Priateľstvá sú dôležitou súčasťou života dieťaťa. Ale nie všetky priateľstvá sú obohacujúce alebo vhodné pre vaše dieťa. V skutočnosti môžu niektoré priateľstvá spôsobiť, že vaše dieťa bude cítiť úzkosť, stres a zmätok v duši. Ako zistiť, že nejaké priateľstvo vášmu dieťaťu neprospieva?
Niekedy je veľmi náročné zistiť, či všetky priateľstvá vaše dieťa robia šťastným a spokojným alebo nie. Malé deti ešte väčšinou nevidia rozdiel medzi zdravým a nezdravým priateľstvom. Staršie deti to už vedia odlíšiť, ale niekedy nevedia odolávať tlaku rovesníkov a túžba zapadnúť je silnejšia ako čokoľvek iné. Často potom dieťa aj dlhé mesiace trpí, lebo nechce byť vylúčené z kolektívu. A tak sa často dostáva do náročných sociálnych situácií, ktoré niekedy môžu vyústiť aj do veľkých psychických problémov. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa funguje v nezdravom priateľstve, je dôležité si viac všímať určité príznaky a vedieť, ako zasiahnuť.
Prečo sú priateľstvá dôležité?
Každý chce mať pocit, že niekam patrí. A tento pocit potrebujú aj deti a dospievajúci. Zdravé priateľstvo pomáha vášmu dieťaťu cítiť spojenie so svetom. Viaceré výskumy ukázali, že kvalitné priateľstvá majú pozitívny vplyv na celkové zdravie a pohodu. Keď má dieťa možnosť prežívať kvalitné priateľstvo, môže si rozvíjať sociálne kompetencie, emocionálnu inteligenciu a budovať svoju sebaúctu. Priateľstvo môže byť tiež zdrojom emocionálnej podpory a je kľúčové, pokiaľ ide o budovanie pocitu spolupatričnosti a morálnej podpory. V skutočnosti deti, ktoré majú silný okruh priateľov, sa menej stanú terčom šikanovania ako deti, ktoré sú sociálne izolované. Trávenie času s priateľmi počas dospievania môže chrániť deti aj pred pocitom sociálneho vylúčenia.
Znaky zdravého priateľstva
Ako sa k sebe správajú skutoční priatelia? Je dobré poznať nasledujúce znaky, na základe ktorých si kedykoľvek môžeme uvedomiť, v akom vzťahu s iným človekom vlastne sme. Či je to skutočné priateľstvo alebo je to len hra na niečo. Keď sa rodič s dieťaťom rozpráva alebo má možnosť pozorovať svoje dieťa v interakcii s inými deťmi, môže na základe nasledujúcich znakov zistiť, v akom štádiu sa priateľstvo dieťaťa nachádza.
- Skutoční priatelia sú čestní a dôveryhodní.
- Rešpektujú svoje hranice.
- Oslavujú navzájom svoje úspechy.
- Vedia sa postaviť jeden za druhého.
- Podporujú aj iné priateľstvá svojho priateľa a nežiarlia.
- Sú úprimní a autentickí.
Znaky nezdravého priateľstva
Problémy nastávajú, keď sú priateľstvá nezdravé. V týchto situáciách sa priateľstvo stáva škodlivejším ako užitočným a môže spôsobiť, že vaše dieťa zažije množstvo protichodných emócií. Kľúčom je teda vedieť rozpoznať prejavy nezdravého priateľstva a pomôcť dieťaťu zorientovať sa v určitej situácii. Pozrime sa na niekoľko príznakov, ktoré naznačujú, že priateľstvo vášho dieťaťa môže byť nezdravé.
Nerovnováha energie
Zdravé priateľstvá zahŕňajú spoluprácu, ale tieto prejavy sú v nezdravom priateľstve len zriedka prítomné. Dajte pozor na to, aby vaše dieťa nebolo využívané niekým iným. Niektorí priatelia môžu do priateľstva vložiť len málo úsilia a očakávať, že všetku prácu urobí vaše dieťa. Títo priatelia sa môžu tiež uchýliť k vzťahovej agresii, aby dosiahli svoje ciele a dostali to, čo chcú. Dobré a zdravé priateľstvá sú tie, v ktorých si priatelia vzájomne pomáhajú. Nerovnováha síl je často znakom nezdravého priateľstva. Napríklad, ak je jeden z priateľov jediný, kto sa snaží osloviť, iniciovať plány alebo poskytnúť emocionálnu podporu, je to často zlé znamenie.
Jeden z priateľov sa vyznačuje neláskavým alebo iným nevhodným správaním
Niekedy nezdravé priateľstvá zahŕňajú zlé alebo neláskavé správanie. Priateľ vášho dieťaťa môže byť napríklad príliš kritický alebo môže o druhých hovoriť nepravdivé informácie. Môže sa tiež smiať a zosmiešňovať iných ľudí za to, ako sa obliekajú, vyzerajú alebo konajú. Môžu sa dokonca uchýliť k znevažovaniu a zosmiešňovaniu vášho dieťaťa pred inými ľuďmi alebo zneužívaniu jeho štedrosti a dobrej vôle. Ak si priateľ neustále robí srandu, ohovára alebo ponižuje vaše dieťa (aj keď len zo žartu), treba naozaj spozornieť.
V priateľskom vzťahu sa často vyskytuje veľa dramatických situácií
Dramatické situácie sú takmer vždy znakom nezdravého priateľstva. Priateľ môže napríklad zdieľať verejne súkromné informácie, šíriť klebety alebo priamo klamať vášmu dieťaťu. Môžu sa tiež pokúsiť emocionálne zmanipulovať vaše dieťa.
