Koronavírus

Premiér: Uvoľnenie opatrení príde v dvoch fázach, prvá sa začína 28. februára

Na Slovensku sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+.

ÚVZ: Domáca izolácia pozitívnej osoby sa skráti na päť dní

Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skráti na päť dní. Týkať sa to bude všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia.

B. Gröhling a R. Raši sa zhodli na skrátení karantény

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a nezaradený poslanec parlamentu za mimoparlamentný Hlas-SD Richard Raši sa zhodli na skrátení karantény. Raši tvrdí, že vláda by mala toto opatrenie prijať ihneď, aby štát s príchodom omikronu neskolaboval.

V prípade pozitivity žiaka môže triedu uzavrieť riaditeľ, školu hygienik

V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ školy. Rozhodnutie o zatvorení celej školy v prípade nepriaznivej situácie však môže spraviť len regionálny hygienik, napríklad pokiaľ je na škole značná časť tried v karanténe či pre vysoký počet nakazených osôb. Školy sa riadia manuálom školský semafor.

Platia nové opatrenia, pribudol režim OP plus, respirátory sú vonku povinné

Na Slovensku platia od stredy  nové pandemické opatrenia v súvislosti s variantom omikron. Do praxe ich priniesli nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré reagujú na vládou schválené opatrenia. Podmienkou vstupu do vybraných prevádzok tak je nový režim OP+

Najnovšie zistenia vplyvu Covid-19 na deti: hrozí cukrovka aj multisystémový zápalový syndróm

U detí, ktoré sa nakazia Covid-19, je podstatne väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie cukrovka 1. alebo 2. typu ako u detí, ktoré covid neprekonali, informovali v piatok americkí vedci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

B. Gröhling potvrdil, že ministerstvo školstva požiadalo školy, aby vykazovali samotesty

Týkať sa to má tých škôl, ktoré nevykázali viac ako 50 percent testov. 

S. Síthová: Záujem o samotestovanie je veľký, nevidíme dôvod, aby bolo povinné

Záujem o samotestovanie žiakov zo strany rodičov je veľký. Uviedla to v pondelok štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová