Niektorým deťom sa to stáva často, iným občas. Niektorým sa to stáva na všetkých predmetoch, iným len na niektorým. Jednoducho, v škole sa to stáva! Vaše dieťa dostalo zlú známku. Alebo aj viac horších známok. Čo vtedy robiť? Ako môžete pomôcť svojmu dieťaťu pri zlepšení školského prospechu?
1. Úlohy máš hotové?
To je najčastejšia otázka, ktorá sa ozýva z príbytkov školopovinných žiakov. Čím sú deti menšie, otázka zaznieva častejšie. U tých starších, ktorí sú na vrchole puberty a žijú si vo svojom, často vzdorovitom svete, otázka zaznieva menej často. Mnohí rodičia sa v tomto období tejto povinnosti už vzdávajú. Došli im sily.
Čím je dieťa menšie, tým viac pozornosti pri učení potrebuje. A nestačí sa ho len opýtať, či má napísané úlohy. Sadnite si s dieťaťom spoločne k úlohám a učte sa spolu. Pomáhajte mu v tom, čo mu robí problém. Investujte svoj čas spolu s dieťaťom do prípravy na ďalší deň. Keď dieťa vidí, že ste pozorní, komunikatívni a záleží vám na ňom, svoj výkon a snahu väčšinou zvýši. Spoločné učenie nie je úžasnou činnosťou len kvôli známkam. Podstatné je hlavne to, že vás dieťa cíti pri sebe, vy spoznávate hlbšie jeho svet a získavate tiež dokonalejší obraz o tom, čo sa dnešné deti v škole vlastne učia.
2. Vyzbrojte sa trpezlivosťou
Čím menšie dieťa, tým viac trpezlivosti budete potrebovať. Pripravte sa na to, že niektoré veci budete musieť aj viackrát vysvetľovať. Dávajte si hlavne pozor na to, aby dieťa necítilo vašu nervozitu. Mohlo by ho to demotivovať. Berte to všetko ako hru. Povedzte si, že spoločné učenie nebude trvať večne. Dieťa vyrastie a bude túžiť viac po samostatnosti. Berte tieto spoločné chvíle ako dar a vychutnávajte si spoločné minúty.
3. Od ťažšieho k ľahšiemu
Určité pedagogické a psychologické zásady musia rešpektovať aj rodičia doma. Keď dieťa príde zo školy, doprajte mu čas na oddych a hru. Dajte mu jedlo, aby nebolo hladné a aby sa vedelo sústrediť. A až potom sa začnite učiť. Neodkladajte si učenie na neskorý večer. Malé deti sú už v tomto čase unavené. Nečakajte zázraky za pár dní. Niekedy trvá aj dlhšiu dobu, kým sa dieťa zlepší v učení. Nezabúdajte na systematickosť a malé kroky. Niekedy stačí pár minút denne a dieťa sa začne zlepšovať. Nezabúdajte si s dieťaťom hlavne veľa čítať, rozprávať sa, opakujte si cudzie slovíčka a občas prerátajte pár príkladov.
4. Nezabúdajte na pochvalu
Dieťa musí cítiť, že jeho snaženie má zmysel. Možno potrvá pár dní, kým dostane jednotku. Ale v tomto procese známka nie je až tak dôležitá. Dôležité je, že s učením vôbec začalo. Oceňujte preto snahu a nie známky. Všímajte si aj maličkosti a malé zlepšenia. Dieťa neporovnávajte so súrodencami alebo spolužiakmi. Uvedomte si, že každé dieťa je jedinečné a každé sa učí svojou vlastnou rýchlosťou.
5. Netrestajte dieťa za zlé známky
Každé, aj to najšikovnejšie dieťa, môže dostať horšiu známku, môže si zabudnúť domácu úlohu alebo sa niečo nenaučí. Nemôže za to učiteľka ani rodičia. Je to zodpovednosť dieťaťa, ktoré sa však tejto zodpovednosti a jej následkom v určitom období života iba učí. Dovoľte mu robiť chyby, či zabúdať a aj horšia známka a poznámka budú pre neho skúsenosťou. Netrestajte dieťa za známky. Ani keď to trvá dlhšiu dobu. Zamyslite sa hlavne nad tým, ako mu môžete pomôcť. A najmä, komunikujte s dieťaťom a s učiteľom. Otvorená komunikácia pomôže rodičom preniknúť do vzťahu učiteľ – dieťa. Len úprimná spolupráca a rozhovor medzi učiteľmi, rodičmi a deťmi môže priniesť pozitívne ovocie a nasmeruje deti k tomu, že si v určitom období života uvedomia svoju vlastnú zodpovednosť za učenie a tiež to, že v súčasnosti sa učenie stáva celoživotným procesom, na ktorý si jednoducho musia zvyknúť.
Foto: Bigstock