Mimoškolské aktivity: 10 signálov, že je vaše dieťa preťažené

  

Deti sú prirodzene aktívne, rady sú v pohybe a vyhľadávajú okolo seba neustále podnety na skúmanie. Sú deti, ktoré chcú skúsiť úplne všetko. Byť vynikajúcim futbalistom, tenistom, gitaristom a navyše nechýbať pri ničom, kde sa mihnú jeho kamaráti. A navyše je tu ešte škola, ktorú treba zvládať na výbornú. No ako to všetko stíhať? Kedy by mal rodič spozornieť  či aktivít, ktoré si dokonca i samotné dieťa vybralo nie je priveľa?

Deti nedokážu ešte v tomto útlom veku identifikovať priority. Preto sme tu my rodičia, aby sme ich usmernili, kým tieto schopnosti samy nadobudnú. No i pre nás to nemusí byť vždy úplne jednoduché správne vyhodnotiť, koľko toho naše dieťa unesie. Tu je niekoľko signálov, ktoré by mohli naznačiť, že má vaše dieťa viac aktivít, ako zvláda:


1) Nie je v niečom naozaj dobré

Deti, chcú zväčša vyskúšať úplne všetko. Preto mnoho rodičov prihlasuje a odhlasuje svoje deti z krúžkov na krúžky, ktoré si samé vyberajú. Nejeden z nás už počul po prvom mesiaci vetu: „Mami, oci, mňa už to nebaví. Mohli by ste ma prihlásiť na ......... ?“ A tak rodičia so zlým pocitom, no aby dieťaťu urobili radosť, vymieňajú aktivity jednu za druhú. Ospravedlňujú sa sami pred sebou, že nechcú dieťa brzdiť v rozvoji a podobne.

Takéto deti však nakoniec končia tak, že nie sú v ničom dobré. Ich výkony sú v rámci tímu veľmi priemerné či podpriemerné, pretože  ostatné deti krúžky navštevovali dlhú dobu. Nedokážu im konkurovať tak, ako by si predstavovali. A to im neraz spôsobuje stres a podráždenosť. Súťaživosť a snaha byť najlepší, je silnou črtou všetkých detí a môže im do života vnášať viac nepohody ako by ste si mysleli.

2) Provokuje ostatné deti

Nemá záujem o nadväzovanie priateľstiev? Je voči iným deťom podráždené? Aj to môže byť príčinou preťaženia. Niekedy je vhodné dopriať deťom voľné chvíľky bez akéhokoľvek plánovania a nechať ich spoznať aj nudu. Čas, kedy sa učia nadväzovať priateľstvá a vymýšľať si svoje vlastné hry.

3) Má pocity úzkosti

Preťažené deti majú problémy so spaním, jedením a sú vo všeobecnosti nešťastné.

 

4) Neustále sa spytuje rodičov, čo je na programe

Priveľa aktivít má dieťa i vtedy, ak nie je schopné vnímať čas počas týždňa bez neustáleho spytovania sa, čo ho čaká zajtra či čo by mali robiť, ak má práve voľnú chvíľku. Deti by mali mať voľné chvíle, aby sa naučili vytvárať svoj vlastný program, ktorý dokáže zlepšovať  jeho kreativitu i učenie.


kurzy a krúžky pre deti- preťažené deti

 

5) Nemáte dostatok času na spoločné večere

Pravdepodobne najhoršou stratou blízkosti v rodinách je vypúšťanie spoločných jedál – obyčajné sedenie a užívanie si jedla a spoločných rozhovorov s rodičmi a súrodencami. Je to veľmi dôležité zachovať v rodine tieto okamihy a deliť sa ( pri stole! )o svoje zážitky . Takéto zdanlivo bezvýznamné  zvyky sa prejavia i neskôr v budúcnosti  na vzájomných vzťahoch a blízkosti jeden druhému.

6) Žiada vás, aby ste nejaké aktivity vynechávali

Pravdepodobne najjednoznačnejšie je, ak má na vás dieťa takúto prosbu. Najčastejšie by takéto deti vynechávali školu, aby sa zregenerovali a oddýchli si. Prehodnoťte, akých aktivít sa radšej vzdať.

7) Je často choré

Zdravie je skvelým indikátorom preťažených detí. Spočítajte si koľko krát ste boli s dieťaťom u doktora a koľko dní ste strávili doma liečením. Ale i ako často sa sťažujú na nejakú nevoľnosť. Priveľa aktivít u detí často vedie k zvýšenej chorobnosti.

Kurzy a krúžky pre deti

 

8) Odmieta vami vybrané aktivity

Preťažené deti bývajú i také, ktorých rodičia rozhodnú, aké kurzy a krúžky sú pre deti najvhodnejšie. Dieťa nemá v tomto rozhodovaní žiadne slovo.  Rodičia vedia najlepšie „aké by ich dieťa malo byť.“  A pritom je to také jednoduché, opýtať sa dieťaťa, čo by chcelo. Ak dieťa nerobí aktivity, ktoré si samé vybralo, môže bojovať s neustálym stresom.

9) Nedokáže si manažovať voľný čas

Ak má preťažené dieťa i voľné chvíle napr. počas víkendov, tak ich chce tráviť iba pred televízorom či počítačom.  Voľné chvíle sú preň stotožnené s chvíľami nudy a absolútneho „nič nerobenia,“  pretože nemá schopnosti na to, aby si vymyslelo svoj vlastný zaujímavý program či hru.

10) Má zhoršené známky

Nie je pravidlom, že musí mať zhoršené známky. Aj preťaženým deťom sa môže v škole dariť dobre. Problém spočíva v tom, že musia na to vynakladať omnoho vyššiu námahu, čo ich stresuje.

Rodičia by mali pozerať na množstvo aktivít svojich detí triezvo a neschovávať sa za to, že ich dieťa je výnimočné, potrebuje výzvy a plný rozvrh mu iba prospieva. Ako náhle uvidíte prvé príznaky únavy vašich detí, odbremeňte ich. Bude to pre ich dobro.


Foto: Shutterstock

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mimoškolské aktivity nie sú len na zabitie času

Zdieľať na facebooku