Ako sa prejavujú ženy s nízkym sebavedomím?

Každá žena túži byť milovaná, šťastná a túži po tom, aby si ju ľudia vážili. Existujú ženy, ktorým sa tieto sny plnia ľahko, ale existujú aj také, ktorým sa v tejto oblasti nedarí. Často to spôsobuje nízke sebavedomie.
Každá žena túži byť milovaná, šťastná a túži po tom, aby si ju ľudia vážili. Existujú ženy, ktorým sa tieto sny plnia ľahko, ale existujú aj také, ktorým sa v tejto oblasti nedarí. Často to spôsobuje nízke sebavedomie. / Foto: Unsplash

Každá žena túži byť milovaná, šťastná a túži po tom, aby si ju ľudia vážili. Existujú ženy, ktorým sa tieto sny plnia ľahko, ale existujú aj také, ktorým sa v tejto oblasti nedarí. Často to spôsobuje nízke sebavedomie. Ako sa ženy s nízkym sebavedomím prejavujú?

 

Keď človek nemá dlhodobo uspokojované svoje potreby, upadá do smútku,  depresií alebo do závislostí. Ideálne je, keď aspoň sčasti dostáva to, po čom tak veľmi túži. Väčšinou si myslíme, že náš nespokojný život spôsobujú hlavne vonkajšie okolnosti. Lenže nie vždy je to tak. Môže to spôsobovať aj naše vlastné nastavenie mysle a nízke sebavedomie. Ženské sebavedomie je vnútorný pocit vlastnej hodnoty a príťažlivosti. Žena s vysokým sebavedomím sa nebojí mužskej pozornosti, cíti sa hodná lásky a úcty. Okrem toho na ženské sebavedomie silne pôsobia aj rôzne presvedčenia týkajúce sa lásky, zažité pravdy o vzťahoch, o mužoch a ženách. Niektoré ženy sa napríklad domnievajú, že milovať znamená trpieť a obetovať sa. Čo s tým teda urobiť? Ako sa má žena správať, keď sa jej nedostáva to, po čom najviac túži? Ako by mala zvýšiť svoje sebavedomie a naučiť sa mať rada? Odborníci tvrdia, že je potrebné zmeniť svoj vzťah k sebe samej, prijať sa a uvedomiť si, že si zaslúži to najlepšie. Teda zvýšiť si svoje sebavedomiesebalásku. Prvý krok spočíva v tom, že si svoje nesprávne postoje uvedomíte, oboznámite sa s tým, ako sa nízke sebavedomie v živote ženy prejavuje a potom začnete postupnými krokmi pracovať na jeho zvýšovaní. Poďme sa pozrieť bližšie na to, ako sa žena s nízkym sebavedomím správa. Tieto skutočnosti je dobré poznať preto, lebo potom presne viete, čo nemáte robiť.

 

1. Žena s nízkym sebavedomím nevie prijať pomoc, darček alebo mužskú pozornosť

Žene s nízkym sebavedomím niečo v jej vnútri nedovoľuje uveriť, že si zaslúži byť milovaná len tak pre nič za nič. Keď cíti pozornosť alebo záujem, je v rozpakoch. Často za pozornosťou vidí klamstvo alebo čaká podraz. Neverí, že by sa len tak chcel niekto s ňou zoznámiť alebo že by z ničoho nič mohla niekoho zaujať.

 

2. Myslí si, že nemá právo prežívať krásny vzťah

Nízke sebavedomie žene ustavične našepkáva, že nemá vysokú hodnotu, a tak nemá právo túžiť po nádhernom a naplnenom vzťahu. Má pocit, že musí brať len to, čo sa jej momentálne ponúka a myslí si, že aj tak nič lepšie v živote nepríde.Nevie si ani len predstaviť, že by ju mohlo postretnúť niečo lepšie, a tak sa uspokojuje aj vzťahom, v ktorom trpí alebo nie je šťastná. Lenže, keď takto premýšľa, tak sa jej to v živote často presne takto aj deje.  Málokoho totiž priťahuje žena bez sebavedomia, sebalásky a sebaistoty. Tieto ženy  sa potom často nachádzajú vo vzťahu s niekým, komu by bolo lepšie sa vyhnúť.

