3 jednoduché stratégie, ktoré posilnia vašu duševnú pohodu

Duševné zdravie a pohoda sú základom pre také schopnosti, ako sú schopnosť myslieť, cítiť, nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, zarábať si na živobytie a tešiť sa zo života.
Duševné zdravie a pohoda sú základom pre také schopnosti, ako sú schopnosť myslieť, cítiť, nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, zarábať si na živobytie a tešiť sa zo života. / Foto: Pexels

Nie je jednoduché udržať si pokoj v duši a úsmev na tvári počas dní, keď nevládzeme alebo nás niečo trápi. Duševné zdravie je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Osvojte si preto jednoduché techniky, ktoré vám dokážu pomáhať pri posilňovaní duševnej pohody.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala duševné zdravie ako stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Týmto sa zdôrazňuje, že aj duševné zdravie je viac ako len absencia, neprítomnosť, duševnej poruchy či postihnutia. Duševné zdravie a pohoda sú základom pre také schopnosti, ako sú schopnosť myslieť, cítiť, nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, zarábať si na živobytie a tešiť sa zo života. Väčšinou je to tak, že keď nás niečo bolí, tak  hneď ideme k lekárovi, ale keď je naša duša nešťastná, odkladáme to tak dlho, ako sa len dá. Ideálne je, keď človek už pri malých náznakoch nepohody dokáže urobiť niečo pre to, aby sa opäť cítil v pohode a pociťoval radosť. Realita je taká, že investovanie do vašej pohody a emocionálnej kondície nezaberie veľa času, ak to robíte dôsledne, najlepšie na dennej báze. Je to ako natankovať auto. Keď je vaša nádrž prázdna, tak doplníte palivo. Takto by to malo fungovať aj v oblasti duševnej pohody. Vaša energia je totiž vaším palivom, ktoré vám pomáha každý vykonávať množstvo činností. Pozrime sa na tri postupy, ktoré vám môžu pomôcť doplniť energiu každý deň. Takto sa môžete vyhnúť vyhoreniu a naplno si môžete užívať každý deň nielen v práci, ale aj v rodine s blízkymi či pri voľnočasových aktivitách.

 

1. Každý deň si všímajte a uvedomujte svoje emócie

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí si viac uvedomujú, ako sa cítia, prežívajú pokojnejšie dni. Uvedomovanie si svojich emócií je dôležité hlavne preto, lebo vám to dáva príležitosť rýchlejšie odhaliť tie negatívne. Rýchlejšie si tiež uvedomujete, že sa sa napríklad blížite k vyhoreniu. Negatívne emócie nielen zhoršujú náladu, ale spôsobujú aj množstvo chorôb. Často ich potláčame a tvárime sa, že sa nič nedeje, ale práve potláčané negatívne emócie nesú v sebe informáciu o tom, čo v skutočnosti potrebujeme. Nie je to nič príjemné, keď niekto trpí, ale trápenie môže znamenať, že sa učíme viac vnímať jednotlivé situácie, rozvíjame si empatiu a súcit. Odborníci tvrdia, že vždy je lepšie uskutočňovať v súvislosti s emóciami vedomú prácu a nie proti nim bojovať. Emócie totiž veľa prezrádzajú o ľudskom živote. Tak, ako už bolo spomenuté, najprv je potrebné emóciu si uvedomiť a pomenovať ju. Potom sa treba zbaviť negatívneho postoja k nej a tento bojový postoj je dobré nahradiť vnímavým a úctou naplneným postojom k sebe. Snažte sa k svojim negatívnym emóciám zaujať pokojný a pozorný vzťah a vnímajte reakcie vlastného organizmu. V takomto nastavení dokážete pochopiť, ktoré nevyriešené vnútorné problémy emócie signalizujú. Každá z nich je spojená s konkrétnou hlbokou potrebou, ktorú si nemusíme uvedomovať, ak sa nezastavíte, nezamyslíte sa hlbšie nad tým a nezačnete lepšie vnímať sami seba. S emóciami nie je potrebné bojovať, lepšie je nachádzať príčiny ich vzniku. Keď sa vám podarí zistiť príčinu, ktorá spôsobila vzplanutie negatívnej emócie, budete mať väčšiu šancu uspokojiť svoje skutočné túžby a príčina negatívnej emócie zmizne a zároveň svoj život budete môcť zmeniť smerom k lepšiemu. Na vnímanie a uvedomenie si vlastných emócií môžete využiť nasledujúci postup. Môžete ho využívať ráno po prebudení alebo na konci dňa pred spaním. Opýtajte sa sami seba: „Ako sa práve teraz cítim?" Pomenujte svoje pocity. Čím konkrétnejší dokážete byť vo svojich odpovediach, tým lepšie, pretože vám to pomôže zistiť, čo môžete urobiť, aby sa vaše vnímanie reality zlepšilo. Neodsudzujte svoje pocity. Každý pocit je dôležitý. Neexistuje spôsob, akým by ste sa mali cítiť. Len vedome vnímajte celú škálu pocitov. Môžete si ich aj zapísať. Neponáhľajte sa hneď zmeniť svoje cítenie. Ak vám hneď napadne spôsob, ako si môžete pomôcť, aby ste sa cítili trochu lepšie, tak to je dobré, ale nenúťte sa do toho. Už len jednoduché pomenovanie svojich pocitov vám pomôže si ich nielen výrazne uvedomiť, ale postupne ich začnete aj menej intenzívne pociťovať ako niečo nežiaduce.

