7 tipov, ako sa vyrovnať s neistotou

Neistota nás momentálne sprevádza na každom kroku. Dotýka sa viacerých oblastí života. Ľudia môžu trpieť neistotou v zamestnaní, vo vzťahoch alebo môžu prežívať pocity neistoty v konkrétnych situáciách alebo pri stretnutí s určitými ľuďmi.
Neistota nás momentálne sprevádza na každom kroku. Dotýka sa viacerých oblastí života. Ľudia môžu trpieť neistotou v zamestnaní, vo vzťahoch alebo môžu prežívať pocity neistoty v konkrétnych situáciách alebo pri stretnutí s určitými ľuďmi. / Foto: Unsplash

Neistota je pochybnosť, nejasnosť, neujasnenosť, váhavosť, rozpačitosť, nerozhodnosť, nedostatok zabezpečenia, nedostatok bezpečnosti, nestálosť, rozháranosť. A je to aj veľmi častá príčina úzkosti. Ako sa čo najlepšie vysporiadať s týmto pocitom?

 

Neistota nás momentálne sprevádza na každom kroku. Dotýka sa viacerých oblastí života. Ľudia môžu trpieť neistotou v zamestnaní, vo vzťahoch alebo môžu prežívať pocity neistoty v konkrétnych situáciách alebo pri stretnutí s určitými ľuďmi. Poznať príčiny je dôležité, pretože ich pochopenie pomáha rozpoznať spúšťače. Aby sme sa naučili pocitu neistoty rozumieť, musíme sa uvedomiť súvislosti, ktoré ho charakterizujú. Toto poznanie nám pomáha neistotu prekonať. Čo je potrebné si uvedomiť?

 

1. Neistota nie je trvalá 

Dá sa to vysvetliť aj tak, že neistota je vždy dočasná. Bez ohľadu na to, čo prežívate, toto obdobie prejde. Aj keď neviete, kedy sa to stane, je potešujúce vedieť, že každé stresové obdobie neistoty je dočasné. Držte sa vedomia, že stres a úzkosť majú dátum vypršania platnosti, a to bez ohľadu na to, ako zle sa dnes cítite. 

 

2. Zamerajte sa na veci, ktoré môžete mať pod kontrolou

Na to, aby ste sa mali v živote veci pod kontrolou, potrebujete bezpečnosť a istotu. Ak to v určitom období neexistuje, život sa môže javiť ako chaotický. Kvôli tomu môžete pociťovať menej sily na vykonávanie potrebných činností a možno vás prenasleduje pocit, že takmer nič nemáte pod kontrolou. Ak sa nachádzate v novej situácii a cítite neistotu, je potrebné si urobiť nové návyky, pri ktorých sa sústredíte na to, čo ešte môžete mať pod kontrolou. Vytvorte si rutinu a držte sa jej. Tento nový prístup vám poskytne pocit predvídateľnosti a kontroly vo vašom živote.

 

3. Snažte sa porozumieť negatívnym emóciám

Niekedy je úplne prirodzené necítiť sa v poriadku. Nemá zmysel predstierať falošné pozitívne naladenie. Pomenujte priamo svoje negatívne emócie a snažte sa porozumieť tomu, prečo vznikli, čo ich spôsobilo. Negatívne emócie sú dôležitou súčasťou našich životov a aj najnovšie výskumy potvrdzujú, že zažívať a hlavne vedieť prijať tento typ emócií, je zásadné pre naše mentálne zdravie. Snahy o ich potlačenie sa totiž vracajú ako bumerang a vo výsledku ešte viac znižujú celkovú spokojnosť. Prijať život v celej jeho plnosti, je cestou k psychickej vyrovnanosti. A akonáhle ich spoznáte, uznáte ich existenciu, pustite ich späť tam, odkiaľ prišli. Poskytnite im na to čas a miesto, aby boli pochopené a potom im vytvorte také podmienky, aby mohli včas odísť a po zvyšok dňa vám nespôsobovali v mysli chaos. Existuje niekoľko techník, ktoré vám môžu pomôcť pracovať s negatívnymi emóciami.

