Brány škôl sa pred pár dňami otvorili a mnohí z vás sa už určite zamysleli nad mimoškolskými aktivitami, ktoré by svojím deťom mohli dopriať. Kurzy pre deti a rôzne krúžky však nie sú len činnosti na zabitie času, môžu vašim deťom priniesť omnoho viac. Viete, ako ich môžu do života obohatiť či nad čím sa pri výbere zamyslieť?
Benefity mimoškolských aktivít
O tom, že mimoškolské aktivity sú pre deti a mládež prospešné niet pochýb. Organizácia Harvard Family Research Project realizovala výskum zameraný na zistenie konkrétnych benefitov pre deti a mládež z mimoškolských aktivít. Tvrdí, že deti navštevujúce mimoškolské aktivity:
Aj dobrého veľa škodí
Ak vaše dieťa robí mimoškolské aktivity, dokáže získať zdravé sebavedomie a byť hrdé na svoje výsledky a úspechy. No dôležité je zároveň uistiť sa, či si dieťa vybralo tie správne krúžky, ktoré mu robia radosť a nie je preťažené. Inak sa jeho sebavedomie môže naopak oslabovať.
Dr. Alvin Rosenfeld, autor knihy The Overscheduled Child ( voľný preklad: Preťažené dieťa ), verí, že tieto aktivity umožňujú dieťaťu nájsť jeho vášne, no zároveň si myslí, že preťažovanie detí a ich účasť na priveľkom množstve aktivít môže v skutočnosti znižovať detské sebavedomie. V dôsledku preťaženia sa mu môže zdať, že nie je dosť dobré.
Ak sa neviete rozhodnúť medzi jednotlivými krúžkami, nevyberajte hneď viaceré, ale radšej ich pridávajte postupne. Odporúčame vám, aby ste hlavne na najmenších škôlkarov s mimoškolskými aktivitami netlačili. Tento vek by mal byť bezstarostný a detičky by mali mať stále dostatok času na hru osamote. Odlúčenie od mamy je pre nich veľkým stresom a preto sa aspoň prvé mesiace sústreďte iba na pokojné zvládnutie škôlkarskeho režimu.
Tipy pre výber vhodných aktivít
Aby ste si boli istí, že ste vybrali pre svoje dieťa vhodné aktivity, tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si mali vopred zodpovedať:
1 | Čo vaše dieťa miluje robiť?
Hľadajte aktivity, ktoré sú postavené na záujmoch dieťaťa. Nemusíte dieťa prihlasovať hneď na šport, hoci máte pocit, že všetky deti sa chcú predovšetkým hýbať – behať a skákať. Možno ho zaujme hudba či umenie alebo nejaký mix viacerých aktivít.
2 | Aké aktivity sú vo vašom okolí dostupné?
Zistite si, aké aktivity ponúka škola či organizácie v okolí, kde bývate.
3 | Čo viete o poskytovateľoch kurzov?
Zistite si, kto kurz organizuje a aké s ním majú skúsenosti spolužiaci alebo známi. Referencie však dnes môžete nájsť už aj na internete. Na portáli eduworld.sk sa tiež zhromažďuje databáza detských krúžkov a kurzov s hodnoteniami rodičov.
Je ideálne, ak aktivity učia ľudia, ktorí majú skúsenosti s deťmi rôzneho veku a tiež majú patričné vzdelanie. V skupine by sa nemalo nachádzať viac ako 12 detí na jedného učiteľa. Aj tu platí pravidlo, že čím sú deti menšie, malo by ich byť menej.
4 | Využívajú vyhovujúce priestory?
Je tento priestor čistý, dostatočne veľký a bezpečný? Nemôže odtiaľ dieťa samovoľne odísť?
5 | Koľko to stojí?
Kvalitné krúžky pre deti môžete nájsť v škole i mimo nej, kde budú určite niekoľko násobne drahšie. Každopádne vždy majte na pamäti, čo potrebujete k danej aktivite dokúpiť. Niektoré športové výstroje či hudobné nástroje vás môžu vyjsť pekne draho. Preto si už vopred premyslite, do akej miery ste schopní do nejakej záľuby neskôr investovať.
6 | Sme schopní to celé vsunúť do rodinného rozvrhu?
Niektorí rodičia otvorene priznávajú, že deťom na krúžky mimo školy chodiť nedovoľujú, lebo na to nemajú čas. Hlavne v rodinách s viacerými deťmi sa to stáva nemožné, pokiaľ sú obaja rodičia pracujúci. V takom prípade sa informujte ohľadne dopravy. Niektorí organizátori kurzov vám dopravu zabezpečia. Síce to bude znamenať financie extra, no ak to v rodinnom rozpočte nebude chýbať, choďte do toho.
Najdôležitejším posolstvom, ktoré by ste si asi mali ohľadne plánovania detského času odniesť je to, aby ste predovšetkým deti nechali byť deťmi. Vaše deti sú celý deň v škole či škôlke a hoci sa vám to nezdá, je to pre nich náročné. Podporujte ich v rozvoji, no všímajte si i s odstupom času, či sú tieto aktivity, ktoré ste im vybrali pre nich naozaj obohacujúce a zábavné. Aj deti niekedy jednoducho potrebujú byť samy. Potrebujú vypnúť, ukľudniť sa a ponoriť sa do svojich myšlienok a hier. Preto zvážte, či takéto chvíle práve tomu vášmu dieťaťu počas týždňa nechýbajú.