Priateľstvo

Čo by deti mali vedieť o vzťahoch?

Ako vytvárať dobré vzťahy by sme mali učiť deti od malička. Práve toto poznanie intenzívne rozhoduje o tom, či budú žiť spokojný a šťastný život alebo nie. Ktoré zákonitosti správneho fungovania vzťahov by mali poznať?

Ako pomôcť dieťaťu cítiť sa dobre v rovesníckej skupine?

Rovesnícka skupina je pre dieťa významným a nenahraditeľným socializačným prostredím. Rovesníci sú zdrojom rôznych informácií, majú vplyv na formovanie postojov, názorov a tiež na správanie jednotlivca. Rovesníkov spájajú rovnaké zážitky, skúsenosti, hovoria tou istou rečou, majú rovnaké túžby, obavy i strachy, zažívajú rovnaké problémy.

Ako pomôcť dieťaťu, aby ho kamaráti a spolužiaci mali radi?

Obľúbené deti nie sú tie, ktoré majú najviac hračiek alebo najlepší mobil. Obľúbené sú tie, ktoré si dokážu vytvárať vzťahy s ostatnými deťmi vhodnými verbálnymi a neverbálnymi spôsobmi.

Prečo je dôležité poznať kamarátov vášho dieťaťa v škole (a ich rodičov)?

Kamaráti sú pre deti veľmi dôležitou súčasťou ich života. No je potrebné, aby rodičia mali prehľad o tom, s kým ich dieťa trávi voľný čas, a z akého prostredia títo kamaráti pochádzajú.

Kamaráti detí, ktorí im škodia. Ako si s tým poradiť?

Pre rodiča je veľmi ťažké pozorovať, ako sa jeho dieťa kamaráti s deťmi, ktoré ho využívajú, alebo mu nejakým spôsobom opakovane ubližujú. Ako si v takejto situácii poradiť?

Priateľstvá chlapcov majú vplyv na ich zdravie aj v dospelosti

Kamarátstva malých chlapcov sú plné radosti a hier, keď sa naháňajú sa, vykrikujú, pretekajú. Časom však môžu prerásť do stabilných vzťahov, založených na dôvere, porozumení a podpore. Vedci teraz tvrdia, že priateľstvá chlapcov však nie sú len o zábave a dobrom pocite, ale vedú aj k lepšiemu zdraviu.

Priatelia môžu tínedžerom pomôcť viac ako rodičia

To, že vaše dieťa prestalo brať do úvahy váš názor a zaujíma sa len o kamarátov, je prirodzený dôsledok evolúcie. Navyše, v konečnom dôsledku má na život dieťaťa pozitívny efekt.

Prečo sú niektoré deti populárne a iné odmietané? Odpoveďou sú často ich sociálne zručnosti

Veľmi ľahko sa deti môžu zaradiť v skupine medzi odmietané. Často za to môžu práve nedostatočné sociálne zručnosti. Čo robí z detí populárne a čo naopak odmietané?