 

2. Starajte sa o svoj zásobník energie

Na každý deň máte stanovené množstvo emocionálnej, mentálnej a fyzickej energie. Myslite na to ako na svoj denný zásobník energie. Musíte sa  teda naučiť hospodáriť so svojou energiou tak, aby ste ju mali rozloženú na celý deň. Mali by ste sa sústrediť na dve veci. Robiť menej vecí, aby ste si zbytočne neodčerpávali energiu a robiť aj niečo, čo energiu dopĺňa. Aby ste dokázali  správne využívať svoj energetický zásobník, existujú dve otázky, ktoré by ste si mali každý deň položiť. Prvá otázka: „Čo sú jedna až dve veci, ktoré mi odčerpávajú energiu?“ Napríklad multitasking odčerpáva energiu a robí vás menej efektívnymi. Druhá otázka: „Čo môžem dnes urobiť, aby som si doplnil(a) svoju energiu?“ Urobte si z toho prioritu tým, že si do kalendára zapíšete aspoň 10 až 15 minút, ktoré budete venovať doplneniu svojej energie. Tento presne stanovený čas je presne ten, keď sa budete môcť odpojiť od práce a urobiť niečo, čo vám dodá energiu. Napríklad, ak sa cítite malátni, choďte na krátku prechádzku von, ktorá podľa výskumov zlepší vašu náladu, energiu a motiváciu. Ak sa cítite unavení, možno budete chcieť meditovať, natiahnuť sa alebo len sedieť so zatvorenými očami a zhlboka sa nadýchnuť.

Nedávny výskum spoločnosti Microsoft ukazuje, že krátke prestávky v práci znižujú stres a pomáhajú obnoviť mozgovú činnosť. 

 

3. Správajte sa k sebe súcitne a láskavo

Keď človek sám seba neustále kritizuje a rozpráva sa sám so sebou drsným spôsobom, nie je to správne, lebo takýto pohľad na seba zvyšuje stres, znižuje motiváciu a odčerpáva energiu. Na druhej strane, keď sa k sebe správate so súcitom, znamená to, že si uvedomujete, že ste ľudská bytosť, ktorá nemôže robiť všetko dokonale. Vďaka súcitu si osvojujete vlastný postoj vrúcnosti a podpory, ktorého cieľom je obmedziť boj a negatívne naladenie. Jeden z ďalších výskumov tvrdí, že to zvyšuje motiváciu a znižuje stres. Existuje postup, ktorý vám pomôže prejsť od drsného k súcitnejšiemu pohľadu na seba:

  • Keď si všimnete, že hovoríte sami so sebou príliš kritickým spôsobom, zastavte sa a potom si predstavte, že hovoríte s niekým, na kom vám záleží. Napríklad s priateľom, partnerom alebo kolegom.
  • Potom preformulujte, čo ste si povedali tak, ako keby ste sa rozprávali s nimi.

Pre väčšinu z nás je jednoduchšie praktizovať súcit s ostatnými, takže tento spôsob vám pomôže prejsť k praktizovaniu súcitu k sebe.

 

Súcit so sebou samým nemá nič spoločné so zakrývaním chýb alebo predstieraním, že sa nepotrebujete zlepšovať. Je to o podpore samých seba v náročných časoch spôsobom, ktorý znižuje utrpenie a dodáva vám viac energie na riešenie problémov, učenie sa, zlepšovanie a napredovanie.

 

Ďalšie spôsoby, ako sa starať o svoje duševné zdravie

O tom ako sa starať o svoje duševné zdravie porozprával v relácii Českého rozhlasu doktor psychiatrie Petr Hejzlar, ktorý odporúča dodržiavať nasledujúce kroky:

1. Pamätajte na svoju pohodu. Zabezpečte si dostatok spánku, čerstvý vzduch a vyváženú stravu.

2. Pohybujte sa, nájdite si nejakú fyzickú aktivitu, ktorá vás baví a po ktorej je vám dobre.

3. Doprajte si čas na svoje vlastné myšlienky a pocity. Každý deň si na určitý čas vypnite počítač, telefón a televízor.

4. Buďte súčasťou nejakej skupiny. Venujte čas ľuďom, s ktorými vám je dobre.

5. Všetci máme občas zlú náladu. To je prirodzené. Ak však máte zlú náladu niekoľko týždňov, je potrebné vyhľadať pomoc.

6. Nastavte si dôležité ciele. Zvoľte si také ciele, ktoré vás motivujú, ale nepohlcujú.

7. Buďte na seba dobrí. Ak ste v ťažkej situácii, dýchajte zhlboka a skúste sa sami sebe prihovoriť tak, ako by ste sa prihovárali dobrému priateľovi.

 

Samozrejme, existuje ešte veľké množstvo ďalších možností, ktoré vám môžu pomôcť zachovať si duševné zdravie. Organizácia Liga za duševné zdravie odporúča tiež:

  • budovať si sebaúctu, ale nebrať sa veľmi vážne,
  • učiť sa neustále nové veci,
  • venovať sa tvorivým činnostiam,
  • pomáhať tam, kde je to potrebné,
  • vedieť požiadať o pomoc,
  • učiť sa žiť v prítomnosti.
Čítajte viac o téme: Duševné zdravie
Zdieľať na facebooku