Ak sa vaše dieťa a jeho priateľ či priateľka neustále hádajú, bijú alebo sa medzi nimi vždy odohrávajú iné napäté situácie, treba tiež spozornieť a všímať si vývoj vzniknutej situácie.
Žiarlivosť a súťaživosť
Žiarlivosť je často prítomná v nezdravých priateľstvách. Či už je to závisť kvôli novej hračke alebo žiarlivosť na iného priateľa. Nezdravé priateľstvá sú len zriedka podporné a povzbudzujúce. Namiesto toho, aby sa deti snažili navzájom oslavovať svoje úspechy, často si závidia a vnímajú sa navzájom ako konkurencia.
Sociálne vylúčenie alebo izolácia
Mnohokrát nezdravé priateľstvo zahŕňa sociálne vylúčenie alebo izoláciu. Inými slovami, kamarát vášho dieťaťa môže vyžadovať, aby vaše dieťa trávilo čas iba s ním alebo aby si nevšímalo ostatných v kolektíve. Jedným z najtoxickejších správaní v sociálnej skupine je, keď deti vylučujú ostatných zo skupiny a presviedčajú ostatných, aby ich tiež vylúčili. Stáva sa to vtedy, keď sa vaše dieťa rozhodne nevenovať všetok svoj čas a energiu tomuto priateľovi. Ten sa potom môže nahnevať a z tohto dôvodu sa môže pokúsiť izolovať vaše dieťa. Táto izolácia môže následne viesť k strate sebaúcty a dôvery vášho dieťaťa, môže to tiež ovplyvniť jeho známky, ba dokonca mu môže spôsobiť úzkosť a depresiu.
Dieťa začína meniť povahu, záujmy alebo sa prestáva učiť
Niekedy, keď je dieťa súčasťou toxického alebo jednostranného priateľstva, môžu sa prejaviť zmeny v jeho sebaúcte alebo sebadôvere. Môže sa zrazu stať utiahnutejším a snažiť sa skrývať svoje dary alebo talenty. Alebo sa začne správať nerozhodne a skôr ako sa pre niečo rozhodne, pozrie sa na priateľa. V týchto situáciách odborníci navrhujú povzbudiť svoje dieťa, aby trávilo čas s priateľmi, ktorí ho podporujú. Niekedy to najlepšie, čo môže vaše dieťa urobiť, je zamerať svoju energiu a čas na iných priateľov.
Nezdravé priateľstvo môže zahŕňať porušovanie pravidiel slušného správania
Niekedy si deti nájdu priateľov medzi deťmi, ktoré sú neslušné k dospelým, rady riskujú a zapájajú sa do konania, ktoré súvisí s problémovým správaním. Aj keď vaše dieťa spočiatku nemusí tráviť veľa času s deťmi, ktoré porušujú pravidlá, nemusí byť pre vaše dieťa vhodné. Priatelia, ktorí často porušujú pravidlá a majú problémy s rodičmi alebo učiteľmi, môžu ovplyvniť vaše dieťa a motivovať ho, aby aj ono samo porušovalo pravidlá.
Čo robiť, ak sa vám nepáči priateľ/ka vášho dieťaťa?
Ak si vaše dieťa vytvorilo nezdravé priateľstvo, povzbuďte ho k tomu, aby sa nad týmto vzťahom zamyslelo a uvedomilo si, čo mu toto priateľstvo vlastne prináša. Posilnite v dieťati myšlienku, že spojenie s priateľom, ktorý sa k nemu nespráva láskavo a nerešpektuje ho, mu môže spôsobiť veľa stresu a bolesti. Pripravte sa však na určitý odpor. Niekedy je pre deti ťažké oddeliť sa od niekoho, s kým sa cítia byť spojené. Môže tiež chvíľu trvať, kým si vybudujú ďalšie priateľstvá. Takže buďte trpezliví. Môžete priamo a úprimne diskutovať o svojich obavách v súvislosti s konkrétnym priateľom. Niekedy môže byť užitočné len pomôcť dieťaťu vidieť a pomenovať, čo sa deje. Porozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré ste u neho zbadali. Postupujte citlivo, pretože prísny prístup môže viesť k odporu. Medzitým pomôžte svojmu dieťaťu nadviazať spojenie s inými deťmi. Pozvite ďalších priateľov a povzbuďte svoje dieťa, aby skúšalo nové aktivity alebo objavovalo nové záujmy. Nakoniec si s vašou pomocou vytvorí ďalšie priateľstvá. Aj keď neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa vaše dieťa stretlo s nezdravým priateľstvom, existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť, že sa to stane. Pokúste sa informovať svoje deti o tom, čo znamená byť dobrým priateľom, aby mohli ľahšie rozpoznať, keď sa k nim niekto nespráva primerane. Porozprávajte sa tiež so svojím dieťaťom o dôležitosti takých priateľov, vďaka ktorým sa cíti dobre, ktorí ho podporujú a ktorí v ňom rozvíjajú dobré stránky. Snažte sa nasmerovať svoje deti na priateľov, ktorí sú podporní, empatickí a láskaví. Kým je vaše dieťa malé, budete mať v tomto väčšie možnosti. Ale keď bude staršie, budete mať na to čoraz menší vplyv. Tiež nezabudnite pripomenúť, že najlepší spôsob, ako získať priateľov, je byť dobrým priateľom.