 

3. Nevie hovoriť o svojich želaniach a potrebách

Ďalším typickým príznakom nízkeho sebavedomia je neschopnosť priamo a nahlas hovoriť o svojich želaniach. A netýka sa to len pomoci alebo nejakých darov. Dokonca aj vtedy, keď ju muž chce naozaj úprimne potešiť a pýta sa, čo by si priala, žena odpovedá v hádankách alebo sa vyhýba odpovedi. Partner z nej zakaždým musí jej želanie doslova vyťahovať, čo skôr alebo neskôr ho znechutí a odradí. Zato však tento stav úplne vyhovuje niekomu, komu sú ženine priania ľahostajné a nezaujíma sa o ne ani v najmenšom. Žena s nízkym sebavedomím sa bojí, že by muža odradila tým, že by si niečo priala. Myslí si, že milovaná bude iba vtedy, ak bude len ona plniť priania iným, prispôsobí sa a nebude sama pre seba nič chcieť. Podvedome verí, že lásku si musí zaslúžiť a keby si dovolila byť sama sebou, zostala by bez partnera. Vo vzťahu také zmýšľanie vedie ženu k tomu, že je ochotná k akýmkoľvek ústupkom, len aby s ňou muž zostal. Takto sa väčšinou dopracuje k takému partnerovi, ktorý si ju neváži a ktorý ju nikdy neocení.

 

4. Nevážia si ju tí, ktorí žijú v jej blízkosti

Okolie odráža úroveň nášho sebavedomia. Ako si  žena neváži seba, tak sa k nej podobne aj iní v okolí správajú. Ak v niekom vycítime jeho vnútornú dôstojnosť, ak sa má rád a sám seba si váži, nepripustí, aby bol k nemu niekto hrubý. Neudržuje vzťah s nikým, kto sa k nemu nespráva s rešpektom. Ženy s nízkym sebavedomím sa správajú presne opačne. Dovolia, aby ich ľudia využívali, správali sa k nim hrubo a bez vďaky a  úcty. Nemyslite si, že druhí sú vždy vo všetkom lepší. Verte tomu, že aj vy ste veľmi hodnotný človek, ktorý môže byť povzbudením pre iných. Začnite tým, že si spravíte analýzu svojich kladov a nedostatkov. Identifikovať svoje slabé stránky neznamená znenávidieť sa. Je prirodzené, že takmer každý má svoje dobré i zlé stránky. Vážiť si sám seba neznamená, že sa nepotrebujeme zlepšovať. Je dobré si uvedomiť, že hoci sa všetko dá a môže meniť, už teraz máte cenné vlastnosti, ktoré si musíte vážiť. Keď si začnete na sebe vážiť určité veci, tak aj ľudia, ktorí s vami žijú alebo pracujú, si vás začnú vážiť viac.

 

5. Neustále sa porovnáva

Ženy s nízkym sebavedomím sa stále porovnávajú s inými a často okolo seba vidia samé konkurentky. Ak ste si v hĺbke duše istá, že vlastnosti, ktoré máte vy, nemá žiadna iná, nebudete súperiť. Každá žena je príťažlivá pre toho, kto ocení práve jej osobité kvality. Ak však žena vidí v každej inej žene súperku, vypovedá to o tom, že  sa v hĺbke vlastnej duše nepokladá za jedinečnú, za cennú alebo hodnú záujmu. Stále sa porovnáva s inými a je jedno, či z tohto porovnania vychádza dobre alebo nie. Jej vzťah k sebe samej vždy závisí len na tom, kto sa ocitol vedľa nej. Porovnávajte sa preto vždy len samy so sebou. Napríklad, keď idete na plaváreň, myslite na to, ako si idete dobre zaplávať, zrelaxovať, precvičiť si svaly, urobiť niečo prospešné pre svoje zdravie. Nezaoberajte sa tým, kto má akú postavu, kto má aké plavky, kto má aký plavecký štýl.  Každý z nás je jedinečný, v živote má iný cieľ, poslanie a z tohto dôvodu sa porovnávanie stáva úplne bezpredmetné. Keď sa na život pozriete z tejto stránky, jediné porovnávanie, ktoré má zmysel, je také, keď sa  porovnávate  len samy so sebou. Keď si všímate, ako sa v niečom zlepšujete a v čom napredujete. A keď budete vidieť, že sa v niečom zlepšujete, toto poznanie vám prinesie skutočnú vnútornú radosť.

 

Čo bráni  ženám zvýšiť si  svoje sebavedomie?

 

Je to hlavne strach z toho, že bude zlá, egoistická, že ju niekto opustí a podobne. Tieto ženy majú pocit, že ak by sa začali mať rady, že sa to okoliu nebude páčiť a že ich nebudú mať v obľube. Samozrejme, existujú aj ľudia, ktorým by sa to nepáčilo. Ale tí, ktorí túto ženu naozaj milujú, tí v jej živote navždy zostanú.

 

Zdroj:
J. Melgosa: Objav svoju hodnotu
A. Robbins: Nekonečná vnútorná sila
Čítajte viac o téme: Sebavedomie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku