Je vaše dieťa nepozorné? 7 tipov, ako môžete zlepšiť jeho pozornosť

  Ilustračná foto: Bigstock

Úspešnosť v živote nezávisí len od IQ, EQ a ďalších daností, ale aj od toho, ako sa dokážeme sústrediť na určitú vec. Rovnako to platí pre dospelých aj pre deti. A preto hlavne deti by sme odmalička mali upozorňovať na všetky zbytočné stimuly, ktoré ich odreagúvajú od podstatných vecí, ktoré chcú robiť. Aj naše deti majú veľa plánov, majú svoje ciele, ktoré by chceli dosiahnuť. Niekedy sa však na tieto podstatné veci nemôžu sústrediť. Cieľ sa im vzďaľuje, prichádza frustrácia a ony ani nevedia, prečo tomu tak je. Ale čím skôr mladý človek pozná určité zákonitosti, ktoré ho môžu priviesť k cieľu, tým lepšie pre neho. A tak, čo urobiť preto, aby myšlienky nekoordinovane neblúdili v hlave a aby sa naše deti mohli lepšie sústrediť?

 

1. Zdravé rodinné prostredie

Neexistuje lepší liek na úspech ako zdravé rodinné prostredie. To pomáha vo všetkých smerom dospelým, ale aj deťom. Deti sú detektorom našich nálad. Všetko, čo sa v rodine udeje, či už dobré alebo zlé, sa odrazí aj na deťoch. Aj veľmi malé deti, ktoré ešte nerozumejú významu vyrieknutých slov, sú v dusnej domácej atmosfére plačlivejšie, trucovitejšie. A od malých školáčikov budeme darmo čakať zázraky, keď doma nebude zdravé rodinné prostredie. Dieťa by v nás malo mať oporu pri pocite bezradnosti, malo by mať pocit, že je tu vždy niekto, kto má na neho čas a vie poradiť.

 

2. Správne zariadená detská izba

Deti, ktoré majú vo svojej izbe televíziu, sa zvyčajne horšie stravujú, málo pohybujú a majú horšie známky v škole ako ich rovesníci bez televízie v izbe. K tomuto záveru dospeli vedci z Minnesoty, ktorí zahrnuli do výskumu uskutočneného v rokoch 2003 a 2004 781 mladých ľudí vo veku 15 až 18 rokov z oblasti Minneapolisu. Zistili, že 62 percent z nich má vo svojej izbe televíziu. Viac ako dievčatá ju mali v izbe chlapci (68 percent oproti 58 percentám).
Nie je prekvapujúce, že tí, ktorí mali televíziu v izbe, mali taktiež tendenciu ju viac sledovať, trávili pred obrazovkou o štyri až päť hodín viac. Zo skupiny tých, ktorí majú televíziu v izbe, ich bolo dvakrát viac hodnotených ako závislých na televízii v porovnaní s tými, ktorí televíziu v izbe nemali. Tí prví sledovali televíziu až päť hodín denne, uviedli vedci v odbornom časopise Pediatrics. Vedci tiež zistili, že s častým sledovaním televízie súvisí aj obezita.

Dievčatá s televíziou v izbe sa omnoho menej venovali pohybu, približne 1,8 hodiny týždenne, zatiaľ čo dievčatá bez televízie až 2,5 hodiny týždenne. Dievčatá z prvej menovanej skupiny okrem toho jedli menej zeleniny, pili viac sladených nápojov a menej často sa stravovali doma s rodinou. U chlapcov s televíziou v izbe experti zistili, že menej pijú vodu, konzumujú menej ovocia a menej často jedia s rodinou ako chlapci bez televízie.

 

Poznám veľa rodín, v ktorých už televízor a počítač sa nenachádzajú v detskej izbe. Ustupuje aj trend mať televízor takmer v každej izbe. V minulosti práve táto skutočnosť bola vecou akejsi prestíže. Poznám už aj ľudí, ktorí televízor vôbec nemajú. Všetci svorne vravia, že odkedy tak urobili, majú oveľa viac času na seba, na rodinu, na deti a aj na vzdelávanie.

 

3. Rozvrh dňa

Je veľmi dobré, keď dieťa odmalička má určitý rozvrh dňa, v ktorom sa nezabúda na jedenie, pobyt vonku, športovanie, čítanie, spoločnú komunikáciu s rodičmi, domáce práce a podobne. Takto  si nielen zvyká na to, čo je pre život dôležité, ale vie si aj lepšie rozplánovať čas a zbytočne dlhé hodiny nerobí niečo, čo mu až tak neprospieva. Keď majú deti aspoň približne rozdelený čas na jednotlivé aktivity, vedia sa skôr sústrediť na plnenie povinností, lebo vedia, že ich ešte nejaké aktivity čakajú. Ak nemajú rozvrhy dňa, stále majú pocit, že do večera majú ešte veľa času, a tak často len bezcieľne sedia alebo robia zbytočné činnosti, ktoré ich nikam neposúvajú. A preto, skúste spraviť dohodu s vašou ratolesťou a urobte spolu rozvrh dňa, kde bude presne vymedzený čas na rôzne aktivity a hlavne vysvetlite dôvody, prečo by to malo byť približne tak. Skúste sa dohodnúť na rozumnom riešení.

 

4. Diár pre staršie dieťa

Nemusí to byť manažérsky diár, v ktorom je naplánovaná každá minúta, ale rozhodne by mali školáci používať nejaký zošit, kde si robia rôzne záznamy. Môžu si zaznamenávať úlohy, povinnosti, krúžky, stretnutia, podujatia, rôzne aktivity. Môžu  pri tom použiť  zvýrazňovače na rozlíšenie druhu alebo dokončenosti povinností. Menším deťom urobí radosť nejaký obľúbený motív na obale. Takže, ak nie ste úplne istí, ktorá postavička je pre vaše dieťa tá najobľúbenejšia, nakupujte  zošit s dieťaťom.

 

5. Dobrý spánok nadovšetko

Ono sa to možno na prvý pohľad nezdá, ale dostatočný spánok má naozaj priaznivý vplyv na sústredenosť. Nie je nič horšie, keď je dieťa v škole ospalé. Potom je podráždené, apatické,  nič ho nebaví, učenie mu ide pomaly, drieme sa mu, no a niekedy práve nedostatok spánku môže vyústiť až do nejakej formy agresivity. Preto je veľmi dôležité často sa rozprávať s deťmi aj o dôležitosti spánku. Niekedy je to naozaj ťažké, hlavne u starších detí, ktoré chcú často pozerať rôzne filmy alebo zostať so spolužiakmi pri spoločnej hre  alebo komunikácii na internete, ale treba hľadať rozumné kompromisy. Napríklad presunúť tieto činnosti na víkend. Už niekoľkokrát som vo svojich článkoch písala aj o tom, aby rodičia kontrolovali mobily a tablety svojich ratolestí. Najlepšie je, keď si ich neberú do izby, v ktorej spia, pretože ich to láka k tomu, aby ešte aj v noci písali sms, e-maily, prípadne komunikovali na sociálnych sieťach. Často rodičia starších detí o tomto ani netušia. Potom sa bežne stáva, že deti ráno s problémom vstávajú a sú podráždené.

 

6. Pomôcť môžu aj farby, vône, primeraná hudba, strava a odstránenie elektrosmogu

Aromaterapia – niektoré aromaterapeutické oleje podporujú koncentráciu. Napríklad olej z citrónu a citrónovej trávy.

Farby – najlepšou farbou na podporu sústredenosti je modrá farba. Dobre známe modré pozadie  na ploche monitora  nie je náhoda. Je dobré ju použiť aj ako doplnkovú farbu na stene v izbe kde sa učíme alebo pracujeme.

Škodlivé pôsobenie elektrosmogu spôsobuje takisto nesústredenosť a bolesti hlavy. Odborníci radia na noc vypínať spotrebiče aj zo zásuviek. Alebo ak to vaša elektroinštalácia umožňuje, tak aj vypnúť zásuvkový obvod. Keďže v noci potrebujeme väčšinou iba na malý čas zasvietiť, obvod na svietidlá nechajte zapnutý. Rodičia teenagerov, ktorí majú počítač vo vlastnej izbe, si zároveň môžu byť istí, že ich ratolesť ešte o druhej v noci nechatuje na internetovom fóre.

Strava- možno vám to bude znieť už otrepane, ale správne stravovanie je naozaj dôležité. A  treba sa vyhnúť hlavne nadmernej spotrebe cukru, pretože jednak spôsobuje únavu, útlm a správa sa podobne ako návyková látka.

 

7. Ak už nič nezaberá

Môžete využiť aj pomoc odborníka. Asi je už za nami doba, kedy sme pomoc psychoterapeuta pokladali za nejakú hanbu. V každom väčšom meste je psychológ a pre deti pedagogicko-psychologické poradne, kde vám môžu pomôcť rôznymi technikami na zlepšenie sústredenosti. Treba prekonať predsudky. Môžete tak získať úplne iný pohľad na veci a na svoj život a utvrdiť sa napríklad v tom, že je niečo potrebné zmeniť.

Zdieľať na facebooku