Mnohí rodičia sa stretávajú u svojho dieťaťa s tým, že bije iné deti. Ako postupovať v tomto prípade? Možností je veľa. V dnešnom článku sa pozrieme na 8 najlepších tipov, ktoré ponúka odborníčka na rodičovstvo Liat Hughes Joshi.
Deti prežívajú denne množstvo rôznych dobrých i zlých pocitov. Občas ale nemajú slová na to, ako vyjadriť to, čo cítia. Namiesto toho, aby nazvali veci pravým menom, tak vo chvíľach, keď sa im niečo nepáči, sú unavené, chcú viac pozornosti alebo majú niečoho práve dosť, použijú päste. Snažia sa tak dať najavo, čo chcú alebo potrebujú. Okolo troch rokov je agresívne správanie u detí obzvlášť bežné. Žijú v akomsi svete fyzickej komunikácie, kde často chýbajú slová. Ale aj keď dieťa dosiahne vek 4 - 7 rokov, môže sa ešte objaviť správanie s agresívnymi prvkami. Takéto správanie najčastejšie u detí badať vtedy, keď sú unavené, frustrované alebo sa jednoducho cítia nevypočuté alebo ignorované. Odborníci ponúkajú množstvo výchovných metód, ktoré rodičom pomáhajú práve pri tomto probléme. Dnes sa pozrieme na 8 najlepších tipov, ktoré rodičom ponúka spisovateľka a odborníčka na výchovu a rodičovstvo Liat Hughes Joshi. „Existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste potlačili udieranie v zárodku skôr, ako sa z toho stane u dieťaťa dlhodobý zvyk,“ upozorňuje Joshi.
1. Zistite, v ktorých situáciách má vaše dieťa tendenciu udierať iných
Ak zistíte, kedy a prečo vaše dieťa udiera iné deti, pomôže vám to nájsť najlepšie spôsoby, ako tomu predchádzať a riešiť tieto situácie. Vo všeobecnosti malé deti udierajú iných, pretože majú pocity, ktoré ešte nedokážu vyjadriť alebo pochopiť. Niekedy môže ich správanie vyústiť až do záchvatov hnevu. Záchvaty hnevu sú emocionálne výbuchy. Niektoré sú výsledkom hnevu a zlej nálady, kedy dieťa dupe, kope, udiera a kričí, zatiaľ čo iné súvisia s úzkosťou. Vtedy dieťa plače, vzlyká a hádže sa na zem. Zvyčajne sa vyskytujú najčastejšie vo veku batoliat. Keď sa dieťa naučí lepšie rozprávať, tieto situácie dokážete riešiť účinnejšie a rýchlejšie.
2. Zvážte, či nejaké zásadné zmeny v živote dieťaťa mohli ovplyvniť jeho správanie
Premýšľajte o tom, či sa v živote dieťaťa vo všeobecnosti nedeje niečo, čo ho znepokojuje. Môže to byť príchod súrodenca na svet, odlúčenie jedného člena od rodiny či odchod rodiča do práce. Toto všetko môže v malých deťoch vyvolať túžbu po pozornosti. Udieranie môže byť spôsob, ako si ich viac všímať. Dospelí ľudia to niekedy ťažko chápu, ale pre batoľatá a deti v predškolskom veku je každá pozornosť dôležitá. A niekedy si ju musia vynútiť aj nevhodným správaním.
3. Pozorujte, či agresivitu nespôsobuje únava, hlad alebo strach
Medzi ďalšie príčiny patrí únava, hlad alebo pocit strachu. Ak je vášmu dieťatku nepríjemne, napríklad v hlučnom prostredí jasieľ či škôlky, je možné, že bitie je spôsob, ako vyjadruje svoju nespokojnosť. Deti, ktoré sa ešte nevedia vzhľadom na vek podeliť sa o hračky, môžu u iných detí spôsobovať hnev.
4. Odhalené príčiny sa snažte riešiť čo najskôr
Ak existuje pretrvávajúci problém, o ktorom si myslíte, že je základom agresívneho správania, pozrite sa na spôsoby, ako ho prakticky vyriešiť. Ak sú v škôlke deti preťažené alebo majú problém sa podeliť o hračky, porozprávajte sa s učiteľkami o tomto probléme. Možno nejakým spôsobom vášmu dieťaťu pomôžu. Možno dohliadnu na to, aby si deti priebežne hračky medzi sebou vymieňali a podobne.
5. Spoločne používajte rovnaký prístup
Je dobré už vopred vedieť, ako čo najlepšie v prípade problému zareagovať. Treba si premyslieť jednotlivé postupy. Ak sa nachádzate v strese či v rozpakoch a musíte ešte premýšľať, ako zareagovať, možno si nevyberiete ten najlepší spôsob, ako pôsobiť na svoje dieťa. Majte na mysli, čo urobíte, ak dôjde k nežiaducej reakcii. Dohodnite sa tiež všetci, ktorí ste v kontakte s dieťaťaťom (starí rodičia, tety, susedia, pestúnka...) na tom, že budete používať rovnaký prístup, ak je to možné. Pri výchove je dôležitá dôslednosť. Takto nie sú deti zmätené. V opačnom prípade nevedia, čo si majú myslieť, keď rodičia nesúhlasia s tým, aby iných ľudí udierali a starí rodičia to napríklad ignorujú.
6. Využívajte vo výchove prirodzené a logické dôsledky
Ak používate vo výchove prirodzené a logické dôsledky, učíte dieťa prijímať zodpovednosť za svoje konanie. Logické a prirodzené dôsledky sú veľmi dôležité predovšetkým pre rozvoj samostatnosti, rozhodovania a zodpovednosti detí.
Metóda prirodzených a logických dôsledkov má tieto výhody:
- za vlastné správanie zodpovedá dieťa, nie jeho rodič,
- ponecháva rozhodnutie na dieťati, pre ktoré správanie sa rozhodne (možnosť voľby),
- necháva dieťa, aby sa poučilo z predchádzajúcich rozhodnutí.
Prirodzené dôsledky sú tie, ktoré umožňujú dieťaťu poučiť sa z prirodzeného fungovania a pravidiel okolitého sveta. Zásah rodiča či iného dospelého v tomto prípade nie je potrebný. Keď dôjde k incidentu, znížte sa na úroveň svojho dieťaťa a povedzte veľmi pevne, aby už nikdy iné dieťa nebilo (alebo niečo podobné), prinúťte ho, aby sa ospravedlnilo tomu, komu ublížilo. Potom ho pokojne o nejaký čas zo situácie vytiahnite. Dávajte si pozor, aby ste im počas ich ospravedlňovania nevenovali príliš veľa pozornosti. Dieťa by to malo zvládnuť.
7. Neudierajte svoje dieťa, aby ste mu ukázali, aké to je, keď to robia iným
Nikdy neudierajte svoje dieťa, aby ste mu ukázali, ako sa cíti človek, ktorého udierajú. Mohlo by to u neho dokonca vyvolať dojem, že s fyzická agresia predstavuje správny spôsob konania. Tiež sa pri vysvetľovaní týchto situácií nesmejte.
8. Ak viete, že je vaše dieťa náchylné na udieranie, dávajte na neho väčší pozor v blízkosti iných detí
Je to potrebné voči ostatným deťom, aby ste sa snažili byť ostražití a pripravení zasiahnuť, ak sa vyskytnú problémy. Snažte sa, aby sa vyskytlo čo najmenej príležitostí na to, aby vaše dieťa reagovalo udieraním iných detí. Riziko hrozí hlavne na detských ihriskách a v bazénoch pre deti.
Ak vás znepokojuje správanie vášho dieťaťa do takej miery, že sa kvôli tomu veľmi trápite, porozprávajte sa so svojím detským lekárom. Určite vám nejakým spôsobom pomôže.