10 spôsobov ako zlepšiť čítanie vašich detí

10 spôsobov ako zlepšiť čítanie vašich detí
10 spôsobov ako zlepšiť čítanie vašich detí / Foto: Deviantart

Nie je nič dôležitejšie pri dosahovaní dobrých akademických výsledkov ako mať dobré čitateľské schopnosti. Rodičia poznajú svoje deti najlepšie a môžu im preto pomôcť tieto schopnosti rozvíjať. Tu nájdete zopár rád, ktoré môžu pomôcť aj vášmu dieťaťu uspieť a stať sa efektívnym študentom.

 

1. Vyčleňte si pravidelný čas na čítanie s deťmi každý deň

Štúdie dokazujú, že pravidelné čítanie deťom nahlas produkuje značné výsledky v porozumení čítaného textu, rozvíjaní slovnej zásoby a jednoduchšom dekódovaní významu nových slov. Nezáleží na tom, či sú vaše deti škôlkari alebo na základnej škole. Takéto čítanie podnieti ich túžbu po čítaní samostatne.

 

2. Obklopte deti materiálmi na čítanie

Deti s veľkou ponukou materiálov na čítanie dosahujú v čítaní lepšie výsledky. Skúste deti lákať na čítanie zásobovaním atraktívnymi knihami alebo časopismi v ich leveli náročnosti. Umiestnite tieto materiály do auta, kúpeľne, detskej izby, ale i do obývačky k televízii.

 

 

3. Zaveďte zábavné čítanie s rodinou

Tieto okamihy budú vaše deti milovať. Dohodnite sa, že každý týždeň aspoň počas víkendu zasadnete celá rodina a budete si niečo pekné čítať. V dobe, keď rodičia nemajú času nazvyš si nielen užijú vašu blízkosť, ale sa im s touto činnosťou budú spájať ďalšie pozitívne emócie.

 

 

 

4. Povzbudzujte deti v širokej škále aktivít podporujúcich rozvoj čítania

Robte čítanie súčasťou života vášho dieťaťa. Nechajte ho v reštaurácii čítať menu, nápisy na uliciach, oznamy, program kina a podobné informácie, s ktorými sa môže denne stretnúť.

Taktiež sa uistite, že majú niečo na čítanie, keď čakáte u lekára či cestujete v aute.

 

 

 

5. Objavte chodenie do knižníc a kníhkupectiev

Vylákajte vaše dieťa do knižnice alebo kníhkupectva každých pár týždňov. Nechajte ho vnímať vôňu kníh a nespočetné množstvo titulov. Dovoľte mu vybrať tie, ktoré ho zaujmú.

Mestské alebo školské knižnice tiež ponúkajú čitateľský krúžok, kde by vaše dieťa mohlo spoznať nových priateľov a novú záľubu.

 

 

6. Sledujte úspechy vášho dieťaťa

Zistite si, aké sú skutočné očakávania učiteľov v daných ročníkoch. Školské kurikulum by takúto informáciu malo obsahovať. Ak nie, konzultujte to priamo s učiteľkou. Zaznamenávajte progres vášho dieťaťa na kartičky a pomocou testov.

 

 

 

 

7. Preverte si sami vaše dieťa v jeho čitateľských schopnostiach

Učitelia zväčša rodičov nekontaktujú  v tejto veci pokiaľ situácia nezačne byť vážna. Preverte si preto jeho schopnosti sami.

Pozná niekoľko písmenkové slová?

Je schopné identifikovať význam slov na základe kontextu?

Rozumie jasne, čo čítalo?

 

 

8. Pri poruchách vyhľadajte pomoc promptne

Problémy s čítaním sa sami od seba nestratia časom. Čím skôr im však pomôžete problém odstrániť, tým skôr sa stanú dobrými čitateľmi. Uistite sa, že vaše dieťa dostáva potrebnú pomoc od svojich učiteľov alebo doučovateľov skôr ako vám problém prerastie cez hlavu.

Veľká podpora zo strany rodičov je naozaj neoceniteľná v čase, keď sa dieťa s textom len oboznamuje. Problémy môžete podchytiť v najlepšom čase.

 

 

9. Použite rôzne pomôcky pri pomoci vášmu dieťaťu


Využite rôzne knihy, počítačové programy, hry, videá, či iné materiály, ktoré vám umožnia získať sústredenú pozornosť dieťaťa pri odstraňovaní tohto problému. Hry sú obzvlášť dobrou voľbou, lebo deti sa pri hre nielen zabávajú, ale zároveň pracujú na svojich schopnostiach.

Vynikajúce pomôcky na učenie čítania nájdete aj vďaka metóde montessori. Mnoho z nich si dokonca môžete jednoducho vytvoriť sami doma.

 

 

 

10. Ukážte dieťaťu svoje zanietenie pre jeho čítanie

Vaše reakcie majú obrovský vplyv na to ako sa dieťa bude snažiť prekonávať svoje ťažkosti s čítaním. Snažte sa mu poskytnúť jedinečnú oporu. Každý z nás vie, aké je ťažké obľúbiť si činnosť, ktorá nám ide ťažko. Od čítania však bude v živote dieťaťa závisieť mnoho. Celý jeho akademický vývoj s ním bude úzko spätý.

Nepodceňujte to a venujte dieťaťu veľkú pochvalu alebo inú odmenu za jeho vynaložené úsilie.

 

 

 


Foto: Foto: Shutterstock / Deviantart
Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Knihy pre deti
Zdieľať na facebooku