 

4. Prijmite svoju realitu

V časoch akútnej neistoty je takmer inštinktívne si priať jednoduchšie časy. Radi obnovujeme realitu v našich predstavách, aby sme sa s tým dokázali vyrovnať.  Ale ak nemôžete zmeniť vašu realitu a keď vám príde na myseľ nesúlad medzi tým, čo si prajete a skutočnosťou, je prirodzené, že sa cítite skľúčení a deprimovaní.  Aby ste sa dlho netrápili pod vplyvom týchto pocitov, pokúste sa prijať realitu, pochopiť situáciu, v ktorej sa nachádzate a snažte sa tomu prispôsobiť. Ak si budete aj naďalej vnucovať falošný príbeh, nič sa nezmení. Čím skôr prijmete novú realitu, tým skôr v nej budete môcť nachádzať kreatívne postupy, ktoré vám pomôžu riešiť vzniknutú situáciu. Čím rýchlejšie dokážete prijať svoju realitu a opustiť svoje fantázie, tým ľahšie sa vysporiadate so skutočným svetom.

 

5. Zjednodušte si život

Vráťte sa k základom. Uvedomte si, ktoré veci sú najdôležitejšie pre váš život. Čo musíte dnes stihnúť a čo musíte urobiť? Pravdepodobne musíte vstať z postele, najesť sa, umyť sa, obliecť sa, robiť svoju prácu (môže to byť akákoľvek práca), nájsť si čas pre seba, spojiť sa s ostatnými a zaspať. Keď cítite neistotu a pochmúrnu náladu, nesnažte sa robiť si to o niečo ťažšie, ako to už je. V tomto psychickom nastavení stačí urobiť základné veci. Zvyšok môžete vynechať, kým sa veci stabilizujú. Ak teda na seba tlačíte, aby ste urobili viac, ako je potrebné, len pridávate ďalší chaos do už tak chúlostivej situácie. V budúcnosti príde čas, keď sa veci vrátia do normálu a vy zvládnete urobiť aj komplikovanejšie veci.

 

6. Oslavujte splnenie aj malých cieľov

Každý človek má rád pocit, že dokáže ovládať určité situácie a je rád, ako sa v určitých činnostiach posúva ďalej. Jeden z najľahších spôsobov, ako sa v čase akútnej neistoty cítiť lepšie, je vytvoriť si pre seba malé splniteľné ciele a ich splnenie vyškrtávať zo zoznamu. A zakaždým, keď dosiahnete jeden zo svojich malých cieľov, oslavujte. Takto si postupne budete vylepšovať svoje sebavedomie.

 

7. Meditujte alebo píšte si denník

Jedným z cieľov meditácie je prijať myšlienky a situácie tak, ako prichádzajú, vyrovnať sa s nimi a nesúdiť sa za to, že ich máte a prežívate. Jej výhodou je, že ju môžete praktizovať prakticky všade. Pravidelné praktizovanie môže zvýšiť sebauvedomenie a lepšie pochopenie životných situácii, znížiť stres, zvýšiť koncentráciu, sebadisciplínu a ešte oveľa viac. Ak sa nechcete venovať meditácii, skúste si písať denník. Písanie do denníka sa v ťažkých životných situáciách ukázalo ako viac než nápomocné. Spísať emócie a skúsenosti na papier je niekedy cesta, ako niektoré neznáme pocity identifikovať, pomenovať a vyrovnať sa s nimi. Každý má občas nejaké problémy. Tým, že o nich niečo napíšete, vám pomôže ešte lepšie pochopiť, čo sa vlastne deje okolo vás a vo vás. Pochopenie a uvedomenie si seba samého sú základné elementy, ktoré tvoria  základ osobného rozvoja. Písať môže každý, a to kdekoľvek a kedykoľvek. Nemusí mať na to špeciálny talent. Veď človek nepíše knihu pre iných, píše si len sám pre seba. Vedci odporúčajú použiť 4 nasledujúce techniky. Možno si niektorú z nich vyberiete.

Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle, Duševné zdravie
Zdieľať na facebooku