Výchova a vývoj detí

Ako pomôcť deťom pri prechode do novej školy

Zmene školy sa deti skôr či neskôr nevyhnú. Ako im môžete pomôcť s touto skúsenosťou?

Prehnaná starostlivosť rodičov môže deťom zničiť kariéru v dospelosti

Každý chce, aby z jeho detí vyrástli úspešní a šťastní dospelí. Ako rodičia môžete mať veľký vplyv na svoje deti aj v oblasti dosahovania úspechu, ale mnohé rodičovské prístupy v skutočnosti brzdia ich budúci kariérny postup. Na čo si dávať pozor?

10 zručností a návykov, ktoré deti potrebujú v dnešnom svete

V škole sa deti učia čítať, písať, počítať, spoznávajú dejiny a formuje sa ich osobnosť. Niekedy sa však v školách venuje pozornosť aj takým veciam, ktoré pre život nie sú až také dôležité a zabúda sa na tie, ktoré sa v súčasnom svete stávajú pre človeka nevyhnutnosťou. Pozrime sa na zručnosti a návyky, ktoré im pomáhajú žiť šťastnejší život v dnešnom svete.

8 spôsobov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa rodičovskej viny

Dôležité je vedieť, že pocity viny sa vďaka správnym krokom dajú prekonať. Tieto tipy vám môžu pri tom pomôcť.

15 večerných aktivít, ktoré zbližujú celú rodinu

Rodinné rituály majú zmysel pre všetkých členov rodiny. Každá rodina ich má prispôsobené vlastným predstavám. Možno aj vy hľadáte niečo, čo by ešte viac zblížilo členov vašej rodiny. Skúste vyskúšať nejaké večerné hry a zábavné aktivity.

6 bežných dôvodov, prečo sa rodičia cítia vinní

Vina je negatívna emócia. Často súvisí aj s pocitom hanby. Oba pocity sú zlými motivátormi pri výchove. Obidva pocity väčšinou pochádzajú z minulosti rodičov, kedy ste sa naučili, že nie sú dosť dobrí, aby ste mohli byť milovaní. Pozrime sa na niekoľko znakov, ktoré rodičom naznačujú, že pravdepodobne trpia pocitom viny.

Ako pomôcť dieťaťu stať sa úspešným v škole i v živote?

Všetci rodičia túžia po tom, aby boli ich deti v živote i v škole úspešné. A veľa rodičov si kladie otázku, čo treba urobiť pre výchovu úspešného dieťaťa. Psychológovia opakovane pripomínajú, že ak sa pri výchove používajú určité metódy, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že z detí sa postupne stanú cieľavedomé, aktívne, spokojné, tvorivé a šťastné bytosti.

Ako môžu rodičia pomôcť dieťaťu formovať jeho odolnosť?

Pestovanie odolnosti je kľúčom k tomu, aby deti mali silu odraziť sa od sklamaní, neúspechov a inej nepriazne. Z tohto dôvodu by rodičia mali u detí trénovať tie zručnosti, ktoré podporujú odolnosť.