Pozornosť a sústredenie

Ako môžete pomôcť dieťaťu zlepšiť jeho koncentráciu? Vyskúšajte tieto tipy

Koncentráciu môžeme označiť ako schopnosť sústrediť sa žiaducim smerom po určitú, nevyhnutne dlhú dobu. Dôležitou schopnosťou pre zvládanie školských aktivít je udržať pozornosť a nenechať sa odpútať nepodstatnými podnetmi. Ako ju u detí rozvíjať čo najlepšie?

Ako pomôcť malým zábudlivcom?

Keď deti naposledy za sebou zavrú dvere na materskej škole, stávajú sa z nich školáci a väčšinou po prvýkrát vo svojom živote prijímajú za niektoré veci zodpovednosť. Niektorí to zvládajú lepšie, iní horšie. Ako pomôcť deťom, ktoré často niečo zabúdajú?

Mindfulness pre deti

Ako deti naučiť vnímať prítomný okamih? Skúste napríklad tieto techniky.

Má vaše dieťa zlé známky? Možno je nesústredené, nervózne alebo zábudlivé

Zlé známky zďaleka neznamenajú, že vaše dieťa nič nevie, že sa nechce učiť alebo má poruchu učenia. Príčiny neuspokojivých školských výsledkov môžu byť rôzne. Napríklad mu môže chýbať správna motivácia. Ako mu môžete pomôcť?

Prečo majú dnešné deti problémy so sústredením? 6 tipov, ako to môžete zlepšiť

Technológie, internet a svet oslavujúci produktivitu dnes kladú na ľudský mozog mimoriadne požiadavky. Pre prostredie, v ktorom vyrastajú dnešné deti, je multitasking úplne prirodzený. Ako vplýva takýto životný štýl na detské sústredenie a ako ho môžeme zlepšiť?

Nedokáže sa vaše dieťa sústrediť? Odstráňte z rodinného života nadmernú záplavu podnetov

Poruchy koncentrácie často súvisia s poškodeniami pri pôrode, nehodami, chorobami hlavy a precesmi starnutia. Tieto poruchy sú však v menšine. Psychoterapeutka Dr. Elisabeth Lukasová si myslí, že väčšina porúch pramení z permanentnej záplavy podnetov, ktorým sme vystavení stále viac a viac.

Vedci skúmali, ako sa zmenilo sebaovládanie detí za posledných 50 rokov. Ako dopadli dnešné deti?

Na nič nemajú čas. Ničomu sa nevenujú poriadne. No a stále sú prilepené k obrazovkám, ktoré si nedokážu odoprieť. Aj to si myslia dnešní dospelí o deťoch. Vedec John Protzko z Kalifornskej univerzity sa preto rozhodol pozrieť bližšie, ako sú na tom reálne naše deti. Ako dopadlo ich sebaovládanie?

Čo robiť, keď je dieťa nesústredné a často zabúda?

Nástup do školy so sebou nesie pre deti aj mnoho nových povinností. Zabúdanie na ich plnenie bude určite patriť na začiatku školy k bežnej realite.