Sebavedomie

Ako môžete prekonať pocity, kvôli ktorým sa cítite bezcenní?

V predchádzajúcom článku ste sa mohli dočítať o tom, prečo sa niektorí ľudia cítia bezcenní. Dnes si povieme o tom, ako tieto pocity odstrániť a zmeniť svoj pohľad na seba.

Prečo sa ľudia niekedy cítia bezcenní?

Sebaúcta a sebadôvera v priebehu nášho života stúpa a klesá a často je ovplyvnená okolnosťami, s ktorými sa musíme vyrovnať. Niektoré okolnosti v živote v nás môžu vyvolávať pocit bezcennosti. Ktoré to sú?

Bojíte sa vystupovať pred ľuďmi? Vyskúšajte týchto 7 stratégií

Sebavedomie je neoddeliteľnou súčasťou úspechu. Ovplyvňuje, ako sa cítime aj ako nás vnímajú ostatní. Nové neznáme situácie môžu sebavedomie oslabiť. Našťastie existujú spôsoby, ako sa aj na náročné situácie pripraviť.

Ako sa správa muž, ktorý má nízke sebavedomie?

Ak si myslíte, že nízke sebavedomie trápi len ženy, pretože sa neustále porovnávajú s inými ženami, často veľmi výraznými osobnosťami, mýlite sa. Nízkym sebavedomím trpia aj muži.

Chýba vám dostatok sebavedomia, aby ste dokázali veci, po ktorých túžite? Takto si ho môžete zvyšovať už dnes

Jedna z vecí, ktorá viacerých ľudí brzdí v napĺňaní svojich snov, je strach zo zlyhania a nedostatok sebavedomia, ktorý je potrebný na prekonanie tohto strachu.

Prečo niektorí ľudia majú sklony k nadmernému sebapreceňovaniu?

Máte tendenciu preceňovať sa? Ak áno, od čoho to závisí? Na túto otázku sa koncom 90. rokov minulého storočia rozhodli odpovedať dvaja psychológovia, Justin Kruger a David Dunning. Či naše predstavy o sebe odrážajú realitu sa pokúsili zistiť v experimente, ktorý sa zameral na vtipy. Lepšie povedané, zamerali sa n ato, či dokážeme objektívne zhodnotiť svoj zmysel pre humor.

Čo sa zmení vo vašom živote, keď si začnete vážiť sami seba?

Milovať samých seba a vážiť si samých seba je niekedy náročné, no akonáhle to urobíte, váš život sa zmení k lepšiemu. Pozrime sa na to, v ktorých oblastiach sa zlepší kvalita vášho života.

Ako sa stať silnejším a nezávislejším človekom?

K základným potrebám každého človeka patrí túžba po samostatnom a zmysluplnom živote. Takmer každý človek túži žiť nezávisle, rozhodovať o vlastnom živote, prevziať zodpovednosť za seba a svoje rozhodnutia.