Čo sa môžu deti naučiť z histórie?

Možno sa zdá deťom poznávanie dejín nudné a dávno nepotrebné. Z minulosti sa však môžu mnoho naučiť.
Možno sa zdá deťom poznávanie dejín nudné a dávno nepotrebné. Z minulosti sa však môžu mnoho naučiť. / Foto: Bigstock

Možno sa zdá deťom poznávanie dejín nudné a dávno nepotrebné. Z minulosti sa však môžu mnoho naučiť. 

 

Vedci tvrdia, že výučba dejín má pre deti mnoho dôležitých výhod. Štúdium histórie zlepšuje naše rozhodovanie a úsudok. História nám ukazuje modely dobrého a zodpovedného občianstva a učí nás, ako sa poučiť z chýb druhých. Pomáha nám porozumieť rôznym zmenám a spoločenskému vývoju. História nám poskytuje kontext, z ktorého dokážeme porozumieť sebe i ostatným. Práve preto je dôležité poznávať minulosť, no existuje ešte zopár ďalších benefitov.

 

Výhody poznania histórie

Poučiť sa z chýb iných

Problémy, ktorým čelíme sú podobné ako tie, ktorým čelili naši predkovia. Učením sa o rôznych dávnych riešeniach si deti získajú schopnosť aplikovať tieto riešenia na svoju situáciu a neprepadať panike. Porovnaním sa s osudmi iných postáv si tiež môžu deti uvedomiť, o koľko jednoduchší život majú a cítiť sa tak istejšie.

 

O empatií a tolerancii

Je veľmi dôležité učiť sa o ľuďoch, ktorí sú odlišní. Učenie sa o ľuďoch z iných krajín alebo z iných prostredí môže pomôcť vášmu dieťaťu pochopiť, že ľudia sa od seba líšia podľa toho, v akej kultúre vyrastajú. Pomôžte deťom vysvetliť, že treba tolerovať každú jednu kultúru na svete. Docielite to, že vaše dieťa vyrastie ako súcitná, spoločensky uvedomelá a tolerantná bytosť.

 

O úspešných a inšpiratívnych ľuďoch

V dejinách existuje mnoho zaujímavých osobností. Deti sa môžu učiť o významných domácich a zahraničných osobnostiach ako sú politici, lekári, maliari, vedci, učitelia či filozofi. Môžete sa rozprávať s deťmi o ich význame, živote či rozhodnutiach. Môžete sa spolu rozprávať ale aj o negatívnych postavách dejín a spoločným rozhovorom sa pokúsiť rozlúštiť, čo ľudí viedlo k rôznym zlým činom.

 

O morálke a etike

História dáva príležitosť s deťmi debatovať o morálke a etike. Pokúste sa na nejakej konkrétnej historickej situácií s deťmi rozobrať, čo bolo zlé a čo naopak dobré, ktoré historické postavy boli kladné, a ktoré záporné. Skúste sa pozrieť na určitú situáciu z rôznych uhlov pohľadu.

 

Pochopiť dnešné problémy

Dnešný svet je tu len na základe mnohých historických udalostí. Aby sme mohli pochopiť dnešný svet musíme najskôr pochopiť to, čo mu predchádzalo, a aké osoby sa oň pričinili. Ak nebudeme s deťmi preberať historické udalosti, nedokážu pochopiť v akom svete sa nachádzajú a prečo je tomu tak.

 

Spolunáležitosť k mestu, v ktorom bývate

Je dôležité si uvedomiť, že tak, ako je potrebné učiť deti o histórií štátu, v ktorom žijete ako i o svetových dejinách, je nevyhnutné učiť deti aj o lokálnych či regionálnych dejinách. Regionálne dejiny sa často v škole deti neučia. Naučte sa teda spolu viac o meste, v ktorom žijete, o významných osobnostiach a pamiatkach.

 

Ako učiť deti históriu?

História je sama o sebe veľmi zaujímavá, ak sa na ňu pozeráte ako na úžasné a často neuveriteľné príbehy a osudy mnohých ľudí. Ak sa však podáva nezáživne, tak deti stratia o učenie záujem a je z toho len ďalší povinný predmet. Akou formou je teda vhodné učenie  histórie ozvláštniť?

 

Knihy. Existuje mnoho spôsobov, ako učiť deti históriu a dejiny zaujímavým spôsobom a to najmä doma vo voľnom čase. Vynikajúce sú knihy ako Hrôzostrašná história od Terry Dearyho, ktoré u nás vychádzajú vo vydavateľstve Slovart. Knihy sú plné poučných faktov, no sú najmä zábavné a pre deti veľmi príťažlivé.

 

Dobové kostýmy a artefakty. Môžete sa s deťmi počas diskusií o niektorom z období obliecť dobovo, vyhľadať informácie o rôznych dobových artefaktoch a spoločne si ich aj vyrobiť. Spravte z učenia naozaj zábavu. Takýto spôsob je pre deti natoľko zaujímavý, že si jednotlivé fakty budú ešte veľmi dlho pamätať. A nielen to, môžete docieliť aj to, že si samy o tomto období budú vyhľadávať dostupné informácie.

 

Dokumentárne filmy. Ďalším spôsobom je pustiť deťom v televízii zaujímavý dokument a následne o ňom s deťmi diskutovať, aby ste sa uistili, že pochopili podstatu problému.

 

Porovnávanie na časovej osi. Porovnajte rôzne osobnosti, či historické udalosti v rôznych štátoch v rovnakom období na rôznych kontinentoch. Deti dostanú zaujímavý náhľad do svetových udalostí vďaka porovnaniu s udalosťami vo vlastnej krajine.

Zdieľať na facebooku