Slovenskí žiaci sú najnešťastnejší

  

Šťastie detí vplýva nielen na ďalší ich rozvoj, ale aj na schopnosť v dospelosti uspieť. Pred viac ako mesiacom bol publikovaný medzinárodný prieskum Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj ( OECD ), ktorý zisťoval a porovnával matematickú, prírodovednú i čitateľskú gramotnosť u 15-ročných detí zo 65 krajín sveta. Okrem týchto oblastí sa zameral aj na zistenie, či sa títo študenti cítia v škole šťastní. Pozrite sa, kde sa umiestnilo Slovensko a ako sa cítia naše deti v porovnaní s inými krajinami v školách šťastné. 

 

Cieľom tohoto prieskumu The Programme for International Student Assessment ( PISA ) je predovšetkým prispievať k skvalitneniu vzdelávacích systémov vo svete testovaním a zisťovaním vedomostí 15-ročných študentov. Detailne si môžete informácie o prieskume PISA 2012 pozrieť TU.

 

Podľa posledného prieskumu PISA, ktorý uvádza, že Slovensko zaujíma nelichotivé pozície v testovaní a oproti predošlým rokom si pohoršil, uvádzda aj informáciu, že slovenské deti patria v školách medzi najnešťastnejšie na svete. Kladne na otázku odpovedalo 64,4 percent, pričom priemer v krajinách OECD je 80 percent. Slovenská republika sa tak v tejto kategórii ocitla na konci rebríčka "detí, ktoré sú v škole šťastné". Pozoruhodne obdobne katastrofálne dopadla aj Česká republika, ktorá sa umiestnila ešte nižšie.  Južná Kórea si v tejto kategórii odniesla nelichotivé prvenstvo.

 

PISA stastne deti

Slovenská republika sa umiestnila v medzinárodnom porovnaní 65 zúčastnených krajín v matematickej gramotnosti na 31. - 39. mieste, pričom si pohoršila oproti minulým rokom a dostala sa pod priemer OEDC. Aj v čitateľskej gramotnosti sme sa umiestnili na hrozivom 43. mieste. Prírodovedná gramotnosť nás rovnako nepotešila a slovenské deti zaujali 39. - 42. miesto zo všetkých zapojených krajín OECD.

Analytik dát pre portál Buzzfeed Jake Levy ilustroval zistenia testovania do prehľadnej tabuľky. Zhrnul v nej výsledky vedomostné i emocionálne. Porovnáva tu gramotnosť žiakov a ich pocity šťastia v školách. Grafika zobrazuje rôzne polia šťastia a vedomostnej úrovne žiakov. Nájdete v nej aj pole najšťastnejších detí na najlepších školách a najnešťastnejších na školách najhorších.

 

 

 Slovensko sa v rebríčku "Najmenej šťastných detí" umiestnilo na 5. mieste. Menej šťastných žiakov s horšími vedomosťami nájdete už len v Grécku, Argentíne, Katare či na Cypre.

 

 

Najviac šťastných detí s najlepšími vedomostnými výsledkami v testovaní nájdete v Singapure, Taiwane či Švajčiarsku.

 

 


Zdroj: Buzfeed / Data Analyst Jake Levy / OECD
Čítajte viac o téme: Šťastie, Lepšie školstvo
Zdieľať na facebooku