18 jednoduchých spôsobov, ako spomaliť a užívať si život

Foto: Bigstock
Mnoho ľudí si uvedomuje, že hektický životný štýl je nezdravý, a tak sa učia spomaliť. / Foto: Bigstock

Ako spomaliť vo svete, ktorý je zo dňa na deň  rušnejší a rýchlejší? Ako to urobiť čo najjednoduchšie? V článku vám  ponúkame niekoľko jednoduchých nápadov.

 

Možno ste si aj vy sami na sebe všimli, že často zápasíte s nedostatkom času. Už od rána myslíte na veci, ktoré musíte stihnúť a na to, čo sa stane, ak stanovené úlohy nesplníte. Takto ide deň za dňom, mesiac za mesiacom plynie ako voda a vy stále zápasíte s nedostatkom času. Jedno je isté. Povinností je stále viac. Životný štýl sa zmenil. Veľa sa od ľudí vyžaduje v práci, v rodine i v spoločnosti. Okrem práce, rodiny a výchovy detí musíte stihnúť športovať, telefonovať, chodiť na spoločenské udalosti, posedenia, návštevy, odpovedať na množstvo e- mailov a sledovať televíziu či internet. Takto si to žiada doba a človek, ktorý chce byť v centre tohto zaužívaného spôsobu života, sa prispôsobí, lebo si myslí, že takto to musí byť a iné možnosti neexistujú. A tak sa čoraz menej spí, pije sa stále viac kávy a energetických nápojov a niektorí už ráno musia vložiť do úst jednu alebo viac tabletiek, ktoré im pomáhajú prežiť deň. Mnohí odpočívanie považujú za ľudskú slabosť a neustále žijú v presvedčení, že žiť treba naplno a vyťažiť z ponúkaných možností čo najviac. Človek má obavu, že bude horší ako druhí, bojí sa, že ho odsúdi spoločnosť za to, že nežije, ako je zaužívané. Ale aj napriek tomuto všeobecne zaužívanému názoru sa  ľady pohli aj v tomto smere. Mnoho ľudí si uvedomuje, že takýto životný štýl je nezdravý, a tak sa učia spomaliť a snažia sa priblížiť k minimalizmu. Uvedomujú si, že keď spomalia, naučia sa nielen zdravšie žiť, ale život si aj užívať. Ale naučiť sa spomaliť nie je vždy jednoduché. Odolať spoločenskej norme, že „zaneprázdnený človek je lepší, produktívnejší a dôležitejší“, si vyžaduje premyslené stratégie, ako spomalenie vniesť do svojho života. Ak ste sa však skutočne rozhodli spomaliť a postupne chcete svoj život meniť a viac si ho užívať, možno vám pomôžu niektoré z nasledujúcich nápadov. Nevyvíjajte na seba žiadny tlak, aby ste urobili všetko naraz. Začnite tým, že vyskúšate najprv jednu vec a potom, ak budete chcieť, ďalšiu. Postupne objavíte spôsob, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

 

1. Chodievajte viac vonku

Je dokázané, že trávenie času vonku v prírode má široké spektrum pozitívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie. Pobyt vonku môže znížiť váš krvný tlak, znížiť pocity stresu alebo úzkosti, zvýšiť kreativitu a pamäť, posilniť imunitu a priniesť i ďalšie benefity. Ale ďalšou veľkou výhodou pobytu vonku v prírode je aj spomalenie a preladenie mysle na iné myšlienky. A tak čo najčastejšie chodievajte na prechádzku alebo si aspoň na pár minút sadnite vonku. Urobí to dobre vášmu telu aj mysli.

 

2. Čo najčastejšie vypínajte telefón

Technológie sú úžasná vec. Mnohými spôsobmi uľahčujú život a poskytujú veľa príležitostí na vzájomné prepojenie, dostupnosť a tvorenie. Ale je potrebné si uvedomiť, že neustála dostupnosť môže po určitom čase začať unavovať. Stačí sa na to opýtať ľudí, ktorí kvôli tomu musia byť neustále mysľou v práci a nedokážu si už vôbec oddýchnuť. Skvelý spôsob, ako si nacvičiť spomalenie, je postupné odpájanie sa. Najprv vypnite svoj telefón na hodinu, potom na deň, víkend. Skúste aspoň stlmiť niektoré (alebo všetky) upozornenia v telefóne, aby sa o vašu pozornosť uchádzalo menej zvonení, pípnutí a iných zvukov. Dôležité je vytvoriť si hranice. A tie si dokáže vytvoriť človek len sám. Ale len ak chce, samozrejme. Ak toto dokážete, kvalita vášho života sa výrazne zlepší.

 

3. Venujte aspoň 5 minút pozorovaniu svojho dychu

Toto je úžasný a rýchly spôsob, ako spomaliť. Len si na chvíľu sadnite a všímajte si svoj dych. Vnímanie dychu je formou meditácie. A tak si skúste teda sadnúť a všímajte si svoj dych aspoň 5 minút. Ak sa vám 5 minút zdá zdá dlhá doba, skúste aspoň 2 minúty. Keď si všimnete, že vaša myseľ blúdi inde, vráťte svoju pozornosť k svojmu dychu. Nielenže učíte svoj mozog byť viac všímavým tým, že sa znova a znova sústreďujete na svoj dych, okrem toho, vďaka tomu, že si sadnete, určite na pár minút spomalíte.

 

4. Zhlboka sa trikrát nadýchnite

Hlboké dýchanie je ďalší skvelý spôsob, ako použiť dych na spomalenie, keď sa cítite uponáhľaní, zaneprázdnení alebo preťažení. Skúste sa trikrát zhlboka nadýchnuť. Nadýchnite sa sa nosom a vydýchnite ústami. Aj takto môžete uvoľniť časť stresu. Pár nádychov vás presmeruje k  pokojnejšiemu a pomalšiemu tempu.


 

5. Vychutnajte si kávu alebo čaj

Nájdite si čas na to, aby ste dokázali  všímať a vychutnávať si malé momenty počas dňa. Je to skvelý spôsob, ako sa naučiť spomaliť. Postupne sa môžete dopracovať aj k všímavému stavu mysle. Ide o jednoduchú, ale efektívnu meditáciu, ktorá pomáha získať kontrolu nad rozlietanými myšlienkami a správaním. Mindfulness (všímavosť) je proces aktívneho registrovania nových vecí. Dostáva človeka do prítomnosti. Všímavosť znamená udržanie vedomia v prebiehajúcom momente v súlade s našimi myšlienkami, citmi, telesnými pocitmi a okolitým prostredím. Všímavosť je tiež schopnosť rozvíjať si uvedomenie prítomného momentu, zatiaľ čo odsunieme bokom svoje naprogramované predsudky. Byť všímavý, znamená byť v spojení s priamou skúsenosťou momentu prítomnosti, tu a teraz s otvorenosťou, zvedavosťou a bez posudzovania. Vďaka tomuto sústredeniu na prítomnosť sa stávame citlivejší k prebiehajúcim súvislostiam. Byť všímavý, znamená byť v spojení s priamou skúsenosťou momentu prítomnosti, tu a teraz s otvorenosťou, zvedavosťou a bez posudzovania. Táto technika obmedzuje obavy a strach z toho, že narazíme na niečo, čo nebudeme schopní riešiť. Práve tento strach a obavy nás vyčerpávajú. Samotné premýšľanie nás nevyčerpáva. Ak chcete začať so všímavosťou, môžete si to začať skúšať napríklad pri vychutnávaní kávu alebo čaju. Namiesto toho, aby ste si kontrolovali telefón alebo si niečo čítali, skúste byť prítomní pri zážitku z pitia vášho obľúbeného nápoja.. Všímajte si si farbu, vôňu, chuť. Kedykoľvek ste schopní pridať do svojho dňa malé chvíľky všímavosti, trénujete si zároveň spomalenie.

 

6. Začnite svoj deň zámerne pomalšie

Akokoľvek začnete svoj deň, zvyčajne udáva toto tempo aj celý  zvyšok dňa. Keď začínate svoj deň v zhone, často sa po zvyšok dňa cítite uponáhľaní, zúfalí a zmätení. Skvelý spôsob, ako sa naučiť spomaliť, je začať deň o niečo pomalšie a a stanoviť si tento zámer hneď na začiatku dňa.

 

7. Zobuďte sa skôr

Vstaňte o 15 minút skôr, aby ste mohli začať deň pomalšie. Keď sa zobudíte skôr, nielenže sa vyhnete zhonu, ale sa aj naladíte na pomalšie tempo. Do rannej rutiny vďaka skoršiemu vstávaniu si môžete zaradiť aj veci, ktoré vás bavia, cítite sa pri nich dobre a majú pozitívny vplyv na zvyšok dňa. Môžete napríklad meditovať, písať si do denníka, modliť sa, čítať, cvičiť alebo jednoducho si vyčleňte mať pár minút na to, aby ste si v pokoji vychutnali kávu. Ak začnete ráno  pomalšie a s premysleným zámerom, vaše dni môžu byť príjemnejšie. 

 

8. Vyškrtnite niečo zo svojho zoznamu úloh

Bez ohľadu na to, ako veľmi zjednodušíte svoj život, vždy budú veci, ktoré je potrebné urobiť. Jedným zo spôsobov, ako spomaliť, je reálne posúdiť svoj zoznam úloh a zbaviť sa všetkého, čo nie je nevyhnutne potrebné. Naučte sa uprednostňovať len naozaj dôležité veci a vypustite veci,  ktoré nerobia váš život lepším.

 

9. Zostávajte čoraz viac v tichu

Skúste na pár minút vypnúť televízor, hudbu, podcast, rádio, aby ste si dopriali ticho. Venujte chvíľu pozornosti len tomu, kde ste, čo robíte a čo sa deje okolo vás. Vo svete plnom hluku môže byť ticho niekedy najlepším liekom.

 

10. Vyhoďte nepotrebné veci

Jedným zo spôsobov, ako spomaliť a zjednodušiť život, je vyčistiť neporiadok z v priestore. Keď máte doma menej vecí, môžete im venovať menej energie a pozornosti a všetko zvládnete rýchlejšie a jednoduchšie. Menej vecí vám dáva viac času. Každý kúsok neporiadku, ktorý odstránite zo svojho domova, vám poskytne viac času, priestoru a energie, ktorú môžete získať pre seba.

 

11. Odstráňte zo života zbytočné aktivity

Pozrite sa kriticky aj na zoznam svojich aktivít. Hľadajte aktivity, ktoré vás už nebavia, nemajú už zmysel pre vás alebo vašu rodinu alebo pridávajú do vášho života viac stresu ako pohody. Postupne prestaňte robiť niečo, čo robíte už len zo zvyku alebo niekomu neviete povedať nie. Keď nebudete robiť to, čo už nemá pre vás zmysel, váš život sa zjednoduší a budete prežívať menej zhonu.

 

12. Častejšie hovorte NIE

Naučiť sa povedať NIE môže byť zo začiatku ťažké, najmä ak nechcete mať pocit, že ľudí sklamete. Naučiť sa povedať NIE, je však dôležitý spôsob, ako si vedieť  nastaviť hranice tak, aby ste si  ochránili svoj čas a duševnú pohodu. Aj tento krok  vám pomôže spomaliť a sústrediť sa na to, čo je pre vás najdôležitejšie. Vždy, keď niekomu poviete áno, znamená to, že máte menej času, energie a pozornosti sami pre seba. Uistite sa, že vaše ÁNO  je v súlade s vašimi prioritami a s tým, čo si ceníte. 

 

13. Stanovte si priority

Mať vo svojom živote jasné priority je dôležitou súčasťou zjednodušenia a spomalenia života. Keď máte jasné priority v tom, čo je pre vás v súčasnej životnej etape najdôležitejšie, ľahšie zhodnotíte, čo naozaj musíte robiť a čo nie.  Ak presne viete, aké sú vaše priority, získate kompas, ktorý vám umožní riadiť vaše rozhodnutia, váš čas, priestor, energiu, peniaze a podobne. Vďaka tomu sa vyhnete porovnávaniu, závisti a budete žiť pokojnejšie a radostnejšie.

 

14. Precvičujte vďačnosť

Cvičenie vďačnosti je skvelý spôsob, ako spomaliť a nájsť viac radosti v živote. Nielenže vám pomôže vrátiť sa späť do prítomného okamihu, ale tiež posunie vaše myslenie pozitívnym smerom. Skvelá vec na praktizovaní vďačnosti je, že je to niečo, čo môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek. Všetko, čo musíte urobiť, je nájsť si pár minút a myslieť na pár vecí, za ktoré ste vďační. Niekedy sú to veľké veci, napríklad vaše zdravie. Niekedy sú to malé veci, napríklad teplý čaj. Kľúč spočíva vo vynaložení  úsilia, aby ste zmenili svoje myslenie smerom k vďačnosti. Toto myslenie vám pomôže spomaliť, každý deň nachádzať veci, ktoré si môžete vážiť a  užívať si ich.

 

15. Trávte čas s ľuďmi, ktorých máte radi

Tráviť čas s ľuďmi, ktorých milujete a byť počas toho skutočne prítomní, je skvelý spôsob, ako si precvičiť spomalenie. Keď trávite čas s ľuďmi, ktorých máte radi, pomáha vám to pripomenúť si to, na čom v živote najviac záleží. 

 

16. Uzemnite sa a spomaľte prostredníctvom svojich zmyslov

Ak sa cítite preťažení, uponáhľaní alebo vyčerpaní, skvelý spôsob, ako spomaliť, je uzemniť sa prostredníctvom svojich zmyslov. Používanie zmyslov vám môže pomôcť upokojiť  sa a vrátiť vás späť do prítomného okamihu, pretože sa musíte sústrediť a venovať pozornosť tomu, čo sa deje okolo vás.  Môžete využiť tento jednoduchý spôsob, pri ktorom si uvedomíte alebo zapíšete:

  • 5 vecí, ktoré môžete vidieť,
  • 4 veci, ktoré môžete ovoňať,
  • 3 veci, ktoré môžete počuť,
  • 2 veci, ktoré preciťujete,
  • 1 vec, ktorú môžete ochutnať.

 

17. Jedzte pomaly

Sedieť a jesť s vedomím je skvelý spôsob, ako si precvičiť spomalenie. Namiesto toho, aby ste sa pri jedle ponáhľali alebo sa pokúšali čítať, odpovedali na e-maily alebo šoféroval, dajte si záležať na tom, aby ste si jedlo vychutnávali a jedli pomaly. Nielenže spomalíte a budete sa cítiť menej uponáhľaní, ale pravdepodobne si aj oveľa viac vychutnáte jedlo.  Ak si dokážete nájsť čas, aby ste si naozaj vychutnali jedlo, aby vám pôžitkom bol doslova každý jeho kúsok, ak sa naplno sústredíte na dojmy z jeho vzhľadu, chute a vône, otvoríte si tým možnosť na nadviazanie dobrého vzťahu k zdravému a vedomému stravovaniu. Začnete sa viac zaujímať o kvalitu jedla, zlepší sa vám trávenie a celkovo to obohatí váš život. Je to oveľa lepší prístup, ako keď bleskovo nahádžete jedlo na tanier a bleskovo a bezmyšlienkovito ho zjete.

 

18. Robte jednu vec naraz

Len veľmi málo ľudí dokáže efektívne vykonávať viacero úloh naraz. Pri multitaskingu sa zvyčajne cítite vystresovaní a žiadnu z úloh nerobíte dobre. Namiesto toho skúste robiť jednu úlohu naraz . Nielenže si precvičíte spomalenie, ale je tu veľká šanca, že budete robiť prácu lepšie.

Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku