7 znakov, ktoré naznačujú, že z vás práca vysáva energiu

Ste frustrovaní a neustále sa cítite vyčerpaní? Možno nadišiel čas, aby ste si uvedomili, že práve vaša práca vás oberá o radosť zo života a ničí vám psychické aj fyzické zdravie.
Ste frustrovaní a neustále sa cítite vyčerpaní? Možno nadišiel čas, aby ste si uvedomili, že práve vaša práca vás oberá o radosť zo života a ničí vám psychické aj fyzické zdravie. / Foto: Bigstock

Keď musíte ísť do práce, máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaní a neustále sa cítite vyčerpaní? Možno nadišiel čas, aby ste si uvedomili, že práve vaša práca vás oberá o radosť zo života a ničí vám psychické aj fyzické zdravie. 

 

Každý by chcel prácu, v ktorej by sa realizoval a zároveň by ho aj uživila. V súčasnosti však táto predstava sa pohybuje naozaj len v rovine snov. Pre mnohých je práca už len zdrojom príjmov. Každý totiž potrebuje nejako prežiť a hlavne splácať rôzne úvery, hypotéky, lízingy a podobne. Prečo tak málo ľudí robí prácu svojich snov? V minulosti bol život v krajine viac naplánovaný, a tak existovala približná predstava o tom, akých odborníkov a v ktorých odvetviach potrebujeme. Dnes môže každý študovať čokoľvek, ale horšie je to už z jeho uplatnením. Z tohto dôvodu veľa ľudí robí niečo úplne iné, čo vyštudovali, a tak nie je to už nič výnimočné, že ľudí práca nebaví. Samozrejme, existujú aj výnimky. Niekedy sa stane, že človek nastúpi s nechuťou do nejakého zamestnania a nakoniec zistí, že je tam šťastný. Veľa vecí však ovplyvňuje aj atmosféra na pracovisku, šéf, kolegovia, množstvo stresu, benefity a podobne. Dnes môžeme hovoriť o veľkom šťastí, ak na pracovisku stretneme príjemných a ešte aj usmiatych ľudí. Na tento svet sme prišli šťastní a plní života, nie zmierení so všetkým a unavení a nešťastní kvôli práci, v ktorej často prežívame aj 12-14 hodín denne. Človek dokáže veľa vecí vytrpieť, obetovať, urobiť v prospech iných. Existujú však situácie, ktoré vydávajú jasné a zreteľné signály o tom, že prácu alebo pracovisko treba zmeniť, pretože už poškodzuje vaše fyzické i duševné zdravie. Pozrime sa na niekoľko znakov, ktoré naznačujú, že práca už pre vás nie je vôbec potešením a vysáva z vás len energiu.

 

1. Každé ráno sa prebúdzate so strachom

Ak budete žiť život s vášňou, každý deň sa budete prebúdzať v dobrej nálade, v radosti a plní života. Žiť svoju vášeň znamená nebyť unavení z práce, pretože vo svojom srdci cítite, že ste tu, aby ste ju vykonávali. To znamená, žiť svoju pravdu a neakceptovať život, ktorý vám nariaďuje niekto iný. Áno, určite mnohí povedia, že to sa ľahko hovorí a realita je možno úplne iná. Žijeme v dobe, keď niekedy nemáme šancu si vybrať to, čo by sme chceli, ale musíme sa prispôsobiť tomu, čo svet ponúka. Ak však prežívate svoj život v čoraz väčšom utrpení a necítite už žiadnu radosť a v tomto utrpení musíte byť viac ako 10 hodín denne, stojí aspoň za zváženie, či má zmysel premrhať všetok svoj čas robením vecí, ktoré skutočne nemilujete. Ak vo vás práca vzbudzuje strach, budete musieť prehodnotiť, čo v živote chcete a prečo sa neustále vraciate k tomu, čo nenávidíte. Ak vás ráno prebúdza hlasitý alarm, potom trčíte niekoľko hodín v aute v zápche, v práci trpíte 10 – 12  hodín (niekto aj viac), potom opäť niekoľko hodín cestujete domov, po návrate nemáte žiaden čas na seba, tak je potrebné, aby ste boli k sebe úprimní a aspoň začali uvažovať nad nejakou zmenou.

 

2. Cítite sa spútaní svojou prácou kvôli plateniu účtov

Všetci musíme nejako prežiť a úprimne povedané, väčšina ľudí ostáva vo svojej práci len preto, aby mohli zaplatiť svoje účty. Samozrejme, musíme pracovať pre základné potreby v dnešnom svete, ale čo keby sme sa na to pozreli takto: „Čo potrebujeme a čo skutočne chceme“? V konečnom dôsledku potrebujeme len niekoľko vecí: jedlo, vodu, strechu nad hlavou, oblečenie, stabilné vzťahy a životnú vášeň. Takže to, o čo by sme sa mali v dnešnej dobe usilovať, je žiť jednoduchšie, vzdať sa nadbytočných vecí a kupovať len to, čo skutočne potrebujeme.  Ak nemáte radi svoju prácu a chcete tráviť viac času žitím svojho života a menej času prácou, potom zhodnoťte, čo v živote potrebujete a koľko budete musieť pracovať pre dosiahnutie týchto potrieb. Možno v tej únavnej a nemilovanej práci nebudete musieť byť tak dlho alebo keď reálne prehodnotíte svoje výdavky, budete si možno dovoliť prácu aj zmeniť. Napríklad slobodní mladí ľudia, ktorí platia za drahé podnájmy niekedy viac než polovicu svojho platu, môžu urobiť zmenu napríklad tak, že dokážu žiť v jednej izbe v spoločnom byte s inými mladými ľuďmi. Táto zmena ich môže oslobodiť od toho, aby museli robiť počas dňa dve práce (lebo sú aj takí) a stačí im chodiť len do jednej práce. Minimalizujte všetko, čo sa len dá. Vďaka minimalizmu sa vám podarí ako tak v pohode prežiť ťažké časy, ktoré sa vždy v živote môžu vyskytnúť. Myslite na to, aby ste nestratili radosť a nadšenie, teda niečo, na čo sa môžete tešiť. Len vtedy sa dá žiť život v radosti. Dôležité je nestať sa otrokom peňazí, neporovnávať sa s inými, nezávidieť a žiť si v pokoji svoj život. V tomto prístupe nájdete vyslobodenie. Ja viem, je to ťažké, lebo reklama, médiá, televízne seriály nám každý deň predkladajú vzory úspešných, bohatých, krásnych ľudí, ale keď si uvedomíte, že často je to len klamstvo, pozlátko a že títo ľudia tiež zápasia so svojimi dlžobami či hypotékami, začnete vidieť svet možno ináč. Potrebné je hľadať skutočnú pravdu.

 

3. Žijete len pre víkendy

Ďalší ukazovateľ, ktorý poukazuje na to, že práca vás úplne vyčerpáva a mali by ste z nej odísť, je to, že počítate dni do víkendu. Pozeráte sa do kalendára a plánujete svoje dva dni voľna každý týždeň. Ale ak žijete pre zajtrajšok, mali by ste si položiť otázku, ako trávite dnešok. A najhoršie na tom všetkom je i to, že existujú ľudia, ktorí už nemajú voľné ani víkendy. V takomto prípade je naozaj potrebné sa zamyslieť nad tým, kde nájsť iné uplatnenie.

 

4. Vaša práca vás nenapĺňa

Všetci potrebujeme vášeň a cieľ v živote. Ak nemáte radi to, čo po väčšinu času robíte, potom potrebujete zhodnotiť, čo by ste robili radšej a prečo pracujete na niečom, čím opovrhujete. Hovorí sa, že každý človek prichádza na Zem s tým, aby sa prejavil vo svojej podstate, aby zažiaril tam, kde je jeho skutočné miesto, aby dal svetu to, čo je v ňom najlepšie a na čo má talent. Keď pracujete na niečom, čo vás skutočne nenapĺňa, jednak strácate energiu, radosť a tiež neodovzdávate svetu to, na čo máte skutočný talent. V takomto prípade psychológovia odporúčajú, že keď sa človek nemôže živiť tým, čo je jeho poslaním, mal by sa v tomto smere realizovať aspoň vo voľnom čase, v rámci svojich záujmových aktivít. Práve preto je veľmi potrebné, aby ste stále netrčali v práci, ktorú neznášate a vytvorili si dostatok času na to, čo vás skutočne baví.

 

5. Máte pocit, ako by ste strácali samých seba

Ak niekto robí dlhodobo niečo, čo mu nedáva žiadny pocit radosti a ani žiadny zmysel, môže sa cítiť zbytočný alebo stratený vo svete. Najhoršie je uvedomenie, že človek robí minimum pre seba, ale vynakladá energiu pre niekoho iného, ktorí má z vašej práce veľké zisky. Často sú to majitelia firiem, ktorí si často nevážia svojich zamestnancov. Tento pocit nemôže človeka robiť šťastným. Ak cítite práve toto, odíďte z práce a doprajte si čas pre seba a premyslite si, ktorým smerom sa posuniete ďalej. Vy nie ste len titul, váš príjem, dom, auto, povesť, imidž a všetky ostatné spôsoby, podľa ktorých sa ľudia porovnávajú. Vy ste hlavne človek, ktorý tu má určité poslanie a ktorý má právo nasledovať svoje srdce.

 

6. Neznášate svojich kolegov

Kolegovia sú ľudia, s ktorými trávite väčšinu dňa. Ak nemáte radi ani jedného z nich a už nemáte nič spoločné a vy sa s touto situáciou nedokážete stotožniť, zmeňte prostredie, pracovisko alebo aj prácu.

 

7. V práci vás využívajú a nikdy za nič nepochvália

Dávajú vám robiť každú nepríjemnú robotu, sedíte v práci dlho po pracovnom čase a pochvala či odmeny nikdy nikde? Možno by ste sa mali poobzerať po práci, kde si vás budú vážiť.

Čítajte viac o téme: Motivácia, Šťastie
Zdieľať na facebooku