Články: Pre študentov
O projekte

 

Deti, ktoré sú rovesníkmi odmietané, netrpia iba emocionálne. Zhoršujú sa aj ich akademické výkony, tvrdí štúdia

Zuzana Gránska
Autor článku
Foto: Bigstock
Vylučovanie z kolektívu je rovnako škodlivé ako akékoľvek iné ubližovanie. / Foto: Bigstock

Deti, ktoré sú vylučované rovesníkmi z kolektívu, nemusia trpieť len po emocionálnej stránke. Toto správanie sa odráža aj na ich akademických výsledkoch, tvrdí štúdia.

 

Štúdia publikovaná v Journal of Educational Psychology odhalila, že deti, ktoré sa cítia vylučované z aktivít v kolektíve rovesníkov, môžu trpieť nielen po sociálnej a emocionálnej stránke, ale aj po akademickej.

 

Dlhodobá štúdia sledovala 380 detí vo veku 5 až 11 rokov počas 5 rokov. Odhalila, že vylučovanie dieťaťa zo spoločných aktivít spolužiakov či kamarátov roztáča neúprosne krutý kruh. Deti, ktoré sa cítia vylučované rovesníkmi, sa trápia nielen vo vzťahoch, ale zhoršujú sa aj v učení.

Odmietané deti sa postupne začínajú samy vzďaľovať od skupiny detí, aby unikli psychickej traume, no vzďaľovanie im zároveň bráni v sociálnom rozvoji a nadobúdaní komfortu v interakcii so spolužiakmi. Ich schopnosti v budovaní priateľstiev sa tak časom ešte zhoršujú.  

 

Za zaujímavé vedci považovali, že tieto deti sa okrem školských aktivít stiahli aj z aktivít klubov, skupinových projektov a triednych diskusných stretnutí, čo sa tiež ukázalo ako prekážka v ich akademickom pokroku.

 

Hoci vylučovanie dieťaťa z kolektívu nie je pre dospelých tak viditeľné ako verbálne alebo fyzické ubližovanie, no jeho dlhodobé odmietanie môže byť mimoriadne škodlivé z pohľadu účasti dieťaťa na školských aktivitách, vysvetlil vedúci štúdie Eric Buhs, PhD. z Univerzity v Nebraske. Dodáva, že odmietnutie skupinou sa javí ako najsilnejší prediktor akademického úspechu alebo zlyhania dieťaťa.

 

Odmietané deti sa v dôsledku zlých vzťahov skôr vyhýbali škole a menej sa o dianie v triede zaujímali. Zistenia z tejto štúdie ukazujú, že vylučovanie medzi rovesníkmi je potenciálne škodlivé a kruté a možno ho považovať za ekvivalent šikany. Dokáže mať podľa vedcov kritický dopad na deti počas trvania školskej dochádzky.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Šikana, Kyberšikana
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.