Články: Pre študentov
O projekte

 

Vášeň v živote človeka je jeho hybnou silou. Nestraťte ju!

Beáta Tancsáková
Autor článku
Zdroj: Pexels/ JTMultimidia
Vášeň potrebuje objaviť každý z nás. / Zdroj: Pexels/ JTMultimidia

Vášeň je v živote človeka jeho hybnou silou.  Mali by sme sa snažiť ju vo svojom živote objaviť a podporovať.

 

Sú chvíle v živote, kedy nevieme, ako ďalej, strácame motiváciu. Na druhej strane nám každý hovorí o tom, ak chceme mať naplnený a šťastný život, mali by sme robiť to, čo nás baví. Každý z nás sa už v živote určite stretol s výrazom „objav svoju vášeň“, ale nikto nám nehovorí ako na to. Vášeň je v každom z nás, je to nesmierne silná emócia. Nie je to len niečo, čo nás baví, je to našou súčasťou. Jedným z najčastejších kameňov úrazu pre ľudí, ktorí chcú začať žiť naplnený život, je práve prísť na to, čo by to mohlo byť, tá činnosť, ktorá ich bude v skutočnosti napĺňať. Väčšina z nás však hľadá na nesprávnych miestach... v hlave. Sme zvyknutí všetko analyzovať a racionalizovať, avšak v tomto prípade nám to nepomôže. Vášeň sídli hlboko v srdci a nájsť ju nie je vôbec jednoduché, ale pre spokojný a naplnený život je to dôležité. Pochádza z nadšenia a nikdy nie z hlavy a myšlienok.

 

Ako sa ku nej dostať a prebudiť ju?

 1. Nadchnite sa – dôležité je vkladať nadšenie do všetkého, čo robíte. Je to úplne jedno, či ide o nejakú úlohu, ktorú musíte urobiť alebo je to len vaša každodenná činnosť. Treba im venovať plnú pozornosť a vkladať do nich toľko energie, koľko len vládzete. Akonáhle to začnete robiť, zapálite v sebe plameň, ktorý dokáže vyprodukovať rôzne ďalšie nápady a nakopne kreativitu.
   
 2. Milujte všetko, čo robíte – Ak nemáme radi to, čo práve robíme, máme iba dve možnosti: buď to prestaneme robiť alebo sa do toho zamilujeme a budeme to robiť celým svojim srdcom. Veľakrát však nevieme zmeniť aktuálnu situáciu a vtedy je dôležité si uvedomiť, že v akomkoľvek momente, ak nemôžeme zmeniť to, čo robíme, vždy môžeme zmeniť spôsob, ako to robíme.
   
 3. Skúšajte aj nové veci - Nikdy nenájdete svoju vášeň, ak máte strach vyskúšať nové veci. Je to jediný spôsob, ako vieme objaviť to, čo máme radi. Opustite svoju komfortnú zónu. Buďte otvorení novým zážitkom a to aj takým, o ktorých si myslíte, že sa vám nebudú páčiť. Možno sa nadchnete pre niečo, načo by ste si v živote nikdy nepomysleli.
   
 4. Vráťte sa do svojich detských čias – možno to znie nezmyselne, ale detstvo je obdobie, kedy skúšame všetko a s veľkým nadšením. Vtedy sme sa najčastejšie hrávali, tvorili a v podstate žili naplno a vychutnávali každú chvíľu. Rozpomenúť sa čo nám prinášalo tú najväčšie uspokojenie a potešenie nám prinesie množstvo inšpirácie, ktorú potrebujeme.
   
 5. Zapisujte si všetko, čo vás baví a čo vám robí radosť – prezrite si svoje knihy, históriu vyhľadávania na internete a zamyslite sa nad tým, kde vynakladáte najviac energie a peňazí. Ide totižto o činnosti, ktorými ste väčšinou obklopení a ku ktorým ste naklonení. Napríklad ak si uvedomíte, že radi čítate a tomu sa najviac venujete, možno vás priťahuje spisovateľstvo, avšak na to už musíte prísť sami.
   
 6. Stretávajte sa a rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí sú zanietení – Ak poznáte človeka, ktorý je pre niečo úplne zanietený a našiel svoju vášeň, opýtajte sa ho, ako ju objavil a inšpirujte sa. Možno vám ponúkne niekoľko tipov, ako na to.
   
 7. Prekonajte svoj strach – práve on stojí veľakrát medzi nami a tým našim vysnením životom a vášňou. Bojíme sa riskovať a neveríme si. Strach je užitočnou emóciou a hovorí nám, aby sme sa pripravili na niečo, čo sa čoskoro stane. Dôležité je preto dostatočne sa pripraviť na zmenu, zabezpečiť sa a mať dostatok informácií a plán. Častokrát drvivá väčšina nášho strachu je založená na situáciách, ktoré sa nikdy nestali a s veľkou pravdepodobnosťou sa ani nestanú. Sú to len naše myšlienky a predstavy, ktoré nás brzdia. Práve preto nebojte sa prijať výzvu a vyskúšať to. Nikto z nás dopredu nevie ako to dopadne.
   
 8. Prestaňte o tom rozprávať, konajte - robte každý deň niečo, čo vás posunie bližšie k tomu, čo je, alebo by mohlo byť, vašou vášňou. Môže to byť cvičenie, písanie, točenie videí, prednášanie alebo čokoľvek iné so vzťahom k aktivite, ktorú milujete.
   
 9. Otvorte svoju myseľ – je to základným predpokladom. Neodpíšte hneď nejakú činnosť len preto, lebo si myslíte, že sa pri nej nezabavíte. Dôležité je všetko najprv vyskúšať a až potom hodnotiť.
   
 10. Uvedomte si svoju vášeň – možno ju už nepotrebujte hľadať a máte ju pred nosom. Položte si otázku: „Je nejaká činnosť, ktorej sa najradšej venujete v každej voľnej chvíli?“ Ak je odpoveď ÁNO, ste sa správnej ceste a už len ju rozvíjajte.

 

Uvedomte si, že vášeň je niečo čo máme v sebe, nezískavame ju zvonku, nikto nám to nedá. Veľakrát ak sme bez chuti do života a v letargii, uvedomme si odkaz tejto situácie: „ideme hlboko pod svoje kapacity a možnosti a nerobíme to, čo nás skutočne baví“. Tento stav nám častokrát dáva odkaz, aby sme robili to čo robíme ešte lepšie.

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.