To do list je bežne používaný nástroj osobnej produktivity. Jeho hlavná funkcia je poskytnúť návod, podľa ktorého si zorganizujete svoj deň alebo svoj projekt. To do list nie je o zapamätaní. To do list je o organizácii. Organizácia celého dňa dá naozaj zabrať a často sa vám pri nej vaše myšlienky zdajú chaotické. Spísaním to-do listu či už na papier, alebo do aplikácie, vám pomôžu zorganizovať si jednotlivé úlohy, ktoré budete počas dňa robiť. Pozrime sa však ešte na dalšie benefity to – do listu.
Zabúdanie je prirodzené. Počiatky má už v čase narodenia. Aj keď sa možno zdá, že to-do list vám veľmi pri zlepšovaní pamäti nepomáha, nie je tomu celkom tak. Krátkodobá pamäť si dokáže uložiť len 7 informácií po dobu 30 sekúnd. Takže vždy, keď sa pozriete do to-do listu, znova sa vám vybavia všetky ostatné úlohy a takýmto postupným opakovaním sa vám ich podarí zapamätať.
Človek sa nechá ľahko rozptýliť maličkosťami. No o to ťažšie sa dokáže znova skoncentrovať. Spísanie to-do listu vám pomáha pri koncentrácii a bez tej sa samozrejme vaša produktivita nezaobíde.
Je dôležité, aby bol človek správne motivovaný už od rána. Prečo by mu nemal pomôcť to-do list? Aj keď sa zdá zoznam úloh demotivujúci, keď sa postupne do ich plnenia už raz pustíte, bude vás tešiť každá jedna splnená úloha.
Je zbytočné mať preplnený zoznam množstvom nezmyselných úloh. Najlepšie je zamerať sa na prioritných pár úloh, ktoré máte splniť za celý deň. Pokiaľ bude váš zoznam obsahovať príliš veľa položiek, začnete byť v strese, či stíhate splniť všetko, čo máte spísané. To-do list vás má motivovať a pomáhať predísť zbytočnému stresu.
Musíte si reálne uvedomiť, čo ste a čo nie ste schopní vykonať za deň. Zbytočne sa nepreceňujte, aby ste neboli demotivovaní.
Vďaka tomu môžete začať svoj deň s jasne stanovenými cieľmi. Viete presne, čo vás čaká celý deň a môžete sa úplne sústrediť na plnenie úloh zo zoznamu.
Keď ste si už spísali pár hlavných bodov, trošku sa im jednotlivo venujte. Rozčleňte si ich na 3 či 4 časti tak, aby sa vám daná úloha ľahšie splnila. Budete mať aj jasno v tom, na čo sa máte pri každej úlohe zamerať.
Či už váš zoznam obsahuje viac a či menej úloh, sústreďte sa len na jednu. Nenechajte sa zbytočne rozptyľovať dĺžkou zoznamu. Zamerajte sa vždy na jednu úlohu a venujte sa jej naplno. Ak vám to pomôže, zapíšte si každú úlohu zvlášť na stranu.
Výhody:
Jednoduché. Zatiaľ čo vytiahnete telefón, vyhľadáte a spustíte aplikáciu, máte už dávno všetky poznámky spísané na papieri.
Ručne písané. Z telefónu, tabletu či notebooku si ľahko omylom zmažete svoje poznámky, no slová z papiera len tak rýchlo nezmažete.
Nevýhody:
Nedá sa prepísať. Ak už je raz poznámka napísaná, ťažko ju prepíšete alebo doplníte. Takisto sa vám môže stať, že sa vyskytne nejaká udalosť aj po dopísaní zoznamu – tú tam potom len ťažko prehľadne doplníte.
Nie je stále po ruke. Je jasné, že diár, v ktorom budete mať zoznam spísaný, nebudete nosiť všade so sebou, takže ak nebudete mať okolo seba nejaký papier, budete sa musieť spoľahnúť na zapamätanie alebo využiť svoje ruky ako improvizovaný papier.
To-do list cez aplikácie
Výhody:
Stále sú po ruke. Telefón, tablet a notebook sa stali našou súčasťou a pre niektorých je pohodlnejšie mať všetko v jednom zariadení ako nosiť so sebou diár.
Ľahká možnosť doplnenia. Počas dňa si môžete doplniť svoj zoznam o ďalšie úlohy bez toho, aby ste museli celý zoznam znova prepísať.
Upozornenie. Aj keď si práve nepozriete svoj to-do list, aplikácia vás upozorní na nadchádzajúcu udalosť zo zoznamu, takže na nič nezabudnete.
Nevýhody:
Veľký výber. Vybrať si z dnešnej ponuky aplikácii je náročné, keďže na trhu je ich veľa.
Nie každá aplikácia je prehľadná. Väčšina aplikácií ponúka zbytočne veľa funkcií, medzi ktorými musíte preklikávať, navyše free aplikácie sú zahltené reklamami.
Môžete si všetko vymazať. Malou nepozornosťou sa vám vymaže celá vaša práca a s písaním zoznamu môžete začať odznova.