké. Ale vychovávať tínedžera či dieťa v puberte, ktoré má depresiu, je ešte náročnejšie. Depresia u dospievajúcich je vážna duševná choroba, a preto by rodičia mali poznať jej prejavy.

3 spôsoby, ktoré pomáhajú zachovať pokoj pri výchove detí

Zvládať situácie v rodine s deťmi môže byť často náročné, vyčerpávajúce a zdrojom stresu. Mnohí rodičia majú problém nájsť rovnováhu v náročnom svete, kde musia vedieť zladiť potreby svojej práce a rodiny. Ako aj v tých najnáročnejších obdobiach zachovať pokoj?

10 najlepších výchovných prístupov, vďaka ktorým vychováte láskavé a psychicky odolné deti

Neexistujú dokonalí rodičia, ale existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa stali fantastickými rodičmi. Ktoré veci to sú?