Učenie cez prázdniny naozaj nebolí

  

Učenie počas prázdnin nemusí byť vôbec bolestivé. Neveríte? Možno by sa vaše deti naozaj mohli v prvom momente zľaknúť, že ich chcete ešte aj počas prázdnin posielať do školy a potiť kropaje potu. V tomto prípade si však môžu vydýchnuť. Ide o učenie hrou, ktoré môže byť nielen zábavné, ale  zároveň pre deti i obohacujúce.


Forma vzdelávania je dôležitá

Každoročne sa pripravujú rôzne letné tábory pre mladšie i staršie deti zamerané práve na rozvoj určitý schopností. Sú vynikajúcou kombináciou aktívneho oddychuatraktívnej formy získavania nových poznatkov. Toto učenie sa organizuje zväčša prostredníctvom denných táborov, kde sa vaše deti nielen naučia množstvo zaujímavých vecí, no zároveň sa zrelaxujú a nájdu mnoho nových priateľov z okolia svojho domova. Veľkou výhodou denných táborov je, že získané priateľstvá môžu deti i po ukončení tábora naďalej udržiavať.

Organizátormi týchto táborov sú zväčša poskytovatelia kurzov pre deti či dospelých. Odporúčame Vám preto preveriť si vopred organizátora a zaujímať sa o jeho služby  a aktivity, ktoré poskytuje počas celého roka. Čím stabilnejšia firma na trhu, tým kvalitnejšie zorgaznizovaný tábor môžete očakávať.

 

 

Učenie bez stresu

Myšlienkou detských výukových táborov je naučiť deti novým poznatkom hravou formou. Teda tak, aby ani nevnímali, že sa učia čosi nové. Obľúbenou kombináciou je spojenie výuky cudzieho jazyka a športu. Za účelom organizácie takéhoto typu tábora sa rozhodli spojiť svoje sily napríklad aj škola anglického jazyka The SageTenisová škola Tomáša Krištofa v Leviciach.

„O takýto typ tábora sme zaznamenali záujem už minulý rok, kedy sme ho organizovali po prvý krát. Rodičia sa  čoraz viac zaujímajú o plnohodnotne strávený čas svojich detí i počas prázdnin a sme radi, že im ponuku týchto možností môžeme rozširovať aj v menších mestách“, vysvetľuje manažérka školy The Sage Michaela Pohánková.

Program prebieha tak, že v úvode sa deti rozčlenia podľa vekových skupín do tímov a následne sa týmto skupinám striedajú aktivity. Jedna má najprv tenisový tréning a druhá absolvuje hodinu angličtiny. Po čase sa činnosti tímov vymenia, nasleduje obed a chvíľa na relax. Na záver dňa sa ešte venujú ďalším aktivitám ako sú gymnastické cvičenia a pod. "Čas s deťmi je tak využitý na maximum a zároveň je zachovná rovnováha medzi psychickou a fyzickou aktivitou ", dodáva pani Pohánková.

 

 

 

 

 

Ďalším príkladom spojenia športu a jazykovej výuky pri príprave kempov je organizátor kurzov gymnastiky pre deti spoločnosť The Little Gym a jazyková škola Wattsenglish v Bratislave. Počas dňa sa tréneri z The Little Gym venujú rozvoju fyzických schopností detí v špeciálnej vybavenej telocvični a lektori z Wattsenglish zase podporujú u detí rozšírenie dorozumievania v cudzom jazyku.

Napriek tomu, že kempy sa organizujú počas celých prázdnin, ak uvažujete i o viactýždňovej účasti, nič tým nepokazíte. Ako hovorí manažérka spoločnosti The Little Gym Marianna Truchlíková: Každý deň má prázdninový kemp novú zábavnú tému a aktivity, ktoré sa menia, takže deti sa určite nebudú nudiť. Denne na nich čakajú nové dobrodružstvá, na ktoré sa tešíme s nimi.“

 

 

Na chvíľu vysokoškolákom

Hravú formu vzdelávania detského publika počas leta priniesla na slovenský trh i Univerzita Komenského v spolupráci s Divadlom Aréna. Detská univerzita Komenského ( DUK ) si okamžite získala veľkú popularitu a dnes sa už organizuje  po  11-ty krát. V prostredí skutočnej univerzity a divadla sa vďaka množstvu charizmatických ľudí deti tento rok dozvedia odpovede na otázky ako napr. Prečo mali piráti čiernu pásku cez oko a ako to súvisí s určovaním polohy na mori? Prečo je Bratislava hlavné mesto Slovenskej republiky? Prečo musíme cvičit? Učenie však nebude prebiehať len v laviciach. Deti navštívia napr. závod Volkswagen, kde si pozrú výrobu automobilov, či atómovú elektráreň v Mochovciach. Niekoľko dní sa počas júla bude venovať spoločnosť MacRoy workshopu pod názvom: Chcem zažiť svoj DREAM JOB. Deti sa tu dozvedia, že na svoju vysnívanú prácu je potrebné sa cieľavedomo pripravovať. Čo robiť a ako robiť, aby sa dostali v živote tam, kde skutočne chcú.V auguste malých študentov pobaví tanečný workshop v štýle street dance. Zvládnutú choreografiu deti predvedú na záverečnej slávnostnej promócií detí z DUK.

 

 

 

Široká ponuka kempov

Zažiť aspoň na malú chvíľu túto atmosféru dá deťom určite mnoho. Je to výborná príležitosť uvedomiť si, že získavanie nových poznatkov môže mať i ďaleko zábavnejší rozmer ako v škole. Za zapojenie detí do takýchto aktivít hovoria i nové výskumy, podľa ktorých je získavanie vedomostí prostredníctvom zážitkov ďaleko trvácnejšie. Ak ste sa ešte nerozhodli čo podniknúť, internet je plný obdobných ponúk denných táborov, ktoré vašim deťom určite vyčaria na tvári úsmev. Tak smelo do hľadania. Je najvyšší čas!

Čítajte viac o téme: Prázdniny, Kurzy | Školenia, Deti a jazyky
Zdieľať na facebooku