Chcete prežiť úspešný deň? Motivujte sa hneď ráno pravidlom 20/20/20

 „Spôsob, akým začínaš svoj deň, silno formuje, ako produktívne ho prežiješ,“ upozorňuje Sharma.
„Spôsob, akým začínaš svoj deň, silno formuje, ako produktívne ho prežiješ,“ upozorňuje Sharma. / Foto: Bigstock

Robin Sharma, medzinárodne uznávaný expert na produktivitu, motivátor a autor viacerých kníh, vo svojej knihe Klub ranostajov okrem iných návodov na život, predstavil aj pravidlo 20/20/20.

 

Pravidlo 20/20/20 pomohlo v živote mnohým manažérom svetových firiem, a tak možno pomôže aj vám. „Spôsob, akým začínaš svoj deň, silno formuje, ako produktívne ho prežiješ,“ píše Sharma. Pravidlo 20/20/20 predstavuje 60 minút rozdelených na časové intervaly po 20 minút, v rámci ktorých sa venujete týmto činnostiam:

 

  • 20 minút venujete cvičeniu,
  • 20 minút plánovaniu a sebareflexii,
  • 20 minút venujete svojmu rastu a zlepšovaniu sa.

 

Hlavná podstata  pravidla spočíva v tom, že musíte vstať o 60 minút skôr a žiť podľa tohto pravidla dlhodobo a zvyknúť si naň natoľko, že sa stane súčasťou vašej rannej rutiny. Ako teda využiť jednotlivé dvadsaťminútové úseky?

 

1. Cvičenie

Základom je, aby ste sa počas prvých 20 minút po svojom prebudení rozhýbali. Ide hlavne o to, aby sa vo vás rozprúdila krv. Môžete si vybrať ten druh cvičenia, ktoré vám robí radosť. Môže to byť joga, posilňovanie, kardio cviky, beh...  Navyše cvičením sa v tele uvoľňuje dopamín a serotonín, vďaka čomu sa môžete cítiť šťastnejší. Po 20 minútach môžete prejsť k ďalšiemu bodu.

 

2. Plánovanie dňa

Po cvičení prejdite k sebareflexii a plánovaniu.  „Skontrolujte svoj ročný plán a hlboko sa zamyslite nad svojimi štvrťročnými cieľmi,“ navrhuje Sharma. Zamyslite sa nad tým, čo chcete dosiahnuť. Všímajte si svoje myšlienky a pocity a ujasnite si, kde sa chcete v živote posunúť. Môžete si napísať, ako bude vyzerať váš deň, aká je vaša  najdôležitejšia úloha, na čo nesmiete zabudnúť a podobne. Môžete vyskúšať napríklad to-do list. Napísanie to-do listu či už na papier, alebo do apli­ká­cie, vám pomôže zorganizovať si jednotlivé úlohy, ktoré budete počas dňa robiť. To-do list vám pomôže aj v tom, aby ste sa nenechali rozp­tý­liť malič­kos­ťami. Spí­sa­nie to-do listu vám tiež  pomáha pri kon­cen­trá­cii počas celého dňa.

 

Úžasné je, keď si nájdte čas aj na rituál vďačnosti. Môžete si písať denník alebo zoznam vďačnosti. Sústreďte sa na všetky oblasti svojho života – rodinu, zdravie, lásku, školu, zamestnanie, vzťahy, voľný čas, záľuby, šport, kultúru, jedlo, prírodu. Zoznam vecí, za ktoré môžeme byť vďační je naozaj nekonečný. Myseľ vďačného človeka býva pokojná a harmonická. Taký človek dokáže prijímať i dávať. Nerobí to automaticky. S každým novým prijatím sa aktivizuje pocit vďačnosti, a to dodáva radosť a vnútornú spokojnosť.  Lekári upozorňujú aj na to, že takíto ľudia sú i zdravší. Prebieha tiež  proces, pri ktorom sa vylučujú do tela hormóny šťastia. Život vďačného človeka je šťastnejší a spokojnejší.

 

3. Inšpirujte sa

Cieľom posledného 20-minútového úseku je robiť niečo, čo poteší vašu dušu a nakopne kreativitu. Pre každého to predstavuje niečo iné. Niekto môže počúvať obľúbenú hudbu, iný môže  meditovať, modlí sa, niekto si rád vypočuje nejaký inšpiratívny podcast, urobí si lekciu z online kurzu a niekto ďalší si s radosťou prečíta kapitolu zo svojej obľúbenej knihy. Dôležité je, aby ste 20 minút pracovali na svojom raste. Tieto činnosti môžete aj striedať.  Podobne môžetet striedať cviky pri cvičení. Vždy robte to, na čo máte práve chuť. 

Vyzerá to tak a skúsenosti viacerých ľudí to potvrdzujú, že je naozaj veľmi dobré ráno si vyhradiť 60 minút a aplikovať tieto 3 bloky po 20 minút. Nielenže týmto spôsobom naštartujete svoje telo, ale nakopnete aj svoju myseľ.  Po 21 dňoch si z tohto môžete urobiť rannú rutinu a už v priebehu niekoľkých dní uvidíte, ako sa váš život naplní väčšou radosťou a novou energiou. A prečo až o 21 dní? Niektorí odborníci  považujú práve 21 dní za čas, vďaka ktorému sa dopracujete k novému návyku.

 


Zdroj:
Robin Sharma: Klub ranostajov
Čítajte viac o téme: Produktivita
Zdieľať na facebooku