Čítame s deťmi: Ako naučiť dieťa efektívne čítať

  

Čítanie je dôležitou  schopnosťou, ktorá je pre nás nevyhnutná pre fungovanie v spoločnosti. Potrebujeme ho pri dekódovaní cestovného poriadku, receptu v kuchyni, chápaní denných správ, ale i pre zábavu. Aby sa vaše dieťa stalo efektívnym čitateľom, je dôležité, aby sa naučilo v správnom veku čítať plynule a s porozumením.  Detailnejšie si o benefitoch čítania s deťmi môžete prečítať i v článku 10 dôvodov prečo by ste mali predškolákom čítať.

Ak ste sa rozhodli dať s nami do boja o záchranu malého čitateľa a vychovať z neho čitateľa veľkého, radi vám v tomto odhodlaní pomôžeme. Dnes sme pre vás pripravili niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete dieťa viac zaujať, pracovať detainejšie s čítaným textom a hľadať za písmenkami, ktoré spoločne čítate, hlbší zmysel.

Pozrite si naše ďalšie „pročitateľské tipy“:

 

1) Vtiahnite dieťa do príbehu a sústreďte sa na porozumenie čítaného textu

Všade sa hovorí, že deti majú v školách zlé výsledky v porozumení textu. Znamená to, že dokážu síce prečítať písmenká, no uniká im obsah, zmysel pre ktorý prakticky text čítajú. Neraz to vyplýva z toho, že dieťa vynakladá veľké úsilie na identifikáciu slov a nezostáva mu už energia, aby mozog spracoval i obsah. Možno tomu predchádzať aj vďaka spoločnej diskusii o tom, čo ste čítali. Kontrolovať, čo si dieťa zapamätalo a trénovať tak nenápadne jeho mozog, aby vynakladalo úsilie i na obsahovú časť.

Pomôcť si môžete napr. otázkami:  "Kde sme to prestali včera? Čo si myslíš, že sa dnes stane? Čo urobí hlavný hrdina?" A pod.

 

2) Prepájajte čítaný text s realitou

To, čo čítame, môžeme spájať s prežitými situáciami, konaním ľudí. Tieto momenty ešte viac vťahujú deti do deja, lebo sa im situácie zdajú známe a blízke.  

 

3) Umožnite deťom čítať rôzne typy textov

Deti by nemali čítať iba klasické rozprávky. Je dôležité, aby pri zoznamovaní sa s čítaním vnímali, že existujú i noviny, časopisy, rôzne návody, emaily, ... Že všetko z toho má inú formu a my to k životu potrebujeme. Nechajte napr. dieťa čítať návod na spustenie mixéra alebo jedálny lístok v reštaurácii. Umožnite mu, aby sa zamyslelo nad tým, čo znamenajú niektoré symboly ako gramy, eurá a pod.

 

4) Rozvíjajte pozitívne emócie

Pozitívne emócie môže dieťa prežívať aj vtedy, ak číta nejaké informácie z oblasti, ktorú má rád. Ak je napríklad fanúšikom hokeja, dovoľte mu čítať článok o výsledkoch posledného zápasu. Forma môže byť naozaj rôzna.

 

5) Používajte techniku hlasného rozmýšľania

Pred tým ako začnete knihu čítať, skúste sa s dieťaťom zamyslieť, o čom by asi kniha mohla byť, ako sa tento príbeh bude vyvíjať. Rovnako počas čítania sa môžete zastaviť a nahlas komentovať konanie hrdinov. „Čo tým chcel hrdina povedať, docieliť? Bolo to správne?“ So staršími deťmi hľadajte hlavnú myšlienku príbehu, aby dokázalo dieťa rozlišovať obsah knihy a jej myšlienku.

 

6) Deti pri čítaní neopravujete

Vždy je lákavé dieťa opraviť, no určite to nerobte nikdy spôsobom: „Urobil si chybu. Je to tam inak. Oprav sa.“ a pod. Ak už je to nevyhnutné, môžete mu povedať, že ste tú časť napr. nepochopili a spýtať sa či dieťa áno. Na 1 negatívum nájdite 10 pozitív. Chvála musí mnohonásobne prevažovať nad kritikou.

 


7) 
Čítajte radšej viackrát kratšie ako jeden raz dlhšie

Radšej si nájdite čas 4x do týždňa po 15 min. ako raz hodinu týždenne. V rámci vytvárania návyku to má pre dieťa ďaleko väčší efekt.

 

8) Nikdy neprestávajte s čítaním

Snažte sa vyhnúť tomu, že napr. počas prázdnin prestanete čítať, lebo máte rozbitý režim. Večer ste unavení a pod.  Pre malé dieťa je aj týždenná pauza dlhá. Nehovoriac o tom, čo znamenajú v jeho krátkom živote 2 mesiace.

 

A keďže jedným z najdôležitejších faktorov, aby dieťa chcelo čítať je i obsah knihy, vyberajte mu len to najlepšie z najlepšieho. Keď je dieťa malé, je plne odkázané na váš úsudok, odporúčania a tak sa snažte ponúkať deťom literatúru vekovo vhodnú a zároveň hodnotnú. Pomôcť si môžete aj odporúčaniami na rôznych blogoch. V nasledujúcich týždňoch sa budeme odporúčaniam krásnych knižiek venovať i my v seriály "Knižnenie s eduworld.sk". Nezabudnite nás preto sledovať. Možno si tu vyberiete niečo hodnotné a nezabudnuteľné i do vašej detskej knižnice. 

 


Zdroj: Zápisky zo seminára Tibora Hujdiča alias pána Mrkvičku

A Queensland Government Initiative Supporting Literacy and Numeracy Development in the Early Years of Schooling: Reading Development

Foto: Deviantart by theresap

Zdieľať na facebooku