Chcete prekonať sami seba a plniť si predsavzatia? Inšpirujte sa!

Sila vôle je jedným z najdôležitejších aspektov pre úspech jednotlivca. Ľudí napĺňa zdravou sebaúctou a sebavedomím.
Sila vôle je jedným z najdôležitejších aspektov pre úspech jednotlivca. Ľudí napĺňa zdravou sebaúctou a sebavedomím. / Foto: Bigstock

Sila vôle je jedným z najdôležitejších aspektov pre úspech jednotlivca. Ľudí napĺňa zdravou sebaúctou a sebavedomím. Vďaka nej tiež cítime zodpovednosť za vlastný život a vyhýbame sa neproduktívnym výhovorkám.No nie vždy vôľa funguje tak, ako by sme chceli. Čo robiť, keď máme pocit, že naše predsavzatia sa neplnia tak, ako by sme chceli?

 

Hlavne na nový rok si dávame rôzne predsavzatia a stanovujeme si nové ciele. Všetko začína dobrými úmyslami, ale často končí už v marci. Ľudia z tejto situácie vinia hlavne seba. Sú presvedčení, že majú nedostatok vlastnej vôle a cítia sa často neschopní. Počiatočný entuziazmus sa stráca. Posledné výskumy však hovoria o tom, že za naše zlyhania môžeme viniť skôr okolité prostredie ako silu vôle. Psycholog Benjamin Hardy pod prostredím vníma všetky faktory, proti ktorým musí naša vôľa bojovať. Vo svojej knihe Sila vôle nefunguje: Objavte skryté kľúče k úspechu tvrdí, že máme silu okolité prostredie ovplyvňovať. „Keď zmeníme vstupy, môžeme zmeniť aj výstupy, a tak je potrebné, aby ste začali venovať pozornosť  všetkému okolo seba,“ hovorí Hardy. Sami seba najčastejšie vidíme ako nezávislé bytosti, ale prostredie nás neustále formuje. Vplýva na nás miesto, kde bývame, programy, ktoré počúvame a sledujme a vlastne každý, s kým sa stretávame. Tieto všetky faktory ovplyvňujú naše rozhodnutia. Ak človek dokáže rozoznať všetky spomínané faktory, má šancu si vytvoriť také podmienky, ktoré mu pomôžu sa posúvať ďalej. Takýmto spôsobom vnímajú odborníci aj problematiku závislosti. Skúsenosti ukázali, že ľuďom, ktorí sú na niečom závislí a chcú sa zmeniť, nestačí, aby zmenili myslenie, ale musia zmeniť aj prostredie, v ktorom žijú. Musia sa vyhýbať ľuďom a miestam, ktoré im spôsobujú problém.

 

Zmena prostredia

Za svoje činy nesieme zodpovednosť. To si väčšinou dobre uvedomujeme. Bolo by veľmi lákavé, keby sme sa dokázali odstrihnúť od viacerých lákadiel dnešnej doby. Ale takéto riešenie nie je veľmi realistické. Praktickejšie je, keď si dokážeme uvedomovať, aké robíme voľby z možností, ktoré máme. Všetci vieme, že sa máme zbaviť všetkého, čo nás pri práci zbytočne rozptyľuje, že máme niekoľko hodín denne prežiť bez mobilu, že máme čo najčastejšie vypínať televízor. Ale dokážeme to vždy splniť? „V minulosti boli ľudia nútení obetovať bezprostredné radovánky výmenou za lepšiu budúcnosť, ale dnes sa tento zmysel pre kontrolu impulzívneho správania takmer vytratil,“ hovorí Benjamin Hardy. Rôzne formy rozptýlenia existovali vždy, len dnes je to všetko dynamickejšie a sofistikovanejšie. Keď prídu do života ťažkosti, máme k dispozícii nekonečnú škálu rozptýlenia. Karen R. Koenigová, ktorá sa špecializuje na poruchy stravovania, hovorí, že táto schopnosť sa vytratila už pri viacerých generiáciách ľudí. Hovorí: „Veľa rodičov nedokáže odložiť svoje uspokojenia, a tak to nemôžu naučiť ani svoje deti.“ Upozorňuje tiež na to, že ľudia by sa opäť mali naučiť uplatňovať stratené životné zručnosti. Medzi ne podľa nej patrí aj nahrádzanie citovej prázdnoty chvíľkovými pôžitkami. Mali by sa naučiť zvládať svoje emócie, mali by sa učiť lepšie budovať svoje vzťahy a predovšetkým by mali hľadať rovnováhu medzi prácou a zábavou. „Úspech môžeme mať vtedy, keď sa zameriame na to, čo sa nám podarilo a nie na to, čo sa nám nepodarilo alebo na to, čo ešte musíme urobiť. Takéto uvažovanie vedie k úspechu a ani nie je potrebná sila vôle,“ hovorí Karen R. Koenigová.

 

Zmysluplnosť a motivácia

Každá kultúra postavená na morálnych základoch má v sebe zahrnutý koncept sebaovládánia. I keď sila vôle predstavuje niečo podobné, nejedná sa o ten istý pojem. Ide skôr o nejaký mechanizmus než charakterovú vlastnosť. Vedec, publicista a psychológ Roy Baumeister hovorí, že pojem „sila vôle“ sa objavil niekedy vo viktoriánskej dobe, keď tradičné hodnoty začali byť vytláčané rastúcim vplyvom vedy a priemyslu a ľudia potrebovali nejakú silu, ktorá by poháňala aj neveriacich. Prečo teda majú niektorí ľudia silnejšiu vôľu ako ostatní? Rozdiel nespočíva v intenzite sily, ale v kvalite, ktorá silu udržuje. Väčšinou je to silný pocit zmysluplnosti. „Keď máme svoje hodnoty a motiváciu, môžeme sa napojiť na hlbšiu cestu k cieľu,“ zhodujú sa v tom viacerí koučovia. Odporúčajú tiež, že ak máte slabú vôľu, mali by ste popremýšľať nad zdrojom svojej motivácie. Napríklad ak chcete prestať fajčiť kvôli tomu, aby sa lekár a manželka nehnevali, tak sa vám to bude plniť ťažko. Ale ak vaša motivácia spočíva v predstave vášho lepšieho zdravia, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že prídete do cieľa.

 

Začnite vždy ráno

Doktor Hardy odporúča k zoceleniu vôle a posilneniu zmysluplnosti osvojiť si pravidelný ranný režim. Pre väčšinu ľudí je ťažké vstať ráno hodinu skôr a potrebujú na to veľmi veľa energie. Ale podľa doktora je ranná rutina pre úspech a šťastie veľmi dôležitá, lebo tak, ako deň začnete, tak ho napokon aj skončíte. „Ak začnete prehrávať už ráno tým, že neurobíte to, čo ste si predsavzali, tak nebudete mať sebadôveru ani počas dňa,“ upozorňuje Hardy. Keď začíname deň sledovaním správ alebo sledovaním sociálnych sietí, namiesto toho, aby sme sa zamerali na seba, zameriavame sa od prvých minút nového dňa na niečo vonkajšie. Tak ako mnoho iných odborníkov i Benjamin Hardy odporúča dve základné činnosti: meditáciu alebo písanie do denníka. Meditácia nám pomáha prežiť deň s čistým štítom a písanie do denníka nám pomáha ujasniť si ciele. Spoločne nám môžu poskytnúť pocit zmysluplnosti, ktorý môže posilniť našu vôľu počas dňa.

Čítajte viac o téme: Motivácia, Ciele
Zdieľať na facebooku