Detské tábory – zábava či nevyhnutnosť?

  

Dva mesiace v živote malého dieťaťa je veľmi dlhý čas. Dva mesiace prázdnin predstavujú pre deti dlho očakávané chvíle oddychu a bezstarostnosti. Rodičia však musia v tomto období zosúladiť pracovné povinnosti a zároveň starostlivosť o potomstvo. Detský tábor je riešením, ktoré  zachráni situáciu pracujúcich rodičov a zároveň deťom pripraví nezabudnuteľné zážitky s priateľmi. Čo ste pripravili na tohtoročné leto pre tie vaše deti vy? Nájdite im tábor, ktorý sa im bude páčiť.

 

Skúsený organizátor

V súčasnosti legislatíva viac menej neupravuje, kto môže organizovať detské tábory. O to viac musia byť obozretní rodičia. Situácia je taká, že organizáciou detských táborov si dnes privyrábajú napríklad učiteľky, majitelia penziónov či chát, vysokoškoláci alebo rôzne neziskové organizácie, kluby, jednoducho ktokoľvek bez definovaných podmienok práv a povinností zo strany organizátora či účastníka.

Ďaleko komplikovanejšie to však môže byť pri zahraničných detských táboroch.  Rodičia by mali zbystriť pozornosť a agentúru či cestovnú kanceláriu si dobre preveriť a zveriť svoje dieťa len do rúk renomovaných organizátorov, ktorí majú s takýmito pobytmi bohaté skúsenosti a dostatočné zázemie u zahraničných partnerov a slovenských poisťovní. Veľmi dobrou barličkou ako sa zorientovať medzi organizátormi tak môžu byť referencie. Na portáli eduworld.sk nájdete nielen ponuku aktuálnych táborov, ale i online referencie. Určite sa však zaujímajte aj o odporúčania známych.

Na tábor treba dieťa pripraviť

Tábor trvá rôzne dlhé časové obdobie. Najkratšie je to týždeň. Sú tzv. „denné tábory“, kedy si dieťa každý deň popoludní vyzdvihnete, ale i také, kde dieťa strávi samostatne celý pobyt mimo domova.

Niektoré deti sú už s tábormi oboznámené, majú výbornú osobnú skúsenosť a každoročne sa naň tešia. Pokiaľ však uvažujete prvý krát o tábore pre vašu ratolesť, určite zvážte jeho jej vek, ako aj povahové črty ako znáša odlúčenie od najbližších, nový kolektív a pod. Inak by sa vám mohlo stať, že sa výlet, na ktorý svojho miláčika odošlete, skončí ako traumatický zážitok. Ak je to možné, určite zvážte možnosť absolvovať tábor s najlepším priateľom dieťaťa. Tieto zážitky bývajú intenzívnejšie a aj deti, ktoré majú ťažkosti s odpútaním, si to užijú bez akýchkoľvek komplikácií.

Pri výbere tábora sa môžete držať nasledovných rád:

-       Výber tábora konzultujte zásadne s dieťaťom.

-       Sústreďte sa na jeho záľuby.

-       Nalaďte dieťa na to, že zažije kopu nových zážitkov, zábavy a spozná nových kamarátov.

-       Vysvetlite mu, že animátori vás počas vašej neprítomnosti nahradia a čokoľvek bude potrebovať, animátor mu s tým rád pomôže.

-       Zdôraznite mu tiež, že vám môže kedykoľvek zavolať.

-       Po prvý krát ho radšej na pobytový tábor neposielajte dlhšie ako na týždeň.

-       Detský tábor nemusí byť len zabíjanie voľného času. Môžete nájsť rôzne tábory, ktorých cieľom je okrem zábavy pre deti napr. i ich zdokonalenie v cudzom jazyku, či nejakom športe. Zvážte preto, či nespojiť príjemné s užitočným i v tomto smere.

Detské tábory pre mnohých z nás znamenajú krásne zážitky z detstva. Pristupujme preto k tejto téme taktiež citlivo,aby aj oni mali rovnaké spomienky. Aj keď sa javí detský tábor pre nás ako nevyhnutnosť na zaplátanie voľných dní našich detí, počúvajme ich želania a snažme sa to zladiť k ich spokojnosti. 

Čítajte viac o téme: Voľný čas, Prázdniny, Kurzy | Školenia
Zdieľať na